Trwa ładowanie...

Choroby oczu jako skutek cukrzycy, nadciśnienia czy alergii

Oko, jest zarówno narządem, który ma tylko dla siebie specyficzne schorzenia, jak i miejscem, w którym mogą mieć swoją demonstrację choroby ogólnoustrojowe. Choroby oczu mogą wystąpić w takich schorzeniach, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby alergiczne, choroby tarczycy, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, sarkoidoza, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, kiła oraz zakażenia ogólnoustrojowe.

Zobacz film: "Podstawowe badanie okulistyczne"

spis treści

1. Choroby oczu w cukrzycy

Choroby oczu w cukrzycy są spowodowane uszkadzaniem małych naczyń i dochodzi do nich prędzej, czy później u każdego chorego. Rozróżnia się w tej grupie kilka jednostek chorobowych: porażenie nerwów okoruchowych, zaburzenia refrakcji, zaćmę, jaskrę wtórną krwotoczną i najczęstsze schorzenie – retinopatię cukrzycową.

Retionopatia cukrzycowa u pacjentów cierpiących powyżej 15 lat z powodu cukrzycy typu 1 występuje aż u 98 proc. chorych! Natomiast już w chwili rozpoznania cukrzycy typu 2 retinopatię stwierdza się u 5 proc. chorych. Zmiany więc rozwijają się wprost proporcjonalnie do czasu trwania cukrzycy oraz jej typu.

Podstawową rolę w rozwinięciu tego powikłania pełni nieprawidłowo kontrolowana glikemia oraz współistnienie nadciśnienia tętniczego. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia, World Health Organization) wyróznia się pięć stadiów zaawansowania retinopatii cukrzycowej:

 • retinopatia nieproliferacyjna bez makulopatii,
 • retinopatia nieproliferacyjna z makulopatią,
 • retinopatia przedproliferacyjna,
 • retinopatia proliferacyjna,
 • retinopatia proliferacyjna z powikłaniami.

W przypadku braku leczenia, ale również wystarczająco długiego okresu przebiegu retinopatii proliferacyjnej, wskutek dołączenia się zmian bliznowatych, dochodzi do odwarstwienia siatkówki i w rezultacie do ślepoty. Podstawową metodą zapobiegawczą tej choroby oczu jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie cukrzycy, natomiast podstawową metoda terapeutyczną obecnej już retinopatii jest fotokoagulacja laserowa siatkówki.

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)
Choroby oczu (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Nie przeocz objawów Z ostatnich badań przeprowadzonych na 1000 dorosłych osób wynika, że prawie połowa...

zobacz galerię

2. Choroby oczu związane z nadciśnieniem tętniczym

Choroby oczu w przebiegu nadciśnienia tętniczego są spowodowane zarówno samym zwiększeniem ciśnienia, jak i stwardnieniem tętniczek.

 • W I okresie choroby dochodzi do zmian czynnościowych naczyń.
 • Okres II występuje w razie utrwalonego nadciśnienia i dochodzi do zmian strukturalnych w obrębie naczyń.
 • W III okresie choroby występują dodatkowe uszkodzenia siatkówki (płomykowate wybroczyny i białe puszyste ogniska waty).
 • W ostatnim okresie dołącza się obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Podstawowym celem leczenia jest utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.

3. Alergiczne schorzenia oczu

Wśród narządów dotkniętych alergią jest również narząd wzroku. Na skutek alergii dochodzi do reakcji zapalnej toczącej się przede wszystkim w spojówce oka, co może być przejawem alergii wielonarządowej, towarzysząc atopowemu zapaleniu skóry, astmie oskrzelowej i alergii pokarmowej. Pomimo, iż alergiczne choroby oczu kojarzą się jedynie z upośledzeniem komfortu życia, mogą nieraz prowadzić do poważniejszych powikłań.

Najczęściej stwierdzanym schorzeniem alergicznym przebiegającym z zajęciem oczu jest zapalenie spojówek związane z pyłkowicą. Postępowaniem w tym przypadku jest unikanie kontaktu z alergenem oraz leczenie miejscowe. Innymi chorobami oczu należącymi do tej grupy są:

 • całoroczne alergiczne zapalenie spojówek,
 • wiosenne zapalenie spojówek i rogówki,
 • atopowe zapalenie spojówek i rogówki,
 • olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek.

4. Uszkodzenia rogówki

Choroba Gravesa i Basedowa jest przykładem choroby autoimmunologicznej, w przebiegu, której pojawiają się objawy związane z narządem wzroku. Do najważniejszych objawów tej choroby oczu należą:

 • zmiany zapalne w obrębie powiek oraz spojówek,
 • wytrzeszcz gałek ocznych,
 • zaburzenia ruchomości mięśni okoruchowych,
 • uszkodzenia rogówki,
 • uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Leczenie w pierwszej kolejności skierowane jest na chorobę podstawową, a w bardziej zaawansowanych przypadkach stosowane jest leczenie glikokortykosteroidami oraz radioterapią przestrzeni pozagałkowej.

5. Objawy oczne

Objawy oczne bardzo często towarzyszą chorobom autoimmunologicznym, nierzadko są ich pierwszym objawem. W tych chorobach oczu dochodzi do zapalenia części przedniej (tęczówki i ciała rzęskowego) lub tylnej błony naczyniowej. Również w sarkoidozie dochodzi do tego typu zmian. W terapii najczęściej są stosowane miejscowo lub ogólnoustrojowo glikokortykosteroidy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.