Są skażone. "Wyrzuć bez względu na stan opakowania"
- Trzeba utylizować wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, także tę, która wydaje nam się hermetycznie opakowana - ostrzega szef GIS. Chodzi tu także o produkty zamknięte w puszkach czy butelkach, które mogą się wydawać bezpieczne. W rzeczywistości niosą jednak ze sobą ogromne ryzyko dla zdrowia.
1. GIS ostrzega przed zalaną żywnością
Produkty spożywcze, które miały kontakt z wodą powodziową trzeba zutylizować. Dr n. med. Paweł Grzesiowski, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego ostrzega, że "zalana żywność nie nadaje się do jedzenia, bez względu na stan opakowania", nawet jeśli wydaje nam się hermetycznie zamknięta.
Podczas ostatniej konferencji zaznaczył, że "powódź jest takim momentem, który w bardzo istotny sposób pogarsza warunki bezpieczeństwa człowieka w tym środowisku". Kontakt z wodą powodziową niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Chodzi także o żywność w puszkach i opakowaniach foliowych oraz napoje i wodę w butelkach, które były przechowywane w domu, a także produkty, która znajdowały się w zalanych sklepach.
Zaznaczył, że nie należy się też kierować stanem opakowania. W czasie otwierania puszki czy butelki może dojść do skażenia.
- Pamiętajmy, że woda powodziowa może być skażona najrozmaitszymi składnikami chemicznymi, toksynami i drobnoustrojami - zaznaczył dr Grzesiowski.
2. Badania wody w przydomowych studniach
GIS ostrzega również, by nie korzystać z wody z prywatnych zalanych studni, a także domowych sposobów jej uzdatniania.
- Inspekcja sanitarna monitoruje na bieżąco stan wodociągów. To jest fundamentalny obszar zaopatrzenia w wodę i w niektórych powiatach woda jest dostarczana poza wodociągami – wskazał dr Grzesiowski.
Tłumaczył, że studnia powinna zostać zdezynfekowana, a woda powinna być poddana badaniom w laboratoriach GIS, które są czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.