Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na rozciąganie mięśni - zalety, technika wykonania

Ćwiczenia na rozciąganie mięśni - zalety, technika wykonania
Ćwiczenia na rozciąganie mięśni - zalety, technika wykonania (Zdjęcie autorstwa Robert Bejil / CC BY 2.0)

Stretching to świadome rozciąganie mięśni w celu zwiększenia ich elastyczności, a także poprawienia kondycji stawów i zakresu ruchu. Ćwiczenia na rozciąganie mięśni są ważnym elementem w każdej dyscyplinie sportu, a także niezbędnym elementem rehabilitacji.

spis treści

1. Ćwiczenia na rozciąganie mięśni - zalety

Ćwiczenia na rozciąganie pomagają rozgrzać ciało przed ćwiczeniami obniżając tym samym ryzyko kontuzji i bólu mięśni. Jeżeli planujesz jakiś większy wysiłek fizyczny, ćwiczenia na rozciąganie powinny być pierwszym krokiem. Ćwiczenia na rozciąganie sprawią, że będzie on mniej forsujący.

Korzyści wynikające z rozciągania są liczne i zostały sprawdzone w różnych badaniach. Ćwiczenia na rozciąganie przynoszą korzyści ludziom w każdym wieku i jest przeznaczony dla młodych, jak i osób starszych.

Zobacz film: "Ćwiczenia rozciągające, czyli idealny stretching"

Oto najważniejsze zalety ćwiczeń na rozciąganie:

  • Zwiększenie elastyczności i zakresu ruchów w stawach. Elastyczne mięśnie mogą poprawić swoje codzienne działanie. Zadania takie jak noszenie toreb z zakupami, zgięcie przy zakładaniu butów lub pośpieszny bieg do autobusu stają się łatwiejsze i mniej męczące. Elastyczność zmniejsza się wraz z wiekiem, ale można ją odzyskać i utrzymywać na odpowiednim poziomie.
  • Poprawa obiegu krwi. Ćwiczenia na rozciąganie zwiększają przepływ krwi do mięśni. Przepływ ten pomaga przenoszeniu przekazywanych przez pokarm witamin i pozbywaniu się szkodliwych produktów przemiany materii. Poprawa obiegu może pomóc skrócić czas rehabilitacji, jeśli miałeś jakiekolwiek urazy mięśni.
  • Lepsza postawa. Częste ćwiczenia na rozciąganie mogą pomóc zachować mocne mięśnie, co pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy. Dobra postawa może zminimalizować dyskomfort i zminimalizować bóle mięśni.
  • Relaksacja. Ćwiczenia na rozciąganie rozluźnia napięte mięśnie, których sprawcą jest najczęściej stres.
  • Udoskonalenie koordynacji. Utrzymanie pełnego zakresu ruchu utrzymuje ciało w lepszej kondycji.

2. Ćwiczenia na rozciąganie mięśni - techniki wykonania

Istotne jest, aby praktykować prawidłowe techniki wykonania ćwiczenia na rozciąganie. Może to pozwolić ci uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Pięć minut ćwiczenia na rozciąganie bądź marszu powinno wystarczyć, aby rozgrzać mięśnie. Dlatego w trakcie wykonywania ćwiczenia na rozciąganie:

  • oddychaj swobodnie,
  • nie wstrzymuj oddechu, kiedy się rozciągasz,
  • pamiętaj o wcześniejszej rozgrzewce.

Jeżeli chcesz zacząć regularnie ćwiczyć, ćwiczenia na rozciąganie mięśni powinny być pierwszym punktem. Takie ćwiczenia na rozciąganie wzmacniają mięśnie i pozwalają uniknąć niebezpiecznych kontuzji i urazów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.