"Cichy zabójca" młodych. Umiera nawet 12 osób tygodniowo
20-latka zmarła nagle podczas wycieczki. Okazało się, że miała niediagnozowaną chorobę serca. Jej matka ostrzega przed "cichym zabójcą", który atakuje przede wszystkim młodych ludzi.
1. "Cichy zabójca" atakuje młodych i zdrowych
Clarissa Nicholls była młoda i od dziecka uprawiała sport. 20-latka była w świetnej formie, więc jej nagła śmierć była szokująca. Dziewczyna zmarła podczas wycieczki po Francji.
Okazało się, że przyczyną była niezdiagnozowana choroba serca. Lekarze wykryli to dwa tygodnie po śmierci Brytyjki. Według ekspertów nie jest to jednak odosobniony przypadek. Wręcz przeciwnie - choroba, która powoduje nagły zgon sercowy może zabijać nawet kilkanastu młodych ludzi tygodniowo.
Matka 20-latki podkreśla, że nic nie wskazywało na to, że córka może mieć jakiekolwiek problemy zdrowotne, a już na pewno nie tak poważne. Nie było żadnych symptomów aż do tragicznego wyjazdu. W rozmowie z Channel 4 News wyjaśniła, że w sercu Clarissy nastąpiła "eksplozja" i nie można jej było pomóc.
I na tym właśnie polega problem - śmiertelnie groźna choroba może zaatakować nagle. Dotyka młode zdrowe i osoby, często sportowców, którzy kompletnie się tego nie spodziewają.
2. Choruje 1 na 300 osób
Według brytyjskiej organizacji Cardiac Risk in the Young, chorobę, która prowadzi do nagłego zgonu sercowego, może mieć nawet jedna na 300 osób. Dlatego według matki zmarłej 20-latki konieczne są obowiązkowe badania przesiewowe serca. Według niej, młodym sportowcom powinny to zapewnić lokalne kluby sportowe, by uniknąć tego, co spotkało jej córkę.
Prof. Mary Sheppard, specjalizująca się w chorobach serca, zwraca uwagę, że oficjalne statystyki są niedoszacowane, a w rzeczywistości nagły zgon sercowy moze dotyczyć nawet 12 osób poniżej 35. roku życia tygodniowo.
Do nagłego zgonu sercowego może doprowadzić choroba wieńcowa, ale też np.:
- nieprawidłowości w obrębie głównych naczyń krwionośnych, np. miażdżyca,
- choroby mięśnia sercowego,
- stany zapalne naczyń lub serca,
- choroby zastawek serca,
- wrodzone wady serca,
- niedobór magnezu,
- rozwarstwienie aorty,
- zakłócenia rytmu serca,
- zaburzenia metaboliczne,
- mechaniczne utrudnienia w przepływie krwi do serca.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.