Trwa ładowanie...

Diagnostyka migreny – objawy, identyfikacja czynnika wywołującego napad, badania dodatkowe

Avatar placeholder
01.06.2023 17:46
Diagnostyka migreny – objawy, identyfikacja czynnika wywołującego napad, badania dodatkowe
Diagnostyka migreny – objawy, identyfikacja czynnika wywołującego napad, badania dodatkowe

Migrena jest chorobą przewlekłą. Jej podstawowym objawem są napadowe bóle głowy, którym mogą towarzyszyć inne zaburzenia nie tylko neurologiczne, ale także innych układów, np. pokarmowego. Rozpoznanie migreny stawia się na podstawie dość charakterystycznego obrazu klinicznego (przyczyn, które wywołują napady i objawów). Zawsze jednak za pomocą badań dodatkowych, należy wykluczyć inne patologie ośrodkowego układu nerwowego.

spis treści

1. Diagnostyka bólu migrenowego

Podstawą diagnostyki migreny jest zebranie dokładnego wywiadu. Jednym z ważniejszych czynników wyróżniających to schorzenie wśród innych przyczyn bólu głowy jest czas trwania napadu. Ból migrenowy trwa między 4 a 72 godziny. Każde dolegliwości trwające krócej lub dłużej nie są napadem migreny.

W trakcie każdego napadu migreny możemy wyróżnić do 4 jego faz: 1. Faza zwiastunów – dotyczy około połowy chorych. Na około dobę do kilku godzin przed napadem, pacjenci stają się drażliwi, nadpobudliwi lub przygnębieni, skarżą się na zaburzenia koncentracji i nadmierny apetyt. 2. Faza aury – na maksymalnie godzinę przed pojawieniem się bólu głowy, chorzy mogą mieć objawy wzrokowe (błyski, mroczki, ubytki pola widzenia), czuciowe (mrowienie czy przeczulica zlokalizowane zwykle na połowie twarzy), niedowłady, trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy, zawroty głowy, osłabienie słuchu czy szum uszny.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak odróżnić migrenę od bólu głowy?"
  1. Faza bólu głowy – dopiero w tym momencie rozpoczyna się typowy ból głowy. Jest najczęściej pulsujący, narastający i zlokalizowany jednostronnie. Nasila się on podczas aktywności fizycznej, a nawet wchodzenia po schodach czy spacerowania. Mogą mu towarzyszyć objawy, takie jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięki. Dodatkowo chory może odczuwać parcie na mocz lub stolec, ból brzucha, nadmierną potliwość
  2. Faza ponapadowa – chory odczuwa wówczas zmęczenie, trudność w koncentracji, jest apatyczny.

2. Identyfikacja czynnika wywołującego napad

Kolejnym elementem, który skłania lekarza ku rozpoznaniu migreny, jest połączenie występowania objawów z działaniem konkretnego czynnika.

Napad może wywołać zarówno stres, jak i okres relaksu po nim, zmiany warunków atmosferycznych, miesiączka i owulacja, niedosypianie, ale także zbyt długi sen.

Diagnozę migreny stawia się przede wszystkim na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem
Diagnozę migreny stawia się przede wszystkim na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem (123RF)

Część chorych łączy wystąpienie objawów z nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub dietą (po zjedzeniu czekolady, cytrusów, bananów czy wypiciu kawy lub alkoholu, ale także po dłuższym pozostawaniu na czczo). Inni pacjenci określają, że napad migreny został wywołany przez hałas lub migające, jasne światło.

3. Badania dodatkowe w celu rozpoznania migreny

Zarówno badanie przedmiotowe pacjenta, jak i badania dodatkowe, np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, nie wnoszą nic do rozpoznania migreny, ponieważ nie obserwuję się w nich żadnych zmian.

Są one jednak wykonywane, aby zróżnicować czy w mózgu nie ma żadnych zmian organicznych, które mogłyby odpowiadać za wystąpienie objawów.

7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone

zobacz galerię

Zwykle wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego, aby nie narażać pacjenta na niepotrzebne promieniowanie rentgenowskie podczas tomografii.

Poszukuje się wszelkich zmian o charakterze nowotworowym czy naczyniopochodnym, np. tętniaków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze