Trwa ładowanie...

Cukier jako sposób na zwiększenie skuteczności leków

Powierzchnie komórek oraz niektórych związków biologicznie czynnych otoczone są związkami cukru, który uczestniczy w komunikacji, podczas odpowiedzi odpornościowej organizmu i w stanach zapalnych. Dlatego niektóre cukry mogą zwiększyć, zmienić lub neutralizować efekty stosowanych farmaceutyków...

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Właściwości przyłączanych cukrów

Cukry odgrywają ważną rolę w farmacji. Nie tylko wpływają na rozpuszczalność związków, ale także działają na specyficzne nośniki w organizmie. Farmaceuci wykorzystują te właściwości w ukierunkowywaniu molekuł na poszczególne tkanki i komórki. Jeśli naukowcom uda się znaleźć skuteczny sposób produkcji odpowiednich i „zaprogramowanych" związków cukru, możliwe będzie przewidywanie ich zachowania po przyłączeniu do określonej substancji biologicznie czynnej, będącej składnikiem danego leku.

2. Wartość przeprowadzonych badań

W prowadzonych badaniach naukowcom udało się znaleźć łatwy sposób separacji cukrów, od występujących w organizmie cząsteczek nośnikowych, w celu połączenia go z lekami i innymi substancjami chemicznymi, takimi jak białka. Mimo, że nowe badania skupiły się na metodach zwiększenia efektywności farmaceutyków, testy wyjaśniły również specyfikę działania leków, do produkcji których wykorzystano związki cukru. Wśród analizowanych substancji znalazły się antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwwirusowe, a także leki antyrakowe.

Modyfikacje potencjalnych i istniejących leków są podstawą pracy farmaceutów. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, iż połączenie specyficznego cukru ze znanym środkiem antykoagulacyjnym hamuje jego właściwości przeciwzakrzepowe. Gdy związek aktywny zostanie zmodyfikowany staje się cytotoksyczny - niszczy komórki. W związku z tym, że mechanizm ten działa tylko na poszczególne komórki można będzie użyć go w leczeniu różnych typów nowotworów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.