Woda "jak szambo". Szef GIS wskazuje na główne problemy związane z powodzią
Szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreśla, że w związku z ryzykiem poważnych chorób, jakie niesie ze sobą powódź, konieczne są szczepienia. To szczególnie ważne dla osób, które pracują przy oczyszczaniu tych terenów. Podkreślił też, że samo sprzątnięcie zalanych budynków nie wystarczy, ale trzeba je odkazić.
1. Cztery kluczowe problemy
Południowa Polska cały czas walczy z powodzią, a ludzie są przerażeni i przeżywają prawdziwy dramat.
Sanepid ostrzega przed zagrożeniami, które niesie ze sobą kontakt ze skażoną wodą i przypomina o zasadach bezpieczeństwa mieszkańcom zalanych terenów.
Szef GIS dr n. med. Paweł Grzesiowski podkreśla, że powódź wiąże się z kilkoma kluczowymi problemami.
- To cztery najważniejsze elementy: woda, żywność, choroby zakaźne oraz zanieczyszczone budynki - wskazał ekspert w "Gościu Wydarzeń".
Podkreślił, że woda powodziowa "jest jak szambo". Bardzo przykry zapach, który wydziela to "oznaka gnicia i rozwoju drobnoustrojów".
Dlatego po raz kolejny zaapelował, by nie jeść żywności, która miała kontakt z wodą powodziową.
- Jeśli wpadnie nam puszka z jedzeniem do szamba, to czy będziemy chcieli z niej zjeść? Nie uda nam się oczyścić opakowania, zawsze zostanie na nim jakaś bakteria. Nie dokładajmy sobie tego ryzyka - wskazał Grzesiowski.
2. Szczepienia są koniecznością
Grzesiowski podkreślił, że w związku z zagrożeniem różnymi chorobami na zalanych terenach konieczne są szczepienia.
- Na terenach powodziowych nie spodziewamy się problemów z żółtaczką pokarmową, durem brzusznym, cholerą czy czerwonką. Gorzej jest z tężcem, gdyż te bakterie są w glebie - zaznaczył szef GIS.
Przekazał, że szczepionki są już zabezpieczone i można się po nie zgłaszać. To szczególnie ważne dla osób, które pracują przy oczyszczaniu terenów, które były zalane.
Grzesiowski wskazał też jak należy postępować w przypadku zalanych przez powódź budynków. Samo sprzątnięcie nie wystarczy, takie miejsca trzeba też bezwzględnie odkazić.
Przekazał, że w powiatowych stacjach sanepidu jest zaopatrzenie w środki chlorowe, które działają odkażająco i bakteriobójczo.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.