Trwa ładowanie...

Co zabija nasze komórki mózgowe?

 Monika Suszek
14.02.2023 13:05
Co zabija nasze komórki mózgowe ?
Co zabija nasze komórki mózgowe ? (123fr)

Przez lata funkcjonował mit, że człowiek wykorzystuje tylko 10 proc. swojego mózgu. Teoria została obalona. Wiadomo, że czynniki wpływające na inteligencję mogą polepszyć się wraz z treningiem. Ostatnie badania informują nas o jeszcze jednym ważnym aspekcie: co zabija nasze komórki mózgowe? Odpowiedź cię zaskoczy.

spis treści

1. Komórki mózgowe

Do niedawna funkcjonowała popularna teoria, że nie ma limitów co do ilości komórek mózgowych. A wraz z dorastaniem, zwiększa się ich ilość, proces ten nazwano neurogenezą. Hipokamp struktura mózgowa o szczególnym znaczeniu dla procesów pamięciowych. Jego rola nie ogranicza się jedynie do przechowywania informacji na temat różnych zdarzeń z przeszłości. Odpowiada m.in.: za rozwój emocji, wspomnień, pamięci. Neurogeneza "rywalizuje" o przeżycie.

W efekcie niszczone są komórki mózgowe. Winę ponoszą trzy czynniki, popularne i często stosowane w życiu codziennym.

Istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na nasze komórki mózgowe
Istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na nasze komórki mózgowe (123fr)

2. Niedobór snu

Zobacz film: "Neurofitness, czyli trening, który rozwija mózg"

Mało ilość snu może być dla organizmu zabójcza. I to dosłownie. Powszechnie wiadomo, że niewyspanie źle wpływa na koncentrację, samopoczucie, i decyzyjność. Sen pozwala na regeneracje całego organizmu. Co się dzieje, kiedy brakuje nam czasu na sen? Skutki są poważne. Ostatnie badania potwierdzają zlokalizowania w mózgu neuronów energii nazywanych pniem jądra mózgu. Niedobór snu doprowadza do obumierania komórek produkujących energię. Dlatego, odczuwamy spadek energii po zerwanej nocy. Jeszcze inne badania wskazują, że ograniczenie snu przyczynia się do skurczenia kory mózgowej i hipokampusa.

Przeczytaj koniecznie:

Masz problemy ze snem, to może być objaw groźnej choroby

3. Nikotyna

Powszechnie wiadomo, jak niebezpieczne konsekwencje niesie ze sobą palenie papierosów. Wdychane związki chemiczne dostarczają organizmowi ponad 7000 toksycznych substancji. Zwiększają ryzyko takich chorób jak: zapalenie oskrzeli, rozedma, choroby serca czy udary mózgu.

To właśnie udary przyczyniają się do obumierania komórek mózgowych. Badania na ten temat pojawiały się już kilkukrotnie. Za każdym razem dowodzą, że nikotyna zmniejsza o połowę liczbę zdrowych neuronów w hipokampusie. Inne badania z Indii dowodzą odkrycia mieszaniny NNK, która występuje w papierosach. Przyczynia się do wytworzenia białych krwinek, które walczą ze zdrowymi komórkami mózgowymi. Palacze, którzy rzucają papierosy na krótki czas, doświadczają efektu nikotynowej maski. Przy każdym kolejnym papierosie dolegliwości powracają.

4. Odwodnienie

Nasz mózg w 75 proc. składa się z wody. Dlatego regularne picie wody w ciągu dnia dostarcza organizmowi ważnego "paliwa" do funkcjonowania. Woda jest rozwiązaniem wielu zdrowotnych problemów. A im częściej sięgamy po szklankę wody, tym lepiej się czujemy. Naukowcy polecają pić wodę wraz ze spożywanym alkoholem.

Dlaczego? Bo im więcej pijemy alkoholu, tym bardziej tłumimy wazopresynę, która odpowiada za stan wody w organizmie. Brak wazopresyny może doprowadzić do problemów z utrzymaniem uryny w pęcherzu. Z kolei przetrzymanie moczu może doprowadzić do odwodnienia. Dlatego pijąc kieliszek wódki, poproś jeszcze o szklankę wody, by uzupełnić płyny.

Sprawdź koniecznie:

Brakuje ci energii, czujesz senność to może być odwodnienie

5. Stres

Każdy z nas się zgodzi, że stres odbiera radość życia. Z drugiej strony, stres jest na porządku dziennym. Trudno go wyeliminować, lepiej go "oswoić". Stres ma też swoje imię – kortyzol. Nagłe niebezpieczeństwo powoduje uwolnienie się horminu w organizmie. Do mięśni trafia więcej glukozy, zwężają się naczynia krwionośne, przyśpiesza serce, a układ odpornościowy oraz pamięć robocza zaczynają działać sprawniej. Niebezpieczeństwo występuje wtedy, gdy jesteśmy narażenia na długotrwały stres.

W mózgu następują zmiany. Neurony wraz z mieliną dostarczają jeszcze więcej informacji do organizmu. Jaki jest efekt? Osoba z taką bazą informacji staje się nadwrażliwa. Tym samy może doprowadzić do wystąpienia takich chorób jak: schizofrenia czy stany depresyjne.

Myślisz, że to cukierki? Tak wyglądają narkotyki
Myślisz, że to cukierki? Tak wyglądają narkotyki [6 zdjęć]

Kilka dni temu policja z Dąbrowy Tarnowskiej dostała zgłoszenie o obecności narkotyków na okolicznych

zobacz galerię

6. Narkotyki

Mimo że marihuana nie zabija komórek mózgowych, inne narkotyki już tak. A mowa o kokainie, amfetaminie, heroinie, tabletkach ekstazy. Wszystkie te substancje zaburzają pracę neuroprzekaźników: dopaminy, serotoniny, norepinefryny.

Niektóre substancje psychoaktywne wchodzą w interakcję z więcej niż jednym typem neuroprzekaźników. Na przykład, uzależnieni od narkotyków z grupy opiatów oprócz euforii i halucynacji doświadczają także innych zmian, np. obniżonej podatności na ból, wyższego pobudzenia i zwolnionego oddechu.

Narkotyki w znacznej mierze wpływają na komórki mózgowe doprowadzając do ich uszkodzenia. Przestrogą niech będzie badanie z 2003r. Porównano komórki mózgowe osób uzależnionych od kokainy i zdrowych. Wynik jest druzgocący. Osoby uzależnione od kokainy były pozbawione dopaminy, która odpowiada za energię, samopoczucie czy motywację do działania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze