Trwa ładowanie...

Częste przyjmowanie leków na zgagę jest związane ze zwiększonym ryzykiem śmierci

Avatar placeholder
30.12.2018 23:24
Częste przyjmowanie leków na zgagę może być związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu
Częste przyjmowanie leków na zgagę może być związane ze zwiększonym ryzykiem zgonu (123rf)

Według nowych badań osoby, które przyjmują popularny rodzaj leków na zgagę, mogą wykazywać zwiększone ryzyko śmierci w ciągu kolejnych pięciu lat. Osoby badane, które stosowały inhibitory pompy protonowej (tzw. IPP), miały większe prawdopodobieństwo zgonu od osób, które przyjmowały inny rodzaj lekarstwa na zgagę, a także tych, które nie przyjmowały żadnych leków na tę dolegliwość.

Według badań,opublikowanych w czasopiśmie "BMJ Open", blisko 8 proc. dorosłych Amerykanów otrzymało receptę na leki z grupy IPP. Są one także dostępne bez recepty, jednak zawierają niższą dawkę niż w wersjach przepisywanych przez specjalistów. Jednak autorzy badania zauważają, że nawet 70 proc. ludzi, którzy przyjmują leki IPP, tak naprawdę ich nie potrzebuje.

W ostatnich testach wykazano związek między zażywaniem tych środków a szeregiem problemów zdrowotnych, w tym ze zwiększonym ryzykiem chorób nerek i niebezpiecznych zakażeń bakteryjnych.

Autor badań, dr Ziyad Al-Al, z Uniwersytetu Washington w St. Louis w stanie Missouri, powiedział w oświadczeniu, że ludziom wydaje się, że leki IPP są bardzo bezpieczne, ponieważ można je bez problemu kupić w aptece, jednak istnieją realne zagrożenia wynikające z ich przyjmowania, zwłaszcza przez dłuższy czas.

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi?"
10 sposobów na pozbycie się zgagi
10 sposobów na pozbycie się zgagi [10 zdjęć]

Zgaga to dolegliwość ze strony układu pokarmowego wynikająca z cofania się soku żołądkowego do przełyku.

zobacz galerię

W badaniu naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 6 mln osób w bazie danych amerykańskiego Departamentu ds. Weteranów Wojennych. Porównali oni ponad 275 tys. osób, którym w okresie od października 2006 r. do września 2008 r. przepisano leki IPP z blisko 75 tys. osób, którym w tym samym okresie przepisano inny rodzaj leków na zgagę, nazywanych blokerami receptora H2.

Naukowcy odkryli, że w porównaniu z pacjentami przyjmującymi blokery receptora H2, pacjenci z IPP mieli w ciągu najbliższych pięciu lat większe ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu. Zagrożenie wzrastało, gdy IPP były stosowane przez dłuższy okres, np. dla osób, które przyjmowały te leki przez okres do dwóch lat, ryzyko było o 50 proc. większe niż w przypadku osób stosujących blokery receptora H2.

Al-Aly powiedział, że niezależnie od tego, pod jakim kątem analizowali dane, było widoczne ryzyko zgonu wśród osób stosujących IPP.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Mimo to naukowcy podkreślają, że ich badanie było obserwacyjne i nie wykazano związku przyczynowo-skutkowego. Innymi słowy, ustalenia nie oznaczają, że leki IPP powodują śmierć. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć związek pomiędzy IPP a ryzykiem zgonu w danym okresie.

Ponadto badanie miało szereg ograniczeń. Na przykład większość osób objętych analizą to starsi weterani rasy białej, więc ustalenia mogą nie dotyczyć innych grup ludzi.

Al-Aly uważa również, że wyniki badań nie oznaczają, że pacjenci powinni przerwać stosowanie leków, ponieważ wielokrotnie ludzie dostają recepty na IPP z powodów medycznych. Jednak Al-Aly uważa, że po pewnym czasie lekarz powinien sprawdzić, czy pacjent nadal potrzebuje tego preparatu, zamiast podawania mu go bez potrzeby przez dłuższy czas.

Ich wpływ na zdrowie budzi kontrowersje od dłuższego czasu. Już w 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wskazywali na potencjalny wpływ leków z grupy IPP na podwyższone ryzyko zawału serca.

W Polsce dostępne są leki z grupy IPP. Do tej pory zarejestrowano kilka takich związków - omeprazol, lanoprazol, rabeprazol, pantoprazol oraz esomeprazol. Wszystkie można znaleźć w preparatach na zgagę dostępnych bez recepty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze