Chirurdzy z Poznania wykonali pierwszą operacją z użyciem jednorazowego, sterylnego endoskopu. Ma kluczowe znaczenie w pandemii
Chirurdzy ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu przeprowadzili pierwszą w Polsce operację z użyciem sterylnego, jednorazowego endoskopu. Pionierskie narzędzie opracowane przez naukowców z USA pozwala wykonywać operacje w warunkach całkowitej sterylności, dzięki temu wyklucza ryzyko zakażenia pacjenta jakąkolwiek bakterią lub wirusem.
1. Pierwszy taki zabieg w kraju
Naukowcy z USA podczas pandemii opracowali jednorazowy endoskop, jako odpowiedź na rosnące zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Pionierskie narzędzie pozwala wykonywać operacje w warunkach całkowitej sterylności, dzięki temu wyklucza ryzyko zakażenia pacjenta jakąkolwiek bakterią lub wirusem. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w okresie pandemii lub sezonów infekcyjnych.
Narzędzie w końcu trafiło w ręce polskich chirurgów, a konkretnie specjalistów ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Zespół pod wodzą dr. n. med. Aleksandra Sowiera –-jako pierwszy w kraju - wykonał operację w warunkach pełnej sterylności. Tradycyjny endoskop trzeba po każdym zabiegu wysterylizować.
"Wykonaliśmy zabieg na drogach żółciowych. Chory miał dosyć dużą żółtaczkę z powodu zatkania drogi żółciowej kamieniami żółciowymi. Tym aparatem usunęliśmy kamienie z drogi żółciowej" – tłumaczył PAP dr n. med. Aleksander Sowier.
2. Narzędzie przyszłości
"Dziś przygotowanie endoskopów do ponownego użycia to duże wyzwanie, szczególnie w przypadku duoendoskopów, które mają bardzo skomplikowaną budowę. Składają się z wielu części oraz kanałów, co czyni proces dezynfekcji niezwykle trudnym" - poinformował producent duoendoskopu Jochen M. Cramer.
Dr Sowier zaznacza, że jest cała gama zabiegów, które można wykonywać w bezpieczny sposób właśnie takim urządzeniem. Z pewnością usprawni ono pracę chirurgów na całym świecie, szczególnie w okresie pandemii koronawirusa.
"Można leczyć niedrożność dróg żółciowych, nowotwory dróg żółciowych, trzustki. To jest aparat jałowy, sterylny i nie ma możliwości zakażenia pacjenta jakąkolwiek bakterią czy wirusem" – wyjaśnił specjalista.
Zabieg nie był komercyjny - podlegał refundacji z NFZ.
Zobacz także: Teleporada w dobie pandemii koronawirusa. Jak wygląda? Dr Sutkowski odpowiada (WIDEO)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.