Ektomorfik - budowa, charakterystyka, aktywność fizyczna, dieta

Ektomorfik to osoba o drobnej budowie. Ma dość delikatny szkielet, a kości wyróżniają się niedużym obwodem. Ektomorficzny typ charakteryzuje się szczupłą sylwetką. Takie osoby bardzo wolno lub w ogóle nie przybierają na wadze i nie tyją. Dzieje się tak dlatego, że przemiana materii jest bardzo szybka. Taki metabolizm jest spowodowany najczęściej przez hormony tarczycy. One właśnie powodują przyspieszone tempo metabolizmu.

Zobacz film: "Ćwiczenia na brzuch"

spis treści

1. Ektomorfik - budowa ciała

Osoby posiadające ten typ budowy ciała są bardzo smukłe, wręcz chude. Ektomorficy mają klatkę piersiową najczęściej płaską, potocznie mówi się, że zapadniętą i wąską. Nie są szerocy w barkach, ze względu na niewielką długość obojczyków. Ektomorfik posiada długie kończyny.

Jednak nie każdy ektomorfik musi być bardzo szczupły. Przy niezdrowej, wysokokalorycznej diecie, może dojść do zaburzeń i nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Szczególnie uwidacznia się to w okolicach brzucha.

2. Ektomorfik - charakterystyka

Ektomorficy mają podwyższoną temperaturę ciała. Szybki metabolizm powoduje, że nie łatwo jest im przybrać na wadze. Organizm wręcz błyskawicznie spala każdy dostarczony mu pokarm, nawet w przypadku jego dużej kaloryczności.

Jakie są jeszcze cechy charakterystyczne ektomorfika? Charakteryzuje się on nadpobudliwością. Jest ruchliwy, a czasami wręcz nerwowy.

Przy spożyciu wiekszej ilości kalorii, następuje zwiększone wytwarzanie hormonów tarczycy. U ektomorfika perystaltyka jelit jest na bardzo dobrym poziomie.

Naturalne lekarstwo na problemy z jelitami. Szybko zregeneruje wątrobę
Naturalne lekarstwo na problemy z jelitami. Szybko zregeneruje wątrobę [5 zdjęć]

Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi zaburzenia trawienia, leczy krwiaki i odmrożenia, działa przeciw...

zobacz galerię

3. Ektomorfik - aktywność fizyczna

Jeśli ektomorfik jest sportowcem i zastanawia się, jak zwiększyć masę mięśniową, to wcale nie musi trenować bardzo dużo. Osoba o takim typie budowy powinna jednak pracować ciężej. Czyli nie liczy się objętość, a intensywność ćwiczeń. Niestety mięśnie ektomorfika nie rozwijają się zbyt szybko, jednak przy systematycznym treningu efekt zostanie osiągnięty.

Ektomorficzny typ budowy nie jest przeszkodą w byciu sportowcem. Można osiągnąć umięśnioną sylwetkę, jednak należy pamiętać o właściwym doborze treningu oraz odpowiedniej diecie. Kiedy ektomorfik zaczyna budowanie mięśni, wtedy zalecane jest, aby ograniczył treningi cardio. Oczywiście nie musi z nich rezygnować całkowicie.

4. Ektomorfik - dieta

Osoby o tym typie budowy mają trudności, aby zwiększyć swoją wagę. Jeśli chcą to osiągnąć, to muszą do diety wprowadzać potrawy bardzo kaloryczne. Oczywiście nie oznacza to, że ektomorficy mogą sobie bardziej niż inni pozwalać na tzw. śmieciowe jedzenie. Ektomorfik powinien zrezygnować ze spożywania słodyczy, napojów słodzonych oraz tzw. fast foodów, a dostarczać produkty roślinne bogate w cenne składniki mineralne.

Musisz to wiedzieć

Ektomorfik to osoba o drobnej budowie.
Ektomorfik to osoba o drobnej budowie. (123rf.com)

Jeśli ektomorfik, chce zwiększyć swoja masę, to powinien spożywać 5 do nawet 7 posiłków dziennie, jednak należy pamiętać, żeby nie podjadać pomiędzy nimi. Musi też nastawić się na produkty wysokobiałkowe. Ektomorfik powinien spożywać węglowodany zarówno o niskim, jak też wysokim indeksie glikiemicznym, a unikać zarówno produktów niskowęglowodanowych, jak i tłuszczu. To samo zresztą dotyczy żywności przetworzonej, co może doprowadzić do powstawania tkanki tłuszczowej w organizmie, zamiast mięśniowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy