Cynamon leczy cukrzycę!
Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw znanych ludzkości. Powstaje z kory drzewa, które pierwotnie występowało we wschodniej i północno-wschodniej Azji. Powszechnie znanym rodzajem tego zioła jest cynamonowiec chiński. Słodszą, a zarazem droższą formą jest cynamon cejloński. Cynamon jest nie tylko świetnym dodatkiem do potraw, ale także ziołem posiadającym szeroki zakres działań leczniczych. Już starożytni cenili właściwości zdrowotne tej rośliny.
1. Właściwości cynamonu dawniej i dziś
W tradycyjnej medycynie chińskiej (ok. 2800 r. p.n.e.) stosowano cynamon w leczeniu przeziębienia, trudności trawiennych, nudności, biegunki oraz bolesnych miesiączek. Egipcjanie używali tego zioła w procesie balsamowania, a także w celu przechowywania mięsa. W starożytnym Rzymie stosowano cynamon nie tylko w leczeniu dolegliwości ciała, ale także duszy. Używano go jako środka do leczenia kaszlu i przeziębienia oraz okadzano nim mieszkanie, aby wypłoszyć złe duchy. Medycyna ajurwedyczna (starohinduska) zalecała stosowanie cynamonu w walce z cukrzycą oraz niestrawnością. W związku z leczniczymi właściwościami używa się cynamonu jako składnika herbaty chai, wspomagającej trawienie nabiału i owoców. Jako olej cynamon jest stosowany w aromaterapii w celu ukojenia nerwów.
Cynamon ma dodatkowe właściwości. Można go używać jako środka przeciwgrzybiczego w walce z infekcjami drożdżakowymi oraz grzybicą pochwy. Działając antybakteryjnie, cynamon pomaga w walce z wrzodami. Ma on swoje zastosowanie także jako płukanka uśmierzająca ból gardła. Cynamon używany jako przyprawa zawiera kumarynę - związek rozrzedzający krew. W związku z tym kobiety w ciąży nie powinny dodawać cynamonu do potraw, natomiast przyszłe matki chore na cukrzycę powinny skontaktować się z lekarzem przed wzbogaceniem diety o tę przyprawę.
2. Cynamon w walce z cukrzycą
Obecnie prowadzi się badania nad zastosowaniem cynamonu w leczeniu chorób, a w szczególności cukrzycy. Naukowcy ze Szwecji przeprowadzili eksperyment, w którym jednej grupie osób podano pudding ryżowy z cynamonem, a drugiej ryż bez tej przyprawy. Okazało się, że u osób, które zjadły potrawę z cynamonem, obniżył się poziom cukru we krwi. Naukowcy podejrzewają, że cynamon spowalnia procesy trawienne, zostawiając ciału więcej czasu na rozkład węglowodanów, które podnoszą poziom cukru w krwiobiegu. Wyniki badań nie były jednak do końca wiarygodne z powodu zbyt małej liczby uczestników (tylko 14 osób brało udział w badaniu).
Następne badania przeprowadzone przez naukowców miały na celu zbadanie właściwości leczniczych cynamonu w formie pigułki. Osoby cierpiące z powodu cukrzycy typu 2 zażywały 1,6 grama cynamonu dziennie (równowartość pełnej łyżeczki). Po miesiącu u każdego z badanych zaobserwowano spadek poziomu glukozy we krwi, u niektórych nawet o 29%. Dodatkowo, w krwi badanych wykryto redukcję trójglicerydów (23-30%) oraz spadek poziomu cholesterolu (12-26%). Badania przeprowadzone na kobietach w okresie postmenopauzalnym potwierdziły te wyniki.
Zaglądając do szafki kuchennej, rzadko zdajemy sobie sprawę z właściwości spożywanych produktów. Cynamon nie jest jedyną przyprawą, która ma swoje zastosowanie w medycynie. Bazylia, kminek, oregano czy nawet ostra papryka mają właściwości lecznicze. Naprawdę warto wkomponować tak drogocenne produkty w codzienną dietę.