Budzenie się w nocy

Budzenie się w nocy znacznie obniża jakość snu. Człowiek wstaje rano zmęczony, jakby w ogóle nie spał. Niektórzy budzą się kilkakrotnie, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy. Nic nie pomaga przewracanie się z boku na bok, zmiana ułożenia ciała, poprawa poduszki czy „liczenie baranów”. Częste przerwy w cyklu snu mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach snu, np. bezsenności. Inni nie mają problemów z zasypianiem, wstają normalnie o zwykłej porze, ale w ciągu dnia czują się senni. Sen nie przynosi odpoczynku, bo jest zbyt płytki – zamiast spać, człowiek na wpół czuwa, na wpół drzemie.

Zobacz film: "Kiedy można mówić o bezsenności?"

Przyczyny budzenia się w nocy

Sen stanowi gwarancję prawidłowego funkcjonowania organizmu, zapewnia regenerację sił i umożliwia odpoczynek po intensywnej aktywności w ciągu dnia. Niestety, nie wszyscy mogą się cieszyć dobrą jakością snu z powodu licznych pobudek w ciągu nocy. Problemy ze snem mają wszyscy – i niemowlęta, i dzieci, i dorośli, i starsi. Z czego to wynika? Przyczyn zaburzeń w płynności faz snu upatruje się albo w czynnikach fizjologicznych, kiedy budzenie się jest wtórne do pierwotnych chorób, np. zapalenia nerek, albo w czynnikach psychicznych, np. stresie czy problemach rodzinnych.

Najbardziej zagrożonymi grupami na częste budzenie się w ciągu nocy są m.in. osoby starsze powyżej 60. roku życia, osoby po przebytej depresji oraz kobiety w wieku menopauzalnym. Jakie są najbardziej popularne przyczyny częstych wybudzeń w nocy?

CZYNNIKI FIZJOLOGICZNE CZYNNIKI PSYCHOLOGICZNE
artretyzm; zapalenia stawów; choroby nerek, częstomocz; wady serca; bezdech periodyczny; astma; zespół niespokojnych nóg; choroba Parkinsona; nadczynność tarczycy; przerost prostaty; choroby psychiczne, np. mania; urazy psychiczne, np. PTSD; niedobory witamin z grupy B stres w pracy, np. kłótnia z szefem; kłopoty domowe, w rodzinie; problemy finansowe; presja otoczenia, np. współpracowników; czynniki środowiskowe – hałas, wysokie temperatury; zażywanie leków; podróże przez sfery czasowe; nadużywanie używek – nikotyny, alkoholu, narkotyków, kofeiny; depresja, skłonność do martwienia się; rozmyślanie o kłopotach ze snem; przeciążenie emocjonalne; przeciążenie obowiązkami

Badania sugerują, że na trudności ze snem narażone są bardziej kobiety niż mężczyźni. Panie mają płytszy sen niż panowie i częściej budzą się w nocy. Nierzadko ma to związek z wiekiem kobiety. W czasie menopauzy problemy ze snem mogą się pogłębić w wyniku spadku estrogenów – hormonów płciowych, które wydłużają fazę REM (fazę szybkich ruchów gałek ocznych). Wówczas sposobem na przywrócenie ożywczego snu u pań może być zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Ponadto, patologie w zakresie płynności snu przejawiają częściej osoby starsze niż młode, palacze niż abstynenci nikotynowi oraz osoby nerwowe i zestresowane niż spokojne i zrelaksowane.

Skutki budzenia się w nocy

Ze względu na wiek istnieją różnice w zapotrzebowaniu na sen. Niemowlęta śpią nawet 22 godziny, a osobom starszym czasami wystarcza zaledwie klika, np. 5-6 godzin snu. Każdy jednak wymaga wypoczynku i możliwości zregenerowania sił. Kiedy sen jest zakłócony w wyniku częstych pobudek w nocy, w ciągu dnia człowiek czuje się zmęczony, senny, rozdrażniony, ma problemy z koncentracją uwagi, nie może się na niczym skupić, łatwo o wypadek samochodowy, wykazuje deficyty umysłowe (tzw. „ciężkie myślenie”), brakuje mu energii, wigoru i entuzjazmu. Kilkakrotne budzenie się w nocy i trudności z ponownym zaśnięciem to bardzo frustrujące doświadczenia. Niektórzy oczekując na sen, rezygnują, kiedy nie mogą zasnąć tak szybko, jakby chcieli. Przerywanie cyklu snu uniemożliwia odpoczynek mózgu.

Wydaje się, że w wyniku kumulacji stresów i ciągłej presji czasu kłopoty ze snem i częste budzenie się stanowią chorobę cywilizacyjną, swoistą epidemię XXI wieku. Jakie konsekwencje rodzi niemożność zaśnięcia po przebudzeniu się w nocy? Pojawiają się bóle i zawroty głowy, uczucie permanentnego zmęczenia, irytacja, złość, nadpobudliwość. Ponadto, kłopoty ze snem, prowadzące czasem do klinicznej bezsenności, sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju uzależnień, np. alkoholizmu albo lekomanii (nadużywanie tabletek nasennych).

Jak zapobiegać budzeniu się w nocy?

Aby móc skutecznie przeciwdziałać częstym pobudkom w nocy, należałoby znać przyczynę kłopotów ze snem. Jeżeli przyczyna ma charakter psychiczny, osoba wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej. Jeżeli źródło pobudek stanowi choroba somatyczna, wówczas należy podjąć odpowiednią metodę leczenia farmakologicznego. Samodzielna walka z częstym budzeniem się może opierać się na przestrzeganiu zasad higieny snu. Pamiętaj, by wstawać i kłaść się spać codziennie o tej samej porze, nawet w weekendy, by unormować rytm okołodobowy. Ogranicz spożycie kawy i alkoholu, szczególnie tuż przed snem. Nie jedz obfitej kolacji, ale nie kładź się spać „na głodnego”, bo ssący żołądek może cię wybudzić w nocy. Zadbaj o aurę snu – przewietrz sypialnię, zasłoń okna, wycisz się. Możesz się zrelaksować przed snem, biorąc ciepłą kąpiel.

Dobrą metodą walki z bezsennością jest sport. Aktywność fizyczna umożliwia pozbycie się stresów z dnia codziennego, dotlenienie organizmu i odprężenie ciała. Najlepsza jest lekka gimnastyka lub wieczorne bieganie. Pamiętaj jednak, by bardzo się nie forsować, gdyż intensywne ćwiczenia fizyczne działają pobudzająco (wzrost adrenaliny), co może utrudniać zaśnięcie. Jeśli masz partnera, nie unikaj seksu. Seks to bardzo przyjemny wysiłek, po którym niejeden człowiek śpi jak suseł. Unikaj drzemek w ciągu dnia, a jeśli budzisz się często, spróbuj nawet zredukować przez jakiś czas godziny snu, by z czasem stał on się jakościowo lepszy. Nie zapominaj, że łóżko służy tylko do spania. Nie jedz w nim, nie pracuj, nie oglądaj telewizji. Zadbaj, by posłanie było wygodne, a w pokoju panowała cisza i półmrok. Usuń z sypialni telefon i sprzęty RTV.

Poznaj powody, przez które twoje dziecko nie może spokojnie spać w nocy

Rzadko kiedy zdarza się, żeby noworodek spokojnie przespał całą noc. Przez pierwsze dwa miesiące niemowlęta budzą się i zasypiają kilka razy w ciągu całego...

Na godzinę przed snem możesz pójść na spacer lub przeczytać książkę. Na jakość snu wpływają też ziółka, np. melisa, która działa uspokajająco. Możesz zażywać też ziołowe tabletki nasenne, ale pamiętaj, by nie przesadzać z ich ilością i częstotliwością brania. Nie pij zbyt dużo bezpośrednio przed snem, by nie budzić się w nocy „na siku”. Posłuchaj muzyki relaksacyjnej. Spróbuj zastosować aromaterapię, masaż z olejkami nasennymi, np. lawendowym lub jałowcowym. Śpij w luźnej, najlepiej bawełnianej piżamie, która dobrze wchłania pot. Nie kłóć się przed snem. Starając się zasnąć, nie myśl o przykrościach i stresach. Kładź się tylko wtedy, gdy przychodzi sen.

Jeżeli budzisz się w nocy i nie możesz długo zasnąć, staraj się nie zamykać oczu. Zrób wdech przy otwartych powiekach, potem wydech z zamkniętymi oczami i tak na zmianę. Skoncentruj się na technice oddychania i rozluźnieniu mięśni. Jeśli nie możesz zasnąć, czuwaj. Kiedy sen nie przychodzi dłużej niż 20-30 minut, wstań z łóżka. Zacznij chodzić po pokoju, rozwiąż krzyżówkę, zacznij czytać gazetę lub nudną książkę i ponownie połóż się spać. Niektórzy zalecają na kłopoty ze snem suplementację witamin, szczególnie z grupy B: B1, B3, B6, B12. Jeżeli bezsenność się przedłuża, a częste pobudki w nocy znacznie ograniczają jakość funkcjonowania w ciągu dnia, trzeba zasięgnąć porady specjalisty, np. w poradni leczenia zaburzeń snu.

psycholog Kamila Krocz, 7 miesięcy temu

Bibliografia

  • Prusiński A., Bezsenność i inne zaburzenia snu, PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-20034-34-9.
  • Szelenberger W., Skalski M., Bezsenność, Via Medica, Gdańsk 2007, ISBN 978-83-60072-61-5.

Zaburzenia snu

Komentarze (10)
~jam
~jam ponad rok temu

kładę się o takiej samej porze co dzień. nie mam problemu z zasypianiem budzę się w nocy wstaję wypiję szklankę wody ewentualnie jeszcze zapalę papierosa i kładę się do łóżka i nie mam problemu z zaśnięciem i tak od 10 lat. nic nie pomaga melatonina herbatki leki ziołowe. nawet od mamy wzięłam kiedyś przepisane od lekarza na sen,jej pół tabletki pomagało i spała całą noc ( miała to co ja) bałam się jej zarzyć zasięgnęłam porady lekarza ( ciotki) przepisała to samo tylko po całej tabletce nie pomogło. a były to silne leki. próbowałam już wszystkiego. sypialnia od spania,wywietrzona,temperatura odpowiednia okna zasłonięte osiedle ciche także cisza i spokój i mimo to budzę się w nocy odkąd urodziłam syna.

Odpowiedz
~czerstwy
~czerstwy ponad rok temu

Na bezsenność dość dobrze pomaga lampka czerwonego wytrawnego wina. Nie więcej ani nie mniej. Szybko działa bo już po około 5 minutach ma się wrażenie ciężkiej ręki nogi i rozluźnienia. Jak to odkryłem kiedyś na imprezkę zamiast wódy czy piwa wiozłem wino i to wytrawne. Po 5ciu lampkach spałem jak suseł i to przy świetle gadaniu tv i w ubraniu. A tak się dzieje ponieważ wino zawiera reswelator. jest bdb na serce i bardzo anty rakowe. Rozluźnia znacznie lepiej niż inne alkochole. W celach terapeutycznych nie brać więcej niż lampkę dziennie ponieważ można wpaść w alkoholizm.

Odpowiedz
~Irminna
~Irminna ponad rok temu

Nienawidzę gorącego mleka. Swego czasu tyle go wypiłam i bez rezultatów. Bardzo fajnie działa natomiast na mnie forsen forte. Po pół godzinki zasypiam po nim i śpię aż do rana. Zero otępienia i kiepskiego nastroju. Wręcz przeciwnie, bardzo dobrze się po nim czuję i wstaję każdego ranka wypoczęta na maksa.

Odpowiedz
~Marysiunia
~Marysiunia ponad rok temu

Hej, Weź pod uwagę fakt, że może jesteś zbyt zestresowana ostatnio. Jakiś czas temu miałam podobny problem. Nie mogłam zasnąć. Problem polegał na tym, że wyciszanie przed snem nic nie dawało ponieważ zasypiając cały czas myślałam o wydarzeniach z całego dnia. Szukałam różnych sposobów. Zaczęłam wtedy stosować Nervocalm noc. Mi pomogło. Co najważniejsze szybko zasypiałam.

Odpowiedz
~Ula
~Ula ponad rok temu

Ja nnie wierze w ziółka i środku nasenne, gdyż te otumaniają. Ja poradziłam sobie z takimi przebudzeniami w nocy i nieregularnym snem za pomocą melatoniny. Brałam melatoninę lekam, lek bez receptyw wersji 5mg (wiem, że są też dwie inne). Stopniowo sen zaczęła przybierać normalną formę, budziłam się wypoczęta, i tak jest do dzisiaj:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Omamy nocne

lub zaburzenia psychicznego. Urojenia pojawiają się zwykle podczas snu. Omamy nocne to rodzaj zaburzenia, które jest znane jako parasomnia. Jakie są przyczyny (...) są różne. Najczęstsze to: bezsenność...

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności....

Zaburzenia snu

Ile powinno się spać?

Ile powinno się spać?

domowymi sposobami, należy wybrać się do lekarza. W Polsce istnieją trzy ośrodki leczenia zaburzeń snu: Poradnia Zaburzeń Snu, Akademickie Centrum (...) Kliniczne AMG, Gdańsk 80-211,...