Czy szczepionka zadziała na nowe mutacje? Prof. Simon odpowiada (WIDEO)
Niemcy odnotowali już 150 przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa. W Polsce są to na razie 2 potwierdzone przypadki. Czy możemy mieć pewność, że szczepionki, które są dopuszczone w Unii Europejskiej, będą tak samo skutecznie działały na nowe warianty koronawirusa?
Gościem programu WP Newsroom był prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który przybliżył temat mutacji.
- Ta informacja, jeśli chodzi o mutacje, jest zawarta w "białej księdze", którą my, jako eksperci, publikujemy i dystrybuujemy w Polsce, cały czas uzupełniając o informacje na temat tej epidemii. Cechą immanentną koronawirusów są mutacje. One się stale odbywają, bo jest to naturalny cykl tego wirusa - mówi prof. Krzysztof Simon.
Jak zaznacza, mutacje mogą, ale nie muszą mieć wpływu na koronawirusa. Ekspert przypomina również, jak wyglądał cykl życia SARS-CoV-1, który nagle przestał być zakaźny i zniknął. Z opublikowanych badań wiadomo już, że te kilka zbieżnych mutacji: brazylijska, brytyjska i południowoafrykańska zmieniły strukturę białka kolcowego S.
- Robiono różne badania in vitro, jak zachowują się przeciwciała. Wpływ szczepionek jest trochę słabszy i mniej się tych przeciwciał wytwarza u starych ludzi. Natomiast u młodych nie ma żadnych dowodów na to, żeby te szczepionki nie działały. One działają i są skuteczne - mówi prof. Simon.
WIĘCEJ W WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.