Atak serca
Jedną z konsekwencji życia w dzisiejszych czasach jest zwiększone ryzyko chorób serca i układu krążenia. Choroby te doprowadzą do wielu poważnych powikłań, w tym do ataku serca, który może nawet doprowadzić do zgonu...
1. Czym jest atak serca?
Do ataku serca dochodzi w wyniku zablokowania dopływu krwi do mięśnia sercowego. Jeśli krążenie w mięśniu nie zostanie szybko przywrócone, w konsekwencji niedotlenienia może dojść do jego uszkodzenia, a nawet martwicy.
2. Przyczyny zawału serca
Przyczyną większości przypadków zawału (ataku) serca jest choroba wieńcowa. Polega ona na stopniowym nabudowywaniu płytki miażdżycowej na wewnętrznych ścianach arterii wieńcowych. Fragment płytki miażdżycowej może się z czasem oderwać i popłynąć wraz z krwią, co z kolei prowadzi do zatoru, czyli zablokowania drożności naczynia, a w rezultacie do ataku serca.
Do innych przyczyn zawału należy mikroangiopatia, czyli choroba dotykająca bardzo małe naczynia wieńcowe oraz nagły skurcz arterii wieńcowej, zamykający jej światło, do którego może dojść w wyniku:
- przyjmowania narkotyków;
- stresu lub bólu;
- wystawienia na ekstremalnie niską temperaturę;
- palenia papierosów.
3. Objawy zawału serca
Symptomy zawału serca mogą być bardzo różne. Niekiedy pojawia się nagły, ostry ból w klatce piersiowej, chociaż najczęściej zawał serca zaczyna się od łagodnego bólu, który stopniowo się nasila. Bywa również, że zawał serca przebiega całkowicie bezobjawowo.
Najczęstsze objawy zawału serca to:
- ból i dyskomfort górnych partii ciała, w tym ramion, pleców, szyi, brzucha i szczęki;
- spłycenie oddechu;
- nudności, wymioty, zawroty głowy, omdlenia, zimne poty.
4. Leczenie ataku serca
Niezwykle ważne w leczeniu ataku serca jest jak najszybsze wezwanie pogotowia. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym mniejsze zagrożenie uszkodzenia mięśnia sercowego. W przypadku podejrzenia zawału, nawet przed postawieniem diagnozy, pierwszym krokiem jest podanie choremu tlenu, kwasu acetylosalicylowego (aby zapobiec zakrzepom), nitrogliceryny (w celu rozszerzenia naczyń wieńcowych) oraz leków przeciwbólowych.
Leczenie zawału mięśnia sercowego zazwyczaj wiąże się z podawaniem odpowiednich leków, które rozrzedzają krew, rozszerzają naczynia wieńcowe, rozpuszczają zakrzep, łagodzą objawy zawału, w tym ból w klatce piersiowej, a także stabilizują pracę serca.
Bywa, że leczenie farmakologiczne okazuje się nieskuteczne, a wtedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny, na przykład angioplastyka lub pomostowanie aortalno-wieńcowe (tzw. bypass).
Ogromne znaczenie ma również odpowiednia rehabilitacja, którą należy rozpocząć jeszcze w szpitalu i kontynuować w domu.
5. Skutki ataku serca
- wstrząs kardiogenny;
- uszkodzenie mięśnia sercowego;
- uszkodzenie zastawek;
- zapalenie osierdzia;
- zaburzenia pracy serca, np. tachykardia;
- zatorowość płucna;
- udar mózgu.
Aby uniknąć zawału serca warto zmienić tryb życia, wprowadzić zdrową dietę, aktywność ruchową, rzucić palenie oraz zrzucić zbędne kilogramy. Jest to niska cena, którą warto zapłacić, aby zapobiec niezwykle niebezpiecznym konsekwencjom miażdżycy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.