Skleroterapia – wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie, powikłania

Skleroterapia to nastrzykiwanie żylaków środkami powodującymi ich zarośnięcie, inaczej obliterację. Nieodłącznym elementem zabiegu jest zastosowanie po jego wykonaniu elastycznego opatrunku uciskowego. Skleroterapia jest bardzo powszechną metodą leczenia żylaków. Metoda ta zwykle jest stosowana w początkowym okresie choroby, gdzie głównymi objawami są teleangiektazje oraz niewielkie żylaczki. Jednak również większe żylaki z powodzeniem mogą być leczone tą metodą. Trzeba tylko pamiętać, że skleroterapia nie jest terapią, którą można stosować w każdym przypadku i u każdego pacjenta.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Skleroterapia – wskazania

Skleroterapia znajduje zastosowanie do leczenia tych zmian żylakowych, którym nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylaków kończyn dolnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej). Decydujące znaczenie ma tu stan zastawek żylnych regulujących kierunek przepływu krwi. Sprawność tych zastawek ocenia się na podstawie dokładnego badania ultradźwiękowego. W przypadku ich uszkodzenia, gdy dochodzi do niewydolności głównych ujść tych żył do układu żył głębokich (w pachwinie lub pod kolanem), nie wykonuje się zabiegów nastrzykiwania.

Obecnie dzięki szeroko dostępnej diagnostyce USG żył kończyn dolnych, można zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego sposobu leczenia żylaków.

Skleroterapia jest, zatem metodą z wyboru tylko w wypadkach, w których odradza się postępowanie chirurgiczne (z powodu trudności technicznych i niepewnego wyniku lub wysokiego ryzyka operacji żylaków) lub na wyraźne życzenie pacjenta, który musi być w pełni poinformowany o prawdopodobnych wynikach, powikłaniach, zaletach i wadach skleroterapii w porównaniu z metodą chirurgiczną.

Wskazania do skleroterapii:

 • telangiektazje;

 • małe, pojedyncze żylaki (1-3mm), ciężkie nogi;

 • żylaki pozostałe po operacji tzw. „resztkowe” lub wytworzyły się ponownie;

 • krwawiące żylaki;

 • żylaki u osób w podeszłym wieku;

 • żylaki u osób, które nie mogą lub nie chcą być operowane;

 • żylaki niewydolnych żył powierzchownych i przeszywających;

 • żylaki duże

Skleroterapii - przeciwwskazania

Do przeciwwskazań zastosowania skleroterapii zalicza się:

 • alergię na środki obliterujące, objawiającą się najczęściej w postaci wysypki skórnej, rzadziej w postaci duszności;

 • poważną chorobę układową w okresie znacznego niewyrównania np. cukrzycę, przebytą niedawno zakrzepicę żył głębokich;

 • miejscową (skórną) lub układową infekcję;

 • niezmniejszający się pod wpływem leczenia obrzęk kończyny dolnej;

 • unieruchomienie;

 • pojedyncze żylaki, które otaczają owrzodzenia.

Skleroterapia – opis zabiegu

Seroterapia polega na wstrzyknięciu do żylaka, za pomocą strzykawki, środka obilterującego, który w miejscu wstrzyknięcia powoduje powstanie stanu zapalnego żyły. Wskutek zapalenia żyła w tym miejscu zarasta, krew przestaje płynąć i żylak stopniowo zanika.

Obecnie bardzo prężnie rozwija się echoskleroterapia, czyli technika skleroterapii, w której lek podawany jest do żyły pod kontrolą USG. Po zabiegu żyła i kończyna powinny być poddane uciskowi za pomocą bandaży elastycznych lub zwykłych bandaży czy pończoch uciskowych, a ucisk kończyny powinien być utrzymywany do dwóch — trzech tygodni lub dłużej. Zastosowanie ucisku bezpośrednio po podaniu leku jest bardzo ważne, gdyż, powoduje zbliżenie do siebie ścian naczynia żylnego, co ułatwia trwałe zamknięcie światła żyły.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem krwionośnym, m.in. zaburzeń krążenia. Są nieestetycznymi,...

Najczęściej stosowanymi środkami podczas skleroterapii są polidocanol (znany na świecie pod różnymi nazwami np. Sotrauerix; Sclerovein czy Laureth) lub siarczan sodowy tetradecylu. Polidocanol nie jest bolesny podczas iniekcji do światła naczynia, podany pozanaczyniowo wywołuje pieczenie, co ułatwia chirurgowi kontrolę nad jego właściwym podaniem.

W przypadku skleroterapii większych żylaków, a więc żył o tzw. średniej i dużej średnicy – powyżej 4 mm oprócz polidocanu do żylaka podaje się powietrze, które rozpręża środek i powstaje tzw. pianka. Zabieg ten jest nazywany obliteracją piankową i jest wykonywany pod kontrolą USG. Cena zabiegu sklerotorepii zaczyna się od 250 zł.

Skleroterapia - przygotowanie do zabiegu

Ogromną zaletą skleroterapii jest możliwość przeprowadzenia zabiegu ambulatoryjnie, tzn. nie jest wymagany pobyt w szpitalu, co znacznie skraca czas leczenia do około 1-2 godzin a pacjent może być uruchomiony bezpośrednio po zabiegu. Przed zabiegiem skleroterapii pacjenci nie powinni smarować nóg maściami, żelami lub kremami. Zaleca się także unikania golenia nóg, gdyż może to doprowadzić do powstania czerwonych smug, które utrudnią lekarzowi obserwację żył i pajączków w czasie zabiegu. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń w spożywaniu pokarmu. Przed zabiegiem można zjeść lekki posiłek.

Skleroterapia – postępowanie po zabiegu

Po zabiegu skleroterapii powraca się do domu do codziennych zajęć. Przez kilka tygodni po zabiegu należy unikać ciepłych kąpieli, przebywania w saunie, opalania miejsc podanych zabiegowi oraz nosić zalecane przez chirurga rajstopy uciskowe. Zaleca się także unikania dłuższego stania lub siedzenia. Częstość powikłań w dużej mierze zależy od doświadczenia osoby wykonującej zabieg i właściwego doboru metody.

Skleroterapia - powikłania

Odsetek nawrotów po skleroterapii jest różny, jest zależny od wielkości pnia żylnego i długości okresu obserwacji. Najlepsze wyniki notuje się w przypadku obliteracji mniejszych żylaków i teleangiektazji (pajączków).

Komentarze (7)
~lola
~lola 4 miesiące temu

Nie polecam Bydgoszcz Skin Med. Nie posiadają USG Doppler. Lekarz ogląda nogi i tyle. Bez słowa wyjaśnia stwierdził, że się nie kwalifikuje. Skasował 200zl. Nic nie wytłumaczył. Totalnie niekompetentny lekarz. Zlecił wykonanie zabiegu chirurgicznego. Ciekawe, może ten lekarz ze skin med ma USG w oczach... Jestem już po pierwszych zabiegach skleroterapii w innej klinice, lekarz prowadzący był przerażony historią o SKIN MED BYDGOSZCZ, stwierdził, że jakby miał poddać moje nogi chirurgicznemu usuwaniu żylaków to musiałby mi poszlachtować całą nogę, zabieg chirurgiczny był niewskazany. SKIN MED TO NACIĄGACZE!

Odpowiedz
~marzenkaSol
~marzenkaSol ponad rok temu

@~miłka: już nawet nie chodzi mi o samą estetykę, ale żeby mi się nowe nie pojawiały. nie wiem jak Tobie-mi te żylaki czasem strasznie bolą, a to już jest dyskomfort, który wolalabym wyeliminować. czy w tym lux medzie muszę mieć jakiś pakiet, by się tam wybrać na wizytę ws. tej przypadłości?

Odpowiedz
~miłka
~miłka ponad rok temu

@~marzenkaSol: ja na dniach idę na konsultację w lux medzie w warszawie właśnie, mam 24 lata i już dwa żylaki, nieduże wprawdzie ale właśnie takie się nadają do skleroterapii. Starsza siostra jest już po zabiegu, obie odziedziczyłyśmy problemy z żyłami po tacie, ale jednak u kobiety bardziej chcą dbać o to żeby nogi wyglądały estetycznie :)

Odpowiedz
~marzenkaSol
~marzenkaSol ponad rok temu

gdzie zwrócić się w ogóle by taki zabieg skleroterapii sobie wykonać? trzeba się do niego jakoś kwalifikować czy coś? jestem z warszawy, może ktoś może polecić jakąś przychodnię albo lekarza gdzieś tu w okolicach?

