Trwa ładowanie...

Cytrynian magnezu – przyswajanie, działanie i wskazania

Avatar placeholder
07.12.2022 15:49
Cytrynian magnezu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
Cytrynian magnezu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (Adobe Stock)

Cytrynian magnezu to połączenie magnezu z solami kwasu cytrynowego i jedna z najlepiej przyswajalnych form pierwiastka. Jego stosowanie ma pozytywny wpływ zarówno na działanie układu nerwowego, jak i stan kości, zębów czy mięśni. Jak i kiedy stosować preparaty z magnezem? Na co uważać?

spis treści

1. Co to jest cytrynian magnezu?

Cytrynian magnezu to połączenie soli kwasu cytrynowego z magnezem. Substancja ta, obok mleczanu magnezu, jest najlepiej przyswajaną formą pierwiastka. Dla porównania zwykła postać tlenku magnezu jest wchłaniana na poziomie 5 proc. Dowodzą tego badania naukowe.

Przyjmuje się, że przyswajalność cytrynianu magnezu wynosi około 90 proc. Warto jednak wiedzieć, wchłanianie magnezu zmniejszają duże dawki wapnia, fosforany i nadmiar lipidów. Z kolei witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego o nawet 40 proc. Pirydoksyna (witamina B6) ułatwia również transport magnezu do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy na optymalnym poziomie (stąd preparaty cytrynian magnezu + witamina B6, to najlepszy wybór).

Zobacz film: "Suplementy diety niebezpieczne dla zdrowia. Mogą zawierać ukryte składniki"

Co nie mniej istotne, warto pamiętać (zażywając leki i inne suplementy diety), że magnez zmniejsza wchłanianie żelaza, fluorków, tetracyklin, pochodnych warfaryny.

2. Działanie i właściwości cytrynianu magnezu

Na co pomaga cytrynian magnezu? Stosowanie preparatów, które go zawierają, pozwala uzupełnić poziom jednego z najważniejszych dla zdrowia pierwiastków. Ponieważ magnez, bo o nim mowa, to najważniejszy kation wewnątrzkomórkowy, który wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Cytrynian magnezu:

  • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych, działa uspokajająco,
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • chroni przed tworzeniem się zakrzepów krwi,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy i miażdżycy,
  • przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia,
  • ma pozytywny wpływ na kości i zęby,
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni, reguluje ich napięcie, co zapobiega skurczom,
  • przeciwdziała niedotlenieniu mięśnia sercowego,
  • przyczynia się do utrzymania równowagi elektrolitowej,
  • zapobiega odkładaniu się „złego” cholesterolu w tętnicach,
  • poprawia jakość snu,
  • wpływa na syntezę białka,
  • wspiera w walce z zaparciami, ponieważ kwas cytrynowy jest łagodnym środkiem przeczyszczającym (sole magnezu w dużych dawkach mają działanie przeczyszczające),
  • wspomaga układ odpornościowy.

3. Wskazania do stosowania cytrynianu magnezu

Cytrynian magnezu warto stosować zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo w przypadku:

Preparaty magnezu stosuje się leczniczo w przypadku:

4. Dawkowanie cytrynianu magnezu

Cytrynian magnezu jest suplementem diety, który występuje w formie tabletek, kapsułek, proszku oraz saszetek. Jeśli chodzi o ich dawkowanie, należy stosować się do zaleceń lekarza lub informacji zawartych w ulotce dołączonej do preparatu.

Sięgając po magnez warto pamiętać, że zapotrzebowanie na Mg wynosi około 270-350 mg/d. Wyliczając dzienną dawkę trzeba wziąć pod uwagę, że magnez zawierają takie produkty spożywcze jak gorzka czekolada, kasza (gryczana, owsiana, orkiszowa) czy ziarna, takie jak słonecznik, dynia, migdały czy orzechy.

5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i działania niepożądane

Przeciwwskazaniem do stosowania cytrynianu magnezu jest skłonność do luźnych wypróżnień, hipermagnezemia (zbyt duże stężenie magnezu we krwi, powyżej 1,2 mmol/l), niewydolność nerek, myasthenia gravis (choroba powodująca szybkie męczenie się i osłabienie mięśni), blok przedsionkowo-komorowy, hipotonia (niedociśnienie tętnicze).

Preparatu nie można stosować równolegle z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Należy zachować ostrożność podając jednocześnie magnez i glikozydy naparstnicy.

Zażywanie cytrynianu magnezu jest obarczone ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych. Mogą to być nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, biegunka, spadek ciśnienia tętniczego, zaczerwienienie skóry, zaburzenia snu, osłabienie mięśniowe, dezorientacja czy bradykardia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze