Czym jest aromaterapia i gdzie znajduje zastosowanie?
Aromaterapia to metoda terapii wykorzystująca naturalne olejki eteryczne, które wprowadzane są do organizmu drogami oddechowymi, przez skórę lub błony śluzowe. Olejki te pozyskuje się z roślin mających właściwości lecznicze i terapeutyczne.
1. Historia aromaterapii
Od wieków ludzie stosowali olejki eteryczne w celach terapeutycznych. Początki aromaterapii sięgają aż starożytności. Pierwsze zapisy o leczniczych właściwościach olejków pochodzą z Chin, Indii, Egiptu i Persji. Już 5000 lat temu aromatyczne wyciągi uzyskiwano w procesie destylacji.
Egipcjanie wykorzystywali olejki eteryczne w codziennym życiu. Dezynfekowali nimi powietrze, aromatyzowali bieliznę, dodawali do pokarmów, wina i kąpieli, używali do pielęgnowania ciała. Kleopatra, która cierpiała z powodu bezsenności, napełniała swoje poduszki płatkami różanymi, co miało zapewnić jej dobry sen.
Hindusi z kolei przypisywali olejkom eterycznym moc otwierania rozumu i duszy. Grecy i Rzymianie stosowali je w celach pielęgnacyjno-zdrowotnych, ale również w obrzędach religijnych.
To musisz wiedzieć
Samo pojęcie aromaterapii pochodzi z początków XX wieku od René-Mauricego Gattefossé’a, który przypadkiem zauważył wyjątkowe właściwości olejku lawendowego. W swoim laboratorium w czasie jednego z eksperymentów oparzył dłoń i odruchowo włożył ją do naczynia ze wspomnianym wyżej olejkiem. Okazało się, że oparzenie zagoiło się zdecydowanie szybciej, niżby się spodziewano, i nie pozostawiło blizny. Wtedy to Gatteffossé rozpoczął badania nad właściwościami przeciwzapalnymi oraz bakteriobójczymi esencji zapachowych, które opisał w książce o tytule "Aromaterapia".
Olejki eteryczne lawendy i tymianku były wykorzystywane w czasie I wojny światowej we wspomaganiu leczenia ran oraz wyjaławianiu narzędzi chirurgicznych.
Znane od wieków lecznicze właściwości esencji zapachowych we współczesnych czasach zostały potwierdzone naukowo. Pozycja aromaterapii jest więc umocniona i staje się ona coraz bardziej popularna jako alternatywna metoda leczenia.
2. Zastosowanie aromaterapii
Substancje zapachowe wykorzystuje się przede wszystkim do:
Inhalacji – wdychane olejki bardzo łatwo wnikają do organizmu, przynosząc ulgę w chorobach wewnętrznych. Wyciągi z eukaliptusa, mięty czy lawendy wpływają na upłynnienie wydzieliny, więc wspomagają udrażnianie dróg oddechowych i sprzyjają łagodzeniu stanu zapalnego. Dodatkowo mają właściwości odkażające, rozkurczające i napotne. Są bardzo cenione w leczeniu przeziębienia czy kataru, dlatego wchodzą w skład produktów wspierających walkę z infekcją, np. są obecne w Sinulan Forte aroma-plastrach, które można stosować już u 1,5-rocznych dzieci.
Masażu – działanie olejków eterycznych jest w tym przypadku podwójne. Osoba masowana nie tylko wdycha zapach, ale również wchłania składniki olejku przez skórę. Esencję zapachową łączy się z wysokiej jakości oliwą, która jest wmasowywana w ciało. Wcieranie olejków relaksuje, poprawia samopoczucie oraz krążenie krwi. Z aromatycznego masażu można korzystać w przypadku chorób skóry, chorób wewnętrznych czy przy problemach psychologicznych.
Kąpieli – w tym przypadku również olejki wnikają do organizmu zarówno drogami oddechowymi, jak i poprzez skórę. Należy uważać, by tak dobierać esencje zapachowe, by nie powodowały podrażnień. Z kąpieli aromaterapeutycznych korzysta się w celu zrelaksowania oraz uwolnienia od stresu, ale dzięki inhalacji można też stosować je jako sposób wspomagający udrożnienie dróg oddechowych. Odpowiedni dobór wyciągów z roślin może działać leczniczo na skórę i wspierać walkę z trądzikiem, pękającymi naczynkami, przesuszoną skórą czy cellulitem. Ten rodzaj aromaterapii pomaga też w leczeniu chorób krążenia, bólów mięśniowych oraz pourazowych. Kąpiel powinna być gorąca (45 st. C) i trwać 20–30 minut, nie należy stosować w niej drogeryjnych kosmetyków.
Okładów i kompresów – korzysta się z nich głównie przy problemach skórnych, bólach miesiączkowych, skręceniach, obrzękach, bólach głowy, mięśni oraz nerwobólach. Co ciekawe, korzystnie działają też w przypadku kłopotów dermatologicznych takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łysienie albo łupież. Można stosować kompresy ciepłe lub zimne. Należy jednak bardzo uważać, by odpowiednio dawkować ilość olejków, które wchodzą w kontakt ze skórą.
Przy wykorzystywaniu aromaterapii bardzo ważne są wiedza i świadomość działania poszczególnych olejków. W niedoświadczonych rękach mogą one niestety zaszkodzić, dlatego przed zastosowaniem należy dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Tylko wtedy osiągniemy oczekiwane efekty – zarówno cielesne, jak i duchowe.
Materiał powstał przy współpracy z marką Sinulan