Odpowiedz
Lek. Łukasz Szczygieł
Lek. Łukasz Szczygieł ponad rok temu

Najwartościowszą metodą skleroterapii jest skleroterapia piankowa. Lek w postaci piany penetruje bardziej niż w postaci płynu,więc płyn odchodzi do historii. Bezpieczna ilość piany podawana w czasie jednej sesji to 8-10cm3. Taka postać leku pozwala też na śledzenie jej rozprzestrzeniania się w żyłach za pomocą sondy usg (echoskleroterapia piankowa), co pozwala bezpiecznie i wydajnie zamykać żylaki większego kalibru.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie inwazyjne żylaków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie inwazyjne żylaków
Leczenie inwazyjne żylaków

Pacjent po operacji żylaków

Pacjent po operacji żylaków

Operacja polega na usunięciu żylaków. Istnieje też metoda mało inwazyjna, zwana skleroterapią.

Leczenie inwazyjne żylaków

Skleroterapia żylaków kończyn dolnych (WIDEO)

Skleroterapia żylaków kończyn dolnych (WIDEO) Odtwórz wideo

Zabieg skleroterapii jest stosowany w leczeniu żylaków kończyn dolnych i na tle innych metod wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Skleroterapia (...) wymaga ogromnej precyzji, błędy w czasie jej przeprowadzania mogą bowiem prowadzić...

Leczenie inwazyjne żylaków

Przygotowanie do operacji żylaków

Przygotowanie do operacji żylaków

Leczenie operacyjne żylaków kończyn dolnych wymaga pobytu w szpitalu. Jak każdy zabieg operacyjny, operacja na żylaki wymaga odpowiedniego (...) do operacji żylaków, jednak w niektórych...

Leczenie inwazyjne żylaków

Postępowanie po operacji żylaków

Postępowanie po operacji żylaków

Sukces wyleczenia żylaków nie zależy wyłącznie od skuteczności samego zabiegu, ale nie mniej ważne jest odpowiednie postępowanie pooperacyjne (...) , poczucie niepowodzenia oraz konieczność kolejnej operacji. Pamiętajmy, że to od chorego...

Leczenie inwazyjne żylaków

Stripping jako tradycyjne leczenie chirurgiczne żylaków

W wielu sytuacjach, gdy żylaki są np. zbyt rozległe, duże, nie można zastosować metody obliteracji, wtedy nieodzowna staje się operacja. Obecnie (...) opracowano wiele metod operacji żylaków. W Polsce i nie tylko, najczęściej...

Leczenie inwazyjne żylaków

Laserowe usuwanie żylaków

od zastosowanej metody leczenia. Następnego dnia po laserowym usunięciu żylaków można wrócić do normalnych zajęć. Leczenie żylaków laserem Laser (...) pooperacyjnego związanego z klasycznym zabiegiem....

Leczenie inwazyjne żylaków

Metoda obliteracji (WIDEO)

Metoda obliteracji (WIDEO) Odtwórz wideo

Żylaki to patologiczne rozszerzenie żył w ciele - mogą występować np. na nogach, w przełyku czy w odbycie, znacznie rzadziej dochodzi do powstania (...) żylaków pochwy, macicy, powrózka nasiennego czy pęcherza moczowego....

Leczenie inwazyjne żylaków

Miniflebektomia

, i żylaków. Zmienione żyły usuwa się z użyciem specjalnych haczyków przez małe 2 mm nacięcia. Obecnie uważa się tą metodę za prostą i tanią (...) do miniflebektomii Wybór tej metody leczenia żył jest szczególnie właściwy w przypadku...

Leczenie inwazyjne żylaków

Powikłania po operacji żylaków

powierzchownych. Operacyjne leczenie żylaków może wiążać sie z poważnymi powikłaniami. Operacja to ostateczność. Warto pomyśleć o chorobie wcześniej i pamietać, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. (...) Powikłania po...