Trwa ładowanie...

Eksperci apelują do rodziców: Szczepcie dzieci przeciw COVID-19. Nawet bezobjawowe zakażenie może spowodować poważne powikłania

Avatar placeholder
Tatiana Kolesnychenko 10.09.2021 15:17
Eksperci apelują do rodziców: Szczepcie dzieci przeciw COVID-19. Nawet bezobjawowe zakażenie może spowodować poważne powikłania
Eksperci apelują do rodziców: Szczepcie dzieci przeciw COVID-19. Nawet bezobjawowe zakażenie może spowodować poważne powikłania (Getty Images)

Czwarta fala koronawirusa uderzy przede wszystkim w dzieci. Eksperci alarmują do rodziców, aby nie lekceważyli znaczenia szczepień przeciw COVID-19. - Tak, dzieci przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo albo łagodnie, co nie oznacza, że nie mają po tym powikłań. W niektórych przypadkach blizny pozostają na całe życie. Szczepienia są właśnie po to, aby zmniejszyć ryzyko tych powikłań - mówi dr Łukasz Durajski.

spis treści

1. Przygnębiający rekord w USA. Jedna trzecia zakażonych to dzieci

- Ten nowy rekord pandemii jest co najmniej przygnębiający - mówi kardiolog Eric Topol.

W ten sposób amerykański dziennikarz i naukowiec skomentował najnowsze liczby zakażeń koronawirusem wśród dzieci. Dane opublikowała Amerykańska Akademia Pediatrii współnie ze Stowarzyszeniem Szpitali Dziecięcych. Wynika z nich, że obecnie 27 proc. nowych przypadków SARS-CoV-2 w USA dotyczy osób niepełnoletnich. To najwyższe wskaźniki od początku pandemii.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. Historia Doroty"
( Amerykańska Akademia Pediatrii / Stowarzyszenie Szpitali Dziecięcych)

Eksperci nie mają wątpliwości - niebawem identyczną sytuację zobaczymy w Polsce. Czwarta fala koronawirusa, napędzana wysoce zakaźnym wariantem Delta uderzy przede wszystkim w dzieci.

- Mamy raporty z różnych krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie ewidentnie widać, że czwarta fala jest falą niezaszczepionych. Wszystkie dzieci poniżej 12. roku życia są niezaszczepione, a odsetek w grupie 12-18 lat też jest niezadowalający, więc spodziewamy się, że będzie to fala, która będzie dotykać przede wszystkim dzieci - podkreśla dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Dlatego eksperci apelują do rodziców, aby nie lekceważyli sprawy szczepień przeciw COVID-19.

- My cały czas skupiamy uwagę na tym, czy szczepienia zapobiegną zakażeniu, czy też nie. Tymczasem szczepionki są przede wszystkim po to, aby chronić nas przed powikłaniami, jakie może spowodować COVID-19. Te powikłania również dotyczą dzieci - podkreśla dr Łukasz Durajski, pediatra oraz specjalista medycyny podróży.

2. Długofalowe skutki zakażeń koronawirusem wciąż nie są znane

Jak wyjaśnia dr Durajski, z reguły dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem bezobjawowo albo skąpoobjawowo. Niestety nawet po takim przebiegu u niektórych małych pacjentów występują powikłania. Jeszcze w okresie wakacji lekarz diagnozował co najmniej kilka przypadków PIMS tygodniowo. Teraz te liczby prawdopodobnie wzrosną.

Szczepienia są po to, aby zmniejszyć ryzyko powikłań - mówi dr Łukasz Durajski
Szczepienia są po to, aby zmniejszyć ryzyko powikłań - mówi dr Łukasz Durajski (Getty Images)

- Nie od razu orientowałem się, że mam do czynienia właśnie z PIMS. Bardzo często początkowe objawy są łagodne i niespecyficzne, jak przewlekły kaszel, zmęczenie, problemy ze snem. Nie do końca było widomo, jakie podłoże miały te objawy. W Polsce dzieci są bardzo rzadko testowane w kierunku SARS-CoV-2, więc w historii choroby nie było wzmianek o COVID-19. Zacząłem jednak zlecać wykonanie RTG klatki piersiowej. Okazało się, że u części dzieci były zmiany w płucach. Test na przeciwciała dodatkowo potwierdzał, że dziecko przeszło zakażenie koronawirusem - mówi dr Durajski. - To jest dramat, ponieważ zmiany w płuchach nie zawsze się da cofnąć. Dziecko zostaje pokrzywdzone na całe życie - dodaje.

Z kolei prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz członek Rady Medycznej przy premierze RP, zwraca uwagę na to, że długotrwałe skutki zakażenia koronawirusem wciąż nie są znane.

- Oczywiście w skali Polski przypadków PIMS wśród dzieci nie jest wiele, ale skąd możemy mieć pewność, że to się nie skończy w przyszłości poważną wadą układu zastawkowego, która da o sobie znać, dopiero kiedy pacjent będzie w wieku 20-30 lat. Wiemy, że to jest możliwe, bo doświadczyliśmy tego w przypadku szkarlatyny. To są bardzo ryzykowne rzeczy - podkreśla prof. Simon.

3. Głównym zadaniem szczepionki jest zablokowanie swobodnego namnażania się wirusa

Obaj ekspeci podkreślają jednym głosem: dzieci należy szczepić przeciw COVID-19 ze względu na ryzyko wystąpienia długotrwałych powikłań, a nie ciężkiej choroby, jak dzieje się w przypadku dorosłych.

- Oczywiście nie dowiemy się o wszystkich możliwych powikłaniach tu i teraz. Informacje o tym będą pojawiać się dopiero na przestrzeni lat. Jednak już teraz udowodnionym faktem jest, że koronwirus może powodować uszkodzenie mięśnia sercowego. Dlatego szczepienie dzieci przeciw COVID-19 jest tak istotne - podkreśla dr Durajski.

Jak tłumaczy ekspert, szczepienie nie jest lekiem na całe zło i nie zapobiegnie wszystkim zakażeniom.

- Żadna szczepionka nie jest skuteczna w 100 proc. Jednak jej głównym zadaniem jest przede wszystkim zablokowanie wirusowi ścieżki swobodnego namnażania się, przez co nie jest w stanie siać spustoszenia w organiźmie - wyjaśnia dr Łukasz Durajski.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W piątek 10 września resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 528 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (91), lubelskim (69), małopolskim (45).

Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 5 osób.

Podłączenia do respiratora wymaga 78 chorych. Według oficjalnych danych resortu zdrowia w całym kraju mamy 501 wolnych respiratorów.

Zobacz także: Czwarta fala będzie inna, uderzy w dzieci i osoby młode. "Koronawirus szuka nowego rezerwuaru"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze