Trwa ładowanie...

Dr Karauda: smog jest alergenem samym w sobie (WIDEO)

Naukowcy z Krakowa przeprowadzili badania i stwierdzili, że smog może uczulać. Dowiedli to na podstawie analiz próbek krwi osób, które borykały się z objawami alergii, ale wyniki ich badań nie wskazywały na żadne z możliwych uczuleń. Dr Tomasz Karauda skomentował te doniesienia.

Badania nad smogiem jako czynnikiem alergizującym trwały trzy lata, a przeprowadziła je prof. Ewa Czarnobilska kierownik Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr Tomasz Karauda, pulmonolog, w progranie "Newsroom" WP przyznał, że alergia na smog to nowe zjawisko.

- Krakowscy uczeni obserwowali osoby, które przebywały w mieście i miały objawy alergiczne, ale po opuszczeniu miasta i wyjeździe do miejsc, gdzie powietrze jest czystsze, nagle te objawy znikały - opisuje badania dr Karauda. - Po przebadaniu próbek krwi, które były wystawiane na działanie zanieczyszczeń, okazało się, że pył zawieszony PM2,5 działał podobnie na składniki krwi jak pyłek brzozy i powodował podobne reakcje alergiczne - tłumaczył pulmonolog.

Ekspert podkreśla, że specjaliści do tej pory wiedzieli, że smog wywołuje szereg chorób, powoduje zaostrzenie astmy oskrzelowej, zaostrza stany przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zwiększa ryzyko występowania raka oraz sprzyja zawałom.

- Nie wiedzieliśmy jednak, że jest alergenem samym w sobie. To ciekawe badania, które wymagają dalszej diagnostyki w większych grupach badawczych - podsumował ekspert.

ZOBACZ WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza