Trwa ładowanie...

Otyłość obniża IQ. Nowe badania

Znacząca nadwaga prowadzi do uszkodzeń w mózgu. Ogranicza to zdolność do przyswajania i zapamiętywania nowych informacji. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe.

Zobacz film: "Miesiąc urodzenia ma wpływ na otyłość. Nowe badania"

1. Otyłość to nie tylko wygląd

Neurobiolodzy z Uniwersytetu w Princeton udowodnili, że nadwaga może mieć wpływ na nasze zdolności umysłowe. Na łamach "Journal of Neuroscience” przedstawili wyniki eksperymentu.

Na czele grupy badaczy stała prof. Elizabeth Gould. Badaczka wykazała, że myszy po rocznej, wysoko tłuszczowej diecie ważyły o 40 proc. więcej. Zauważono u nich również zmniejszoną reakcję umysłową. Nie mogły zapamiętać i powtórzyć prostych informacji związanych z położeniem konkretnego obiektu. Miały też problem ze znalezieniem wyjścia z labiryntu.

2. Otyłość prowadzi do stanu zapalnego całego organizmu

Dokładniejszy badania wykazały, że nadwaga spowodowała mikrouszkodzenia w komórkach nerwowych. W układzie limbicznym, odpowiedzialnym za pamięć, doszło do defektu. Prowadził on do zaburzeń w odbieraniu sygnałów. To natomiast powodowało, że osobniki otyłe miały kłopot z koncentracją i przyswajaniem nowej wiedzy.

Co więcej, badacze zauważyli, że grubsze myszy mają więcej aktywnych komórek mikrogleju. Jest on ważny w tzw. odpowiedzi immunologicznej i jest związany z otyłością. W tkankach tłuszczowych myszy powstawały cytokiny. Odpowiedzialne są one za stan zapalny w całym organizmie.

Naukowcy szukają sposobu na ograniczenie negatywnego działania mikrogleju na mózg. Dzięki temu mogą powstać nowe metody na walkę z otyłością. Na świecie na nadwagę cierpi 650 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Dzięki niemu możemy dziś wysyłać maile w Polsce. Dziś to internauci mogą pomóc Tadeuszowi Węgrzynowskiemu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.