Trwa ładowanie...

Skład plastrów antykoncepcyjnych

Avatar placeholder
04.04.2019 14:48
Skład plastrów antykoncepcyjnych
Skład plastrów antykoncepcyjnych (123RF)

Plastry antykoncepcyjne są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie pamiętają o regularności przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Plaster nakleja się raz na tydzień, więc łatwiej o nim pamiętać. Jednak nie wszystkim zaleca się tę metodę antykoncepcji. Plastry antykoncepcyjne raczej nie są polecane kobietom, które cierpią na schorzenia wątroby. W ostatnich latach wzrasta popularność plastrów antykoncepcyjnych.

1. Plastry jako metoda antykoncepcji

Istnieją różne metody antykoncepcji. Dobierane są one indywidualnie do potrzeb i zdrowia kobiety. Wśród coraz częściej stosowane są plastry antykoncepcyjne. Na plastry antykoncepcyjne nie powinny się decydować panie, których waga przekracza 80 kg, ponieważ skuteczność plastra zmniejsza grubsza tkanka tłuszczowa.

Plastry antykoncepcyjne zawierają dwa rodzaje substancji hormonalnych: estrogen oraz progesteron. Od momentu przyklejenia plastra, substancje te są uwalniane przez skórę do krwiobiegu. Plastry antykoncepcyjne tak samo zapobiegają ciąży jak antykoncepcja hormonalna.

Jedno opakowanie zawiera trzy plastry, które stosuje się przez trzy tygodnie (trzeba je zmieniać raz w tygodniu tego samego dnia tygodnia). Po trzech tygodniach, czyli w czwartym tygodniu – jedyny tydzień w miesiącu bez plastra, powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Po tym tygodniu, należy ponownie nakleić plaster.

2. Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Gdzie i jak nakleja się plastry antykoncepcyjne?

  • Plaster umieszcza się w czterech miejscach: pośladki, podbrzusze, górna część tułowia, zewnętrza część ramienia. Kobiety nie mogą naklejać plastra na piersi.
  • Każdego tygodnia można wybrać inne miejsce na plaster lub przykleić go w to samo miejsce, w którym był dotychczas.
  • Plaster nie powinien być naklejany na skórę podrażnioną, w miejsca zaczerwienione, owłosione lub zranione.
  • Zużyty plaster trzeba zdjąć i nakleić nowy, nie można nosić jednocześnie dwóch plastrów.

Antykoncepcja dla kobiet w postaci plastra jest niezwykle wygodna. Nie trzeba pamiętać o regularnym i codziennym przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze