Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy
Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy jest wyłącznie operacyjne i nie ma leków, czy szkieł korekcyjnych, które mogłyby usunąć zmętnienia powstałe w soczewce. Niewielkie zmętnienia niekoniecznie wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli jednak zaćma upośledza w istotny sposób jakość życia, jedyna możliwością leczenia jest chirurgiczne usunięcie zaćmy i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
 Ostateczna ocena stanu zaawansowania zaćmy i ewentualna kwalifikacja do operacji należy do lekarza okulisty.

spis treści

1. Decyzja o operacji zaćmy

Przed operacją lekarz zbiera wnikliwy wywiad chorobowy oraz wykonuje badanie oczu, aby obliczyć moc sztucznej soczewki potrzebnej do wszczepienia. Decyzję o operacji zawsze podejmuje pacjent, jest to więc decyzja indywidualna i zależna od aktywności zawodowej oraz trybu życia osoby chorej. Wyjątkiem jest zaćma pęczniająca, kiedy to w wyniku pęcznienia włókien soczewki, zwiększa ona znacznie swoją objętość, powoduje przesunięcie tęczówki i wtórnie indukuje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (jaskra wtórna), oraz zaćma przejrzała, w której przenikający z wnętrza soczewki materiał indukuje stan zapalny gałki ocznej. W tych dwóch przypadkach konieczny jest natychmiastowy zabieg chirurgiczny.


W chirurgii zaćmy wrodzonej nie stosuje się rutynowo technik laserowych, jednak czasami może wystąpić konieczność przecięcia laserem tylnej torebki soczewki po kilku miesiącach lub latach od operacji, jeśli ulegnie ona zmętnieniu. Zabieg taki wykonuje się ambulatoryjnie.
Po zabiegu operacyjnym należy stosować zapisane przez lekarza leki, uważać aby nie trzeć ani nie uciskać oka, ograniczyć czasowo aktywność życiową. Nie powinno się także prowadzić samochodu bez uprzedniej wizyty u okulisty.

2. Jak usuwa się zaćmę?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Usuwanie zmętniałej soczewki, przed implantacją nowej, możliwe jest przy użyciu poniższych metod:
 usuwanie pozatorebkowe - polega na usunięciu soczewki, lecz pozostawieniu tylnej części jej torebki (na ilustracji); usuwanie metodą fakoemulsyfikacji - wariant usuwania pozatorebkowego, sprowadzającym się do usunięcia tylko jądra soczewki, po jego rozdrobnieniu ultradźwiękami
; usuwanie wewnątrztorebkowe to rzadko wykonywany zabieg usunięcia całej soczewki i jej torebki.

3. Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych: przedniokomorowe i tylno komorowe stosowanych w chirurgii zaćmy. Każdy taki implantzbudowany jest z dwóch części: optycznej i stabilizującej soczewkę. Produkuje się soczewki kontaktowe twarde i miękkie. Te drugie są bardzo „plastyczne”, co umożliwia ich wszczepianie przez dużo mniejsze nacięcia niż dla soczewek twardych. 
Soczewki tylnokomorowe wszczepia się za tęczówką, przedniokomorowe przed nią. Implanty wszczepiane do przedniej komory oka stosowane są w sytuacjach awaryjnych, np. przy uszkodzeniu torebki tylnej. Wykorzystuje się je także do wszczepienia wtórnego, po przeprowadzonym wcześniej wewnątrztorebkowym usunięciu zaćmy. Nie są stosowane standardowo, ponieważ ich wszczepianie wiąże się z częstszymi powikłaniami pooperacyjnymi niż przy stosowaniu soczewek tylnokomorowych. 
Optymalna refrakcja pooperacyjna jest różna w zależności od tego, czy wymagana jest korekcja obu oczu czy tylko jednego. Dąży się do uzyskania refrakcji pooperacyjnej na poziomie ok. -1D. Pozwala to choremu na wykonywanie większości czynności bez stosowania okularów. W razie potrzeby chory może stosować okulary dwuogniskowe.

W większości przypadków możliwe jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent już 2-3 godziny po operacji może powrócić do domu. Konieczne jest badanie kontrolne dzień po zabiegu. Osoba operowana może samodzielnie wykonywać podstawowe czynności. Kilka dni po operacji możliwy jest powrót do wcześniejszego trybu życia, oczywiście bez nadmiernego wysiłku fizycznego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Beta-blokery
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze