Menopauza (inaczej klimakterium lub przekwitanie) to naturalne zjawisko, dotyczące każdej kobiety, która osiągnęła pewien wiek. Oznacza to, że każda kobieta po okresie dojrzałości przechodzi proces zatrzymywania funkcjonowania jajników i prowadzący do niepłodności. Kiedy tylko wygaśnie czynność jajników, kobieta staje się bezpłodna.
Z ewolucyjnego punktu widzenia uznaje się, że menopauza zatrzymuje rozrodczość kobiety po to, aby mogła zająć się swoimi wnukami. Jest to tzw. "hipoteza babki". U ludzi bardzo ważne jest zajmowanie się potomstwem, gdyż ono samo przez bardzo długi czas nie jest w stanie się usamodzielnić, a w początkowym okresie życia nie jest w stanie przetrwać bez matki. Mężczyzna, który biologicznie nie jest związany z wychowywaniem potomstwa, jest płodny właściwie przez całe swoje życie. Płodność mężczyzny nie jest tak bezpośrednio zależna nawet od produkcji testosteronu przez organizm.
Menopauza jest naturalnym etapem w życiu, co nie znaczy, że nie wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla kobiety. Dość powszechne są tzw. "objawy wypadowe", czyli po prostu objawy menopauzy, chociaż nie dotykają one w równym stopniu wszystkich kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Wśród objawów wypadowych znajdują się:
- wahania nastroju;
- zmęczenie,
- rozdrażnienie,
- zaburzenia koncentracji i osłabienie pamięci,
- pocenie się w nocy,
- atrofia pochwy;
- zapalenia dróg moczowych,
- uderzenia gorąca;
- bezsenność,
- suchość skóry;
- osteoporoza.
O tym, czym tak naprawdę jest menopauza, wypowiada się dr hab. Romuald Dębski, ginekolog.
Komentarze