Trwa ładowanie...

Nagły zgon sercowy nie zawsze jest "nagły" – dowodzą naukowcy

Spośród zgonów spowodowanych schorzeniami sercowymi, zatrzymanie akcji serca jest jednym z najczęstszych powodów. Jednak pomimo dotychczasowych przekonań przynajmniej w części przypadków atak można przewidzieć, znacząco zwiększając szanse pacjentów na przeżycie.

spis treści

  Wiele osób nie odróżnia zatrzymania akcji serca od zawału: w przypadku pierwszego chodzi o dysfunkcję elektrycznej aktywności serca, natomiast drugi występuje, gdy dochodzi do zablokowania przepływu krwi do mięśnia sercowego.

  Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a choroby serca"

  Ostatnie badania wykazały, że w około połowie przypadków objawy nadchodzącego zatrzymania akcji serca pojawiają się już miesiąc przed jego wystąpieniem. Należą do nich różne kombinacje bólu lub ucisków w klatce piersiowej, brak tchu, kołatanie serca i odczucia grypopodobne (w tym nudności, ból brzucha oraz pleców). Według badaczy największym problemem jest to, że mniej niż jedna piąta chorych, u których objawy występują, zwraca się po natychmiastową pomoc medyczną.

  Zdecydowana większość osób, u których dochodzi do zatrzymania akcji serca, umiera. Jest to najpoważniejsze schorzenie sercowe – prowadzi do zgonu w przeciągu 10 minut, a przy życiu pozostaje mniej niż 10 proc. chorych nim dotkniętych.

  Badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych na grupie 840 pacjentów w wieku od 35 do 65 lat, z których trzy czwarte należało do płci męskiej. Celem badaczy było ustalenie objawów, które poprzedzały zatrzymanie akcji serca. Ustalono, że w przypadku 50 proc. mężczyzn oraz 53 proc. kobiet występowały przynajmniej niektóre z niepokojących symptomów.

  Ból w klatce piersiowej był najbardziej rozpowszechniony wśród mężczyzn, podczas gdy u kobiet najczęstszym sygnałem był brak tchu. W 9 na 10 przypadków objawy powracały w ciągu 24 godzin przed atakiem. Jedynie 19 proc. osób wezwało pogotowie. Spośród nich atak przeżyła jedna trzecia, co w przypadku osób, które nie sięgnęły po natychmiastową pomoc medyczną, stanowiło zaledwie 6 proc.

  Większość z tych objawów może mieć oczywiście inne przyczyny, które nie prowadzą do tak poważnych skutków (przemęczenie fizyczne, grypa itd.). Jednak osoby cierpiące na schorzenia sercowe lub mające historie takich chorób w rodzinie powinny potraktować ich występowanie poważnie. Natychmiastowa reakcja może uratować im życie.

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza