Czy picie zimnej wody może być niebezpieczne?

Woda jest niezbędna w diecie – do tego nie musimy nikogo przekonywać. Okazuje się jednak, że nieodpowiednia temperatura płynu, który wypijamy, może być dla nas zagrożeniem. Dlaczego?

Zbyt gorące, zbyt zimne

Czy ty również pijesz zimną wodę zaraz po posiłku albo w jego trakcie? Jak się okazuje, tym sposobem narażasz swoje zdrowie, bo nie tylko zbyt gorące potrawy wpływają negatywnie na nasz układ trawienny. Podobnie działają zbyt zimne napoje, w tym zwykła woda. W obu przypadkach praca żołądka zostaje wzmożona. Organ musi wyrównać różnicę w temperaturach. W rezultacie możemy odczuć ból w jego okolicach.

Picie zimnej wody

Czym skutkuje picie zimnej wody po jedzeniu? Poważną niestrawnością. Niska temperatura wody wpływa na gęstość pokarmów. W rezultacie ich trawienie zostaje utrudnione. A to może powodować zakwaszenie organizmu.

Duże ilości wody pite po posiłku mogą również wpłynąć na działanie kwasów żołądkowych - będą zdecydowanie wolniej trawiły. Efektem osłabionego metabolizmu jest uczucie zmęczenia i przepełnienia po jedzeniu.

Zimna woda po sytym śniadaniu czy obiedzie nierzadko powoduje też bóle głowy, a u osób wrażliwych – silne migreny. Dodatkowo, pojawiają się problemy z nadwrażliwością zębów, bóle brzucha i wzdęcia. Ten ostatni objaw to skutek pęcznienia niektórych pokarmów.

Czy warto pić wodę podczas posiłku?

Eksperci przekonują, że tak. Jeszcze nie tak dawno uważano, że popijanie jedzenia wodą skutkuje zatrzymaniem płynów w organizmie. Niedawno ten mit został obalony. Woda przyjmowana w trakcie posiłku wzmaga pracę nerek.

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna dawka spożycia wody wynosi 2-2,5l. Niestety wiele...

Ta, po którą sięgamy, powinna mieć temperaturę pokojową. W tej formie dostarczy cennych składników mineralnych i nawodni nasz organizm.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 2 tygodnie temu

Woda

Komentarze (47)
~Św.Cecylia
~Św.Cecylia 1 tydzień temu

Jednego dnia słyszymy, że coś jest bardzo zdrowe i pomaga w utrzymaniu zdrowia, a za chwilę tendencja się odwraca o 180 stopni i to co miało być zdrowe ponoć szkodzi. Nie ulegajmy modom. Wszystko można byle z umiarem.

Odpowiedz
~Tereska
~Tereska 2 tygodnie temu

Piję wodę mineralną, ale mineralną nie źródlaną. Pyszna zdrowa i jeszcze metabolizm wspomaga. Warto poczytać sobie książkę odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii, warto, oj warto sama najlepiej wiem po sobie..

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Woda
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Woda
Woda

Skutki odwodnienia organizmu

Skutki odwodnienia organizmu

Kiedy organizm znajduje się w stanie „suszy", inteligentnie gospodaruje zasobami wody, nawadniając i odżywiając najbardziej istotne dla życia narządy. Niektóre z nich są jednak słabo nawodnione i mogą zacząć źle funkcjonować, np. kości, stawy czy krążki...

Woda

Ugaś pragnienie, jedząc

Ugaś pragnienie, jedząc

owoców znajdziemy również truskawki. Te zawierają w sobie aż 92% wody. Grejpfrut Grejpfrut to dobry smak, witaminy i minerały oraz woda w 91%. Melon (...) Melon to bogate źródło cukrów, karotenów, witamin B1, B2, B6, PP, E, C i A, kwasu...

Woda

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

Nawadnianie organizmu Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna dawka spożycia wody wynosi (...) ? Połącz wodę z cytryną Cytryna to jeden z najpowszechniej stosowanych...

Woda

Woda z cytryną na czczo - właściwości

. Właściwości jest kilka, a wpływają one bardzo korzystnie na nasz organizm od wewnątrz i od zewnątrz. Woda z cytryną na czczo - właściwości Wbrew (...) ciepłą wodę z połową cytryny chronimy organizm przed infekcjami...

Woda

Dlaczego powinniśmy pić więcej wody?

Wypowiedź: dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, ekspert kampanii „Woda na Start". Brak (...) logicznego myślenia, rozumienia czy kreatywność, wiąże się między innymi z regularnym przyjmowaniem...