Objawy gruźlicy – charakterystyczne symptomy, przyczyny, rodzaje

Objawy gruźlicy pojawiają się u około 10 proc. osób zarażonych. Najczęściej jest to gruźlica płuc, która często jest wykrywana przypadkowo. Najczęściej objawy gruźlicy pojawiają się u młodych ludzi, ale także u osób starszych i tych, którzy mają osłabiony układ odpornościowy.

Zobacz film: "Epidemia gruźlicy na Ukrainie. Czy mamy się czego obawiać?"

spis treści

1. Objawy gruźlicy – charakterystyczne symptomy

Osoby narażone na zakażenie gruźlicą to diabetycy, osoby chore na wrzody żołądka, ale też osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków. Według statystyk objawy gruźlicy są coraz częściej diagnozowