Trwa ładowanie...

Dlaczego warto stosować produkty na katar z naturalnym składem?

Avatar placeholder
25.05.2020 11:10
przeziębienie
przeziębienie (Shutterstok)

Katar należy do wąskiej grupy przypadłości, które dotkną każdego z nas. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nim radzić, by niepotrzebnie nie wydłużać dolegliwości z nim związanych. Rozwiązanie leży bliżej, niż sądzimy.

1. Czym jest katar?

Pod określeniem kataru kryje się kilka objawów. Jest to nieżyt nosa, w którego trakcie występuje zapalenie błony śluzowej nosa. Niektóre osoby mogą przy tym odczuwać również zapalenie zatok przynosowych, co znacznie zwiększa dyskomfort.

Wśród objawów, które wymieniają pacjenci, są m.in. wyciek wydzieliny z nosa, kichanie, świąd w nosie, ogólne osłabienie, niekiedy kaszel. Jeśli przez dwa kolejne dni takie objawy uprzykrzają nam życie przez co najmniej dwie godziny dziennie, mamy do czynienia z podręcznikową wersją kataru.

Jego przyczyny bywają bardzo różne. Do najbardziej pospolitych należy oczywiście katar związany z infekcją górnych dróg oddechowych. O tym, jak przebiega, w najbliższych kilku miesiącach przekona się niemal każdy. Dlatego już dziś lepiej nie przebywać w towarzystwie osób chorych, często myć dłonie, a przede wszystkim się wysypiać.

To musisz wiedzieć

Drugi rodzaj kataru atakuje, kiedy myślimy, że wraz z zimą pożegnaliśmy wszelkie sezonowe dolegliwości. Alergiczny katar częściej rozwija się w wieku dziecięcym, ale może dotyczyć również nawet co trzeciego dorosłego.

2. Na kłopoty natura

Nasze babcie potrafiły leczyć skutecznie katar, nie znając syntetycznych środków, które wysuszają błonę śluzową nosa. Ich kuracja zalecała przede wszystkim odpoczynek w domu, picie dużo wody, ale również inhalacje gorących naparów na bazie ziół. Przede wszystkim używano szałwii i rumianku.

W trakcie leczenia kataru można wykorzystywać również naturalne olejki eteryczne dostępne w aptekach. I tak inhalacja z olejkiem z eukaliptusa ma działanie dezynfekujące, dzięki czemu jest polecana osobom z katarem pochodzenia wirusowego. Ten najczęściej występuje jesienią i zimą, dlatego warto się przygotować wcześniej.

To cię też zainteresuje: Czym jest aromaterapia i dlaczego warto ją stosować?

Olejek sosnowy polecany jest osobom, u których katar połączony jest z bólami zatok. Ma łagodne działanie, dlatego można go stosować nawet kilka razy dziennie.

Należy jednak pamiętać, że inhalacje nie są dla każdego. Kiedy występuje niewydolność krążenia, atak astmy czy wysoka gorączka, nie należy stosować inhalacji, gdyż mogą być niebezpieczne. Szukano więc innych rozwiązań skutecznych w niemal wszystkich przypadkach.

Inhalacje były tak naprawdę tym, co zainspirowało naukowców do wymyślenia preparatów do nosa. Tak, by terapia była prosta do zaaplikowania, a preparaty działały szybko i długo. Pierwsze preparaty zawierały jednak składniki, które łatwo wysuszały śluzówkę i szybko powodowały dodatkowy dyskomfort chorującego.

3. Oddychanie pełną piersią

Dzisiaj możemy połączyć podejście tradycyjne z najnowszymi zdobyczami nauki. Produkty na katar z naturalnym składem są przede wszystkim łatwo dostępne. Można je kupić w wielu aptekach, aplikuje się je łatwo, dzięki czemu mogą nam pomóc w parę minut.

Można też wybrać najbardziej odpowiednią formę podania. Jeśli roztwór podawany do nosa nie przypadnie dziecku do gustu, możemy zdecydować się na alternatywę. Sinulan Forte aroma-plaster to wyrób medyczny, który uławia oddychanie, nie ingerując bezpośrednio w śluzówkę nosa. Mieszanka olejków eterycznych pozwala na ulgę trwającą nawet do ośmiu godzin.

Przy wyborze preparatów na katar powinniśmy kierować się tym, czy mają naturalny skład. Takie środki nie wysuszają niepotrzebnie nosa, są łagodniejsze dla naszego organizmu i lepiej się przyswajają. Istnieje też mniejsze ryzyko, że wystąpią groźne dla zdrowia efekty uboczne. Mają one również prostszy skład, dzięki temu mogą być stosowane przez więcej osób i są bezpieczniejsze. Jednym z takich przykładów jest Sinulan Express Forte Junior. Jest to aerozol do nosa, który może być stosowany wspomagająco przy stanach zapalnych błony śluzowej nosa. Co najważniejsze, składnik aktywny wyrobu medycznego jest w 100 proc. naturalny.

W czasach powrotu do naturalnych produktów wybór sprayu do nosa na bazie ziół i olejków eterycznych wydaje się, nomen omen, naturalnym wyborem dla każdego.

Materiał powstał przy współpracy z marką Sinulan

Powróć do sekcji

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze