Trwa ładowanie...

"Serce rośnie". Pokazał zdjęcie z apteki w Głuchołazach

Avatar placeholder
18.09.2024 18:45
Wielka woda zalała apteki. "Farmaceuci rzucili wszystko"
Wielka woda zalała apteki. "Farmaceuci rzucili wszystko" (X)

Powodzie na południu Polski podtopiły bądź zalały dziesiątki aptek. Wiele funkcjonuje, ale zmaga się z przerwami w dostawach prądu. Farmaceuci robią wszystko, aby powodzianie jak najmniej odczuli utrudnienia w dostępie do leków.

spis treści

1. Apteki na terenach powodziowych

Od kilku dni donosimy o najważniejszych wydarzeniach związanych z powodzią i jej wpływem na ochronę zdrowia. Informowaliśmy m.in. o dramatycznej sytuacji szpitala w Nysie czy psychologicznych skutkach powodzi. Do wyzwań, które przyniosła ze sobą wielka woda, można też zaliczyć ogromne zniszczenia w lokalnych aptekach na terenach powodziowych.

- Najgorsza sytuacja jest w woj. opolskim, tam chociażby w Głuchołazach mamy sześć placówek zalanych z siedmiu funkcjonujących, dostałem informację, że tylko jedna apteka działa aktywnie. Również w Nysie 11 aptek zostało podtopionych bądź zalanych. W woj. dolnośląskim ok. kilkunastu aptek nie funkcjonuje, chociaż też są apteki, które z uwagi na problemy z dostępnością prądu mają skrócone godziny pracy - powiedział Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny podczas konferencji z wiceministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym w poniedziałek 16 września.

Zobacz film: "Jakie jest zastosowanie kwasu acetylosalicylowego z popularnej aspiryny?"

- Niemniej jednak w większości miejsc mamy zapewniony dostęp do leków - zapewnił.

Szef inspektoratu farmaceutycznego zaznaczył, że farmaceuci mogą wystawiać recepty w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia pacjenta i jest to usługa, którą można w każdej aptece uzyskać bezpłatnie. Przypomniał także, że nie należy przyjmować leków zamoczonych wodą powodziową.

- Przestrzegamy przed tym, by nie korzystać z leków, które były zalane, ponieważ oprócz zanieczyszczeń w tych wodach, mogą być również substancje ropopochodne lub inne toksyny, które dostały się wraz z tą wodą do tych miejsc zalewowych - mówił mgr farm. Łukasz Pietrzak.

2. Mobilizacja farmaceutów w Głuchołazach

Choć w Głuchołazach minęło już bezpośrednie zagrożenie powodziowe, mieszkańcy i przedsiębiorcy zmagają się z konsekwencjami wielkiej wody. Tereny te zostały praktycznie w całości dotknięte skutkami powodzi, co objęło także wiele aptek.

Jak jednak donosi w mediach społecznościowych mgr farm. Michał Kachnic, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, farmaceuci z Głuchołaz robią wszystko, aby pacjenci nie odczuli utrudnień w dostępie do leków.

- Na tę chwilę w Głuchołazach już w trzech z pięciu aptek farmaceuci rzucili wszystko i robią, co mogą, żeby pomóc pacjentom i zaopatrzyć ich w leki. Serce rośnie, kiedy widać jak pacjenci doceniają ten trud - skomentował Kachnic w poście w portalu X (d. Twitter).

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze