Trwa ładowanie...

Zaćma groźną chorobą oczu

Avatar placeholder
21.11.2018 12:52
Zaćma jest bardzo groźną chorobą oczu, która prowadzi do pogorszenia wzroku
Zaćma jest bardzo groźną chorobą oczu, która prowadzi do pogorszenia wzroku (123rf.com)

Zaćma to groźna choroba oczu. Mimo to istnieje skuteczna metoda przywracająca wzrok - zabieg chirurgiczny. Wiele osób popełnia błąd, czekając aż zaćma wejdzie w zaawansowane stadium, podczas gdy zabieg wykonany w początkowej fazie choroby daje szanse na powrót do pełnego zdrowia.

1. Co to jest zaćma?

Zaćma to jedna z najpowszechniejszych chorób oka. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią nawet co 50 osoba. Leczona jest chirurgicznie. Wiele osób jednak mylnie uważa, że można zredukować ją, stosując krople do oczu. W świadomości wielu wciąż obecne są również mity, że chirurgiczne leczenie zaćmy możliwe jest dopiero w momencie, gdy „dojrzeje", a więc będzie już w zaawansowanym stadium. Nie jest to prawdą - zaćma oka znacząco obniża komfort życia, dlatego nie warto zwlekać z właściwym, skutecznym leczeniem.

2. Leczenie zaćmy

Szansą na powrót do pełnego zdrowia jest prosty zabieg operacyjny. Można go wykonać w dowolnym momencie. Podczas operacji pacjentowi wszczepiane są specjalne soczewki do oczu, jedno lub wieloogniskowe.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przed planowanym zabiegiem dobrze jest zasięgnąć informacji o rodzaju implantowanych przez lekarza soczewek. Ich wybór w dużym stopniu wpływa na jakość życia po operacji. Należy pamiętać, że operacja przeprowadzana jest raz w życiu, warto więc odpowiednio się do niej przygotować.

Lekarze często nie informują pacjenta o typie wszczepianych soczewek. Ponieważ jest to wybór na całe życie, zachęcamy do poświęcenia chwili, na zapoznanie się z dostępnymi możliwościami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zaburzenia widzenia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza