Przejdź na WP

Choroby oczu jako skutek cukrzycy, nadciśnienia czy alergii

Oko, jest zarówno narządem, który ma tylko dla siebie specyficzne schorzenia, jak i miejscem, w którym mogą mieć swoją demonstrację choroby ogólnoustrojowe. Choroby oczu mogą wystąpić w takich schorzeniach, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby alergiczne, choroby tarczycy, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, sarkoidoza, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, kiła oraz zakażenia ogólnoustrojowe.

Zobacz film: "Podstawowe badanie okulistyczne"

spis treści

1. Choroby oczu - związek z cukrzycą

Choroby oczu w cukrzycy są spowodowane uszkadzaniem małych naczyń i dochodzi do nich prędzej, czy później u każdego chorego. Rozróżnia się w tej grupie kilka jednostek chorobowych: porażenie nerwów okoruchowych, zaburzenia refrakcji, zaćmę, jaskrę wtórną krwotoczną i najczęstsze schorzenie – retinopatię cukrzycową.

Retionopatia cukrzycowa u pacjentów cierpiących powyżej 15 lat z powodu cukrzycy typu 1 występuje aż u 98 proc. chorych! Natomiast już w chwili rozpoznania cukrzycy typu 2 retinopatię stwierdza się u 5 proc. chorych. Zmiany więc rozwijają się wprost proporcjonalnie do czasu trwania cukrzycy oraz jej typu.

Podstawową rolę w rozwinięciu tego powikłania pełni nieprawidłowo kontrolowana glikemia oraz współistnienie nadciśnienia tętniczego. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia, World Health Organization) wyróznia się pięć stadiów zaawansowania retinopatii cukrzycowej:

 • retinopatia nieproliferacyjna bez makulopatii,
 • retinopatia nieproliferacyjna z makulopatią,
 • retinopatia przedproliferacyjna,
 • retinopatia proliferacyjna,
 • retinopatia proliferacyjna z powikłaniami.

W przypadku braku leczenia, ale również wystarczająco długiego okresu przebiegu retinopatii proliferacyjnej, wskutek dołączenia się zmian bliznowatych, dochodzi do odwarstwienia siatkówki i w rezultacie do ślepoty. Podstawową metodą zapobiegawczą tej choroby oczu jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie cukrzycy, natomiast podstawową metoda terapeutyczną obecnej już retinopatii jest fotokoagulacja laserowa siatkówki.

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)
Choroby oczu (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Nie przeocz objawów Z ostatnich badań przeprowadzonych na 1000 dorosłych osób wynika, że prawie połowa...

zobacz galerię

2. Choroby oczu - związek z nadciśnieniem tętniczym

Choroby oczu w przebiegu nadciśnienia tętniczego są spowodowane zarówno samym zwiększeniem ciśnienia, jak i stwardnieniem tętniczek.

 • W I okresie choroby dochodzi do zmian czynnościowych naczyń.
 • Okres II występuje w razie utrwalonego nadciśnienia i dochodzi do zmian strukturalnych w obrębie naczyń.
 • W III okresie choroby występują dodatkowe uszkodzenia siatkówki (płomykowate wybroczyny i białe puszyste ogniska waty).
 • W ostatnim okresie dołącza się obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Podstawowym celem leczenia jest utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.

3. Choroby oczu - związek z chorobami alergicznymi

Wśród narządów dotkniętych alergią jest również narząd wzroku. Na skutek alergii dochodzi do reakcji zapalnej toczącej się przede wszystkim w spojówce oka, co może być przejawem alergii wielonarządowej, towarzysząc atopowemu zapaleniu skóry, astmie oskrzelowej i alergii pokarmowej. Pomimo, iż alergiczne choroby oczu kojarzą się jedynie z upośledzeniem komfortu życia, mogą nieraz prowadzić do poważniejszych powikłań.

Najczęściej stwierdzanym schorzeniem alergicznym przebiegającym z zajęciem oczu jest zapalenie spojówek związane z pyłkowicą. Postępowaniem w tym przypadku jest unikanie kontaktu z alergenem oraz leczenie miejscowe. Innymi chorobami oczu należącymi do tej grupy są:

 • całoroczne alergiczne zapalenie spojówek,
 • wiosenne zapalenie spojówek i rogówki,
 • atopowe zapalenie spojówek i rogówki,
 • olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek.

4. Choroby oczu - związek z chorobami tarczycy

Choroba Gravesa i Basedowa jest przykładem choroby autoimmunologicznej, w przebiegu, której pojawiają się objawy związane z narządem wzroku. Do najważniejszych objawów tej choroby oczu należą:

 • zmiany zapalne w obrębie powiek oraz spojówek,
 • wytrzeszcz gałek ocznych,
 • zaburzenia ruchomości mięśni okoruchowych,
 • uszkodzenia rogówki,
 • uszkodzenie nerwu wzrokowego.
Choroby oczu jako skutek cukrzycy, nadciśnienia czy alergii
Choroby oczu jako skutek cukrzycy, nadciśnienia czy alergii (iStock)

Leczenie w pierwszej kolejności skierowane jest na chorobę podstawową, a w bardziej zaawansowanych przypadkach stosowane jest leczenie glikokortykosteroidami oraz radioterapią przestrzeni pozagałkowej.

5. Choroby oczu - związek z chorobami autoimmunologicznymi

Objawy oczne bardzo często towarzyszą chorobom autoimmunologicznym, nierzadko są ich pierwszym objawem. W tych chorobach oczu dochodzi do zapalenia części przedniej (tęczówki i ciała rzęskowego) lub tylnej błony naczyniowej. Również w sarkoidozie dochodzi do tego typu zmian. W terapii najczęściej są stosowane miejscowo lub ogólnoustrojowo glikokortykosteroidy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy