Crossfit - czym jest, korzyści, kto może trenować, główne zasady

Crossfit to w ostatnim czasie jedna z najmodniejszych aktywności ruchowych. Zdobywa coraz więcej zwolenników nie tylko wśród pasjonatów sporu, ale też osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami crossfitu i chcą polepszyć swoją formę. To idealna opcja dla tych, którym znudziły się monotonne ćwiczenia na siłowni. Trening ten składa się bowiem z różnorodnych elementów, w związku z czym nie sposób się na nim nudzić. Sprawdź, czym jest crossfit i jaki wpływ może mieć na twoją kondycję.

Polecane wideo:

Crossfit - czym jest?

Moda na crossfit trwa od kilku lat. W klubach treningowych przybywa coraz więcej miłośników tego sportu. Pozwala on bowiem nie tylko wyrzeźbić sylwetkę i zrzucić parę kilogramów, ale przede wszystkim poprawić wydolność organizmu. Crossfit narodził się w Stanach Zjednoczonych. Został opracowany przez Amerykanina G. Glassmana i służył początkowo do trenowania kalifornijskiej policji. Z czasem crossfit zaczęli trenować także strażacy oraz żołnierze amerykańscy.

Glasmman oparł swój program ćwiczeniowy na trzech głównych filarach. Składał się z ćwiczeń siłowych z wykorzystaniem sztangi, poprawiających sprawność ćwiczeń gimnastycznych oraz aerobowego treningu wydolnościowego. Dzięki zaskakującym rezultatom treningowym crossfit z dnia na dzień zdobywał coraz większą popularność.

Wszystkie ćwiczenia wytrzymałościowo-siłowe mają na celu poprawę kondycji ćwiczącego. Dzięki regularnym treningom crossfitu można odzyskać równowagę oraz wpłynąć na swoją wytrzymałość i koordynację. Stajemy się szybcy, zwinni i dokładni, poza tym zyskujemy większą moc i siłę.

Podstawą crossfitu jest różnorodność, w związku z tym trening może obejmować różne zestawy ćwiczeń, od skakania na skakance, biegania do podnoszenia ciężarów, rzucania piłką lekarską itp.

Crossfit - korzyści

Crossfit to także szereg korzyści zdrowotnych dla organizmu. Pozwala poprawić wydolność krążeniowo-oddechową. Dzięki ćwiczeniom crossfit w grupie trenujący mają większą motywację do działania, a trening zamiast koniecznością staje się dla nich przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Dla niektórych crossfit stał się nieodłączną częścią ich życia.

Crossfit - kto może trenować?

Dla kogo przeznaczony jest crossfit? W zasadzie jest to trening, który może być wykonywany przez każdego niezależnie od wieku czy poziomu sprawności. Plan treningowy jest opracowany w taki sposób, aby mogli z niego skorzystać nie tylko profesjonalni sportowcy, ale też przykładowo osoby w podeszłym wieku. Osoby, które decydują się na crossfit robią to z różnych powodów.

Dla jednych ćwiczenia crossfit mogą stać się szansą do uzyskania wymarzonej sylwetki. Ćwiczenia pomagają spalić tłuszcz oraz mają pozytywny wpływ na metabolizm. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy wymodelować określone partie ciała i wzmocnić poszczególne mięśnie.

Trening crossfit jest zalecany także osobom, które chcą poprawić wydolność swojego organizmu. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowo-krążeniowego. Poza tym polepszają sprawność stawów oraz mięśni.

Crossfit to także doskonała alternatywa dla żmudnych ćwiczeń na siłowni. To nie tylko podnoszenie ciężarów, ale też bieganie, wiosłowanie czy np. przeciąganie liny, czyli to wszystko, czego nie można doświadczyć w czasie treningu crossfit w innych warunkach.

Zajęcia crosfitt są również znakomitym sposobem na „aktywny odpoczynek” po pracy i stresującym dniu. Zwiększają poziom energii oraz poprawiają samopoczucie. Zdarza się, że crossfit jest wykorzystywany również przez profesjonalnych sportowców w celu poprawienia kondycji.

Przeciwwskazaniem do crossfitu są przebyte operacje lub problemy zdrowotne związane m.in. z zaburzeniami układu krążenia lub oddechowego.

Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej

To dyscyplina łącząca w sobie cechy baletu i fitnessu. Doskonale wpływa na mięśnie kręgosłupa i postawę ciała. Co więcej, bootie balet doskonale rozciąga...

Crossfit - zasady

Przed rozpoczęciem treningu crossfit warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem, który pomoże dobrać plan treningowy do indywidualnych potrzeb i możliwości ćwiczącego. Crossfit powinniśmy zacząć od solidnej rozgrzewki, która pozwoli przygotować mięśnie do dalszego wysiłku. Powinna trwać 10–15 minut.

Program treningowy powinien zawierać zarówno ćwiczenia statyczne, jak i dynamiczne. Trzeba ustalić kolejność wykonywania poszczególnych ćwiczeń, ich ilość, liczbę powtórzeń oraz czas trwania. Crossfit powinien odbywać się regularnie: 2–3 razy w ciągu tygodnia i trwać 15–30 minut. Najlepiej, jeżeli trening będzie się odbywał co drugi dzień, wtedy w czasie dnia wolnego organizm ma szansę na regenerację i odpoczynek, w związku z czym będzie efektywniej pracował następnego dnia.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Sport to zdrowie! Czy aby na pewno?

Sport to zdrowie! Czy aby na pewno?

U wielu z nas na liście noworocznych postanowień z pewnością znalazło się uprawianie sportu oraz zadbanie o swój wygląd i kondycję. Tłumnie (...) ruszyliśmy więc na podbój siłowni i klubów fitness, a na ulicach zaczęło...

Fitness i sport

Rozciąganie do szpagatu - cierpliwość, rozgrzewka, ćwiczenia

Szpagat wykonuje się podczas treningów różnych dyscyplin sportowych. Jednak, żeby móc prawidłowo go zrobić należy przedtem solidnie rozgrzać mięśnie. Zaleca się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które należy wykonywać regularnie. Rozciąganie do szpagatu...