Trwa ładowanie...

Koronawirus. Maseczki czy przyłbice - co wybrać? Prof. Szuster-Ciesielska: Stanowią one w tym momencie element ozdobny twarzy (WIDEO)

Eksperci rekomendują noszenie maseczek w ramach zachowania środków ostrożności przed zakażeniem koronawirusem. Jednak wiele osób wciąż upiera się, że w maseczkach się dusi i nie może ich nosić. Jako alternatywę wybierają przyłbice. Czy jednak przyłbice dają taką samą ochronę jak maseczki? Zdecydowanie nie.

- Przede wszystkim stosowanie chust czy szalików nie jest skuteczne, ponieważ nie są one na tyle gęsto tkane, żeby zatrzymać wirusa. Poza tym trudno zabezpieczyć twarz na tyle dokładnie, żeby powietrze nie przedostawało się między szalikiem a naszą skórą - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w programie WP "Newsroom".

- Jeśli chodzi o przyłbice, uważam, że to był z gruntu zły pomysł, dlatego że stanowią one w tym momencie element ozdobny twarzy i w ogóle nie spełniają swojej funkcji, nie chroniąc nas ani innych przed nami - wyjaśnia ekspertka.

Jak dodaje wirusolog, jedyną skuteczną metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa są maseczki. Te, które widzimy, najczęściej są wykonane z bawełny, zazwyczaj są trójwarstwowe. Światowa Organizacja Zdrowia wystosowała dokładne wskazówki, jak taka maseczka powinna wyglądać. Jednak jak zaznacza wirusolog, największym problemem jest to, że nie nosimy tych maseczek prawidłowo.

- Maseczki wykonywane ręcznie często nie mają tych trzech warstw lub szybko ulegają zawilgoceniu i nie są wymieniane lub nie są odpowiednio często prane. W momencie, kiedy mamy nowe mutacje koronawirusa, które zdecydowanie szybciej się rozprzestrzeniają, rozsądnym byłoby się bardzo dobrze zabezpieczyć. Stąd też dyskusja na temat maseczek o właściwościach filtrujących - mówi prof. Szuster-Ciesielska.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.