Trwa ładowanie...

Budżet NFZ na leki

Avatar placeholder
24.04.2019 13:15
Budżet NFZ na leki
Budżet NFZ na leki (iStock)

Według najnowszego projektu ustawy rządowej, wydatki na refundację leków nie będą mogły przekroczyć progu 17% budżetu NFZ przeznaczonego na wszystkie świadczenia zdrowotne. Ewentualne koszty przekroczenia tego limitu pokryją firmy produkujące leki refundowane...

spis treści

1. Ustawa a producenci leków

Nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (ZPPF) przygotował analizę wydatków na refundację leków w roku 2009. Wynika z niej, że kwota wydana na leki refundowane to aż 10,4 mld zł, co stanowiło 18,91% budżetu przeznaczonego na wszystkie świadczenia zdrowotne NFZ. Proponowany sztywny budżet oznaczałby zmniejszenie wydatków na leki o ponad miliard złotych. Nadwyżkę ponad 17% musieliby pokryć producenci leków, które przekroczyły zaplanowany poziom sprzedaży. Zdarza się jednak, że zapotrzebowania na lek nie da się przewidzieć, choćby w przypadku epidemii.

2. Konsekwencje ustawy

Wprowadzenie ustawy doprowadzi do sytuacji, w której producenci leków nie będą mogli określić swoich dochodów, ani przewidzieć ryzyka przekroczenia planowanego poziomu sprzedaży. Zdaniem firm farmaceutycznych ustawa ta doprowadzi do ograniczenia dostępu do leków oraz zahamuje rozwój rynku farmaceutycznego w Polsce. Zgodnie z jej założeniami ceny leków i marże będą z góry sztywno określone, przez co będą one takie same w każdej aptece. Zlikwiduje się również wszelkie zniżki i promocje na leki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze