Trwa ładowanie...

Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

 Magdalena Bury
26.11.2018 13:15
Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku
Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku (123rf)

Opublikowano wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wykryła wiele błędów. Z 224 skontrolowanych miejsc tylko w 31 nie znaleziono żadnych nieprawidłowości. Błędy lekarzy i farmaceutów są nagminne.

1. Błędy osób wypisujących recepty

Stan aptek nie zadowala. Okazuje się, że większość z nich realizuje recepty pomimo braku, niepełnych lub nieczytelnych danych – zarówno pacjenta, jak i osoby uprawnionej do ich wystawiania. Na receptach brakuje podpisu, pieczątek przy przepisanych lekach czy naniesionych poprawkach.

To nie wszystko. CNFZ wykazał, że na większości recept nie ma daty. Zdarza się też, że lekarze wystawiają je błędnie. Problemy występują również przy nieprawidłowym wpisaniu identyfikatora płatnika. Osoby uprawnione zapominają także o pieczęci świadczeniodawcy.

Większość z nas ma kłopot z odczytaniem nazw leków na receptach. Nieczytelne pismo nie jest jednak jedynym problemem. Lekarze często bowiem niedokładnie opisują zaordynowane środki farmakologiczne: brakuje pełnej nazwy leku, jej postaci, dawkowania, wielkości opakowania czy ilości leku.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W efekcie narażone jest nie tylko zdrowie, ale i życie pacjentów. Źle dobrane leki mogą wywołać reakcje alergiczne, wejść w niepożądane reakcje z innymi farmaceutykamia, a nawet uszkodzić działanie narządów wewnętrznych.

Kontrole aptek wykazują wiele nieprawidłowości
Kontrole aptek wykazują wiele nieprawidłowości (123rf)

2. Błędne realizacje recept

Nie tylko lekarze są winni. Recepty nie spełniają wymogów rozporządzeń. Są realizowane przez farmaceutów przed datą wystawienia lub po upływie terminu ważności. Często brakuje również potwierdzenia zrealizowanej recepty w formie nadruku lub pieczęci.

Okazało się, że farmaceuci dzielą, chociaż nie powinni, opakowania leków refundowanych. Wydają także bezpłatnie leki pacjentom z dodatkowymi uprawnieniami bez ich skontrolowania. Zdarza się, że chorzy otrzymują preparaty nieprzepisane na recepcie lub w zwiększonej ilości. To również wyjątkowo niebezpieczna sytuacja dla pacjentów, ponieważ ich wiedza na temat przyjmowań leków jest często znikoma.

CNFZ stwierdził, że recepty realizowane są niezgodnie z określoną odpłatnością. Farmaceuci popełniają również błąd w wycenie recept, wliczając mieszadła w koszt sporządzenia leków recepturowych. Często dochodzi do błędnego wydawania zamienników. 

Problem tkwi również w cenach detalicznych leków, które są niezgodne z obowiązującym Obwieszczeniem Ministra Zdrowia. W efekcie za leki płacimy więcej niż powinniśmy. Zdarza się także, że farmaceuci realizują recepty lekarzy nieuprawnionych do ich wypisywania.

3. Błędy w raportach statystycznych do NFZ

Nieprawidłowości znaleziono także w raportach statystycznych przesyłanych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Recepty posiadały niepełne lub nieprawidłowe dane aptek, produktów leczniczych czy wielkości opakowań.

W komunikatach elektronicznych widniały inne dane niż te odczytywane ze zrealizowanych recept. Brak było informacji dot. wystawienia zamienników leków.

Raporty często przesyłano po terminie. Nie informowano również o zmianach w ewidencji osób zatrudnionych w punktach aptecznych oraz fałszowano podpisy kierownika apteki.

Wyniki kontroli w aptekach w I kwartale 2016 roku były bardzo podobne. Skontrolowano wówczas 284 apteki, z czego 243 nie spełniały wymaganych kryteriów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze