Trwa ładowanie...

Skleroterapia - wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu

Skleroterapia to nastrzykiwanie żylaków środkami, powodującymi ich zarośnięcie. Nieodłącznym elementem zabiegu jest zastosowanie po jego wykonaniu elastycznego opatrunku uciskowego. Skleroterapia jest bardzo powszechną metodą leczenia żylaków, zwykle jest stosowana w początkowym okresie choroby, gdzie głównymi objawami są teleangiektazje. Jednak również większe żylaki z powodzeniem mogą być usuwane w ten sposób. Co warto wiedzieć o skleroterapii?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia (ostrzykiwanie, obliteracja) to zabieg medyczny, który polega na ograniczeniu przepływu w naczyniach krwionośnych za pomocą środków chemicznych. Najczęściej jest stosowany w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej i usuwaniu żylaków, żył siateczkowatych oraz teleangiektazji.

2. Wskazania do skleroterapii

Skleroterapia znajduje zastosowanie w leczeniu zmian żylakowych, którym nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylaków kończyn dolnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej).

Decydujące znaczenie ma tu stan zastawek żylnych, regulujących kierunek przepływu krwi. Sprawność tych zastawek ocenia się na podstawie dokładnego badania ultradźwiękowego.

W przypadku ich uszkodzenia, gdy dochodzi do niewydolności głównych ujść żył do układu żył głębokich (w pachwinie lub pod kolanem, nie wykonuje się zabiegów nastrzykiwania.

Skleroterapia jest, zatem metodą z wyboru tylko w wypadkach, w których odradza się postępowanie chirurgiczne lub na wyraźne życzenie pacjenta, który musi być w pełni poinformowany o powikłaniach.

Wskazania do skleroterapii:

 • telangiektazje,
 • małe, pojedyncze żylaki (1-3mm),
 • ciężkie nogi,
 • żylaki pozostałe po operacji,
 • krwawiące żylaki,
 • żylaki u osób w podeszłym wieku,
 • żylaki u osób, które nie mogą lub nie chcą być operowane,
 • żylaki niewydolnych żył powierzchownych i przeszywających,
 • żylaki duże.

3. Przeciwwskazania do skleroterapii

 • alergia na środki obliterujące,
 • poważna choroba układowa w okresie znacznego niewyrównania (np. cukrzyca, przebyta niedawno zakrzepica żył głębokich),
 • miejscowa (skórna) lub układowa infekcja,
 • niezmniejszający się pod wpływem leczenia obrzęk kończyny dolnej,
 • unieruchomienie,
 • pojedyncze żylaki, które otaczają owrzodzenia.

4. Przygotowanie do skleroterapii

Ogromną zaletą skleroterapii jest możliwość przeprowadzenia zabiegu ambulatoryjnie, tzn. nie jest wymagany pobyt w szpitalu, co znacznie skraca czas leczenia do około 1-2 godzin, a pacjent może być uruchomiony bezpośrednio po zabiegu.

Przed zabiegiem skleroterapii pacjenci nie powinni smarować nóg maściami, żelami lub kremami. Zaleca się także unikania golenia nóg, gdyż może to doprowadzić do powstania czerwonych smug, które utrudnią lekarzowi obserwację żył i pajączków w czasie zabiegu. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń w spożywaniu pokarmu.

5. Przebieg skleroterapii

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu za pomocą strzykawki środka obilterującego, który w miejscu wstrzyknięcia powoduje powstanie stanu zapalnego żyły. Wskutek czego żyła w tym miejscu zarasta, krew przestaje płynąć i żylak stopniowo zanika.

Obecnie bardzo prężnie rozwija się echoskleroterapia, czyli technika, w której lek podawany jest do żyły pod kontrolą USG. Po zabiegu żyła i kończyna powinny być poddane uciskowi za pomocą bandaży elastycznych lub pończoch uciskowych na 2-3 tygodnie.

Zastosowanie ucisku bezpośrednio po podaniu leku jest bardzo ważne, gdyż powoduje zbliżenie do siebie ścian naczynia żylnego, co ułatwia trwałe zamknięcie światła żyły. Najczęściej stosowanymi środkami podczas skleroterapii są polidocanol (znany na świecie pod różnymi nazwami np. Sotrauerix; Sclerovein czy Laureth) lub siarczan sodowy tetradecylu.

Polidocanol nie jest bolesny podczas iniekcji do światła naczynia, podany pozanaczyniowo wywołuje pieczenie, co ułatwia chirurgowi kontrolę nad jego właściwym podaniem.

W przypadku skleroterapii większych żylaków, a więc żył o tzw. średniej i dużej średnicy – powyżej 4 mm oprócz polidocanu do żylaka podaje się powietrze. Zabieg ten jest nazywany obliteracją piankową i jest wykonywany pod kontrolą USG. Cena sklerotorepii zaczyna się od 250 zł.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

6. Postępowanie po skleroterapii

Po zabiegu pacjent powraca się do domu do codziennych zajęć. Przez kilka tygodni po zabiegu musi unikać ciepłych kąpieli, przebywania w saunie, opalania miejsc podanych zabiegowi oraz nosić zalecane przez chirurga rajstopy uciskowe.

Zaleca się także unikania dłuższego stania lub siedzenia. Częstość powikłań w dużej mierze zależy od doświadczenia osoby wykonującej zabieg i właściwego doboru metody.

Musisz to wiedzieć

7. Powikłania po skleroterapii

Odsetek nawrotów po skleroterapii jest różny, zależy głównie od wielkości pnia żylnego i długości okresu obserwacji. Najlepsze wyniki notuje się w przypadku obliteracji mniejszych żylaków i teleangiektazji (pajączków).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.