Trwa ładowanie...

Chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów bardziej narażeni na COVID-19

Z badań opublikowanych na łamach portalu medycznego "Helio" wynika, że pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów są o 25 proc. bardziej narażeni na zakażenie się koronawirusem oraz o 35 proc. bardziej narażeni na ciężki przebieg choroby oraz zgon.

Zobacz film: "Super tata wychowuje 4 niepełnosprawnych dzieci"

spis treści

1. Reumatoidalne zapalenie stawów a COVID-19

Badanie pacjentów z ośrodków Veterans Affairs w Stanach Zjednoczonych wykazało, że reumatoidalne zapalenie stawów wiąże się z 25 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na COVID-19 oraz 35 proc. większym ryzykiem hospitalizacji i zgonu z powodu choroby, jaką wywołuje SARS-CoV-2. W badaniu wzięło udział 33 886 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Dr Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej zauważa, że zwiększone ryzyko zachorowania na COVID-19 w przypadku osób z RZS jest podobne do innych chorób, które wymieniane są w grupie podwyższonego ryzyka infekcji SARS-CoV-2.

- Ryzyko wystąpienia ww. zdarzeń związanych z COVID-19 w grupie pacjentów z RZS jest porównywalne z innymi chorobami, które są czynnikami ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu czy zgonu z powodu COVID-19: niewydolność serca, cukrzyca czy przewlekłe choroby płuc - podkreśla ekspert.

Dr Fiałek podkreśla, że największe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest związane z przyjmowaniem glikokortykosteroidów - leków, które mają silne działanie przeciwzapalne.

- Leczeni przy zastosowaniu biologicznych leków modyfikujących przebieg choroby oraz glikokortykosteroidów notowali najwyższe ryzyko związane z wystąpieniem ww. zdarzeń związanych z COVID-19 - stwierdza lekarz.

Reumatodalne zapalenie stawów a COVID-19
Reumatodalne zapalenie stawów a COVID-19 (Getty Images)

2. Sterydy pogarszają przebieg COVID-19?

Co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje o możliwym niepożądanym działaniu sterydów w przypadku zakażenia koronawirusem.

Także "Medical News Today" powołując się na badania opublikowane w "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" (JCEM ) sugeruje, że ludzie, którzy przyjmują glikokortykosteroidy są bardziej narażeni na zarażenie COVID-19 i przechodzą chorobę ciężej niż pozostali pacjenci.

Zdaniem autorów badania ma to związek z tym, że sterydy zaburzają zdolność układu oddechowego do walki z wirusami i innymi patogenami.

Lekarze alarmują jednak, aby nie odstawiać żadnych leków, które przyjmuje się na stałe bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza