Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr inż. Katarzyna Krupińska

Bulimia a anoreksja

Avatar placeholder
24.08.2016 10:34
Bulimia a anoreksja
Bulimia a anoreksja

Bulimia i anoreksja są to zaburzenia odżywiania. Obie choroby są bardzo poważne i groźne dla zdrowia. Choroby te często występują u młodych kobiet i są to schorzenia o podłożu psychicznym. Niekiedy u osób z anoreksją pojawia się z czasem bulimia, lub w trakcie choroby występują epizody bulimii. Obie choroby wymagają specyficznego leczenia w szpitalu, a także, a może i przede wszystkim, psychoterapii.

1. Co to jest anoreksja i jakie są objawy i przyczyny anoreksji?

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) jest choroba polegająca na silnym lękiem przed utyciem, prowadząca do unikania jedzenia. Anorektycy często mają niskie poczucie wartości o sobie, czują niechęć do swojego ciała, uważają, że są dużo grubsze niż jest to w rzeczywistości. Doprowadza to chorobliwej chęci coraz większego zrzucania kilogramów.

Objawy anoreksji możemy podzielić na objawy somatyczne i objawy psychiczne. Te ostatnie to właśnie wstręt do jedzenia, drażliwość, zamknięcie się w sobie, izolowanie od ludzi, znajomych czy rodziny. Objawy somatyczne anoreksji to brak apetytu i symptomy wynikające bezpośrednio z tego, a więc: bardzo szczupła sylwetka, skóra sucha, odwodnienie, osłabienie, zatrzymanie miesiączki, skrajne wyniszczenie organizmu, w wyniku braku dostarczania składników odżywczych, witamin i soli mineralnych, a także infekcje i zaburzenia układu sercowo – naczyniowego.

Jadłowstręt psychiczny może wynikać z wielu przyczyn. Wszystkie są jednak na tle psychicznym. Często zaczyna się od niezadowolenia ze swojej figury i przekonaniu, że szczupła sylwetka może pomóc w karierze lub będzie pomocna w uzyskaniu pozycji wśród rówieśników. Czasami anoreksja wynika z lękiem przed dojrzewaniem i życiem dorosłym. Przyczyn może być jednak dużo więcej.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Co to jest bulimia i jakie są jej objawy i przyczyny?

Bulimia, to żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa). Podobnie jak anoreksja ro choroba o podłożu psychicznym. Polega na okresowym nadmiernym objadaniu się bez kontroli nad ilością spożywanego pokarmu. W okresach między napadami bulimii osoby chore bojąc się przybrać na wadze stosują diety odchudzające, intensywnie ćwiczą i prowokują wymioty lub stosują środki moczopędne i przeczyszczające. Ta choroba może wynikać z różnych sytuacji stresowych np. kłótnia czy śmierć. Osoby chore często osamotnione i jedzeniem rekompensują sobie nieobecność ludzi w otoczeniu.

U części osób chorych na anoreksję w trakcie choroby pojawiają się epizody bulimii, po których znów następuje atak anoreksji. Jest to tzw. anoreksja bulimiczna, tj. typ anoreksji żarłoczno – przeczyszczający. Taka choroba charakteryzuje się przeplataniem epizodów ograniczania spożywania pokarmów z epizodami przejadania się, po których następuje prowokowanie wymiotów lub stosowaniu silnych i w nadmiarze środków przeczyszczających. Taka postać choroby jest bardzo poważna i trudna do leczenia. Dokładana przyczyna takiego stanu chorobowego nie jest znana, ale najprawdopodobniej wynika z zaburzeń fizjologicznych organizmu na brak jedzenia.

Zarówno anoreksja, bulimia, jak i anoreksja bulimiczna, wymagają bezwzględnie jak najszybszego leczenia farmakologicznego i psychicznego, niekiedy przez całe życie. Nieleczone bowiem mogą doprowadzić do śmierci, w wyniku wyniszczenia organizmu.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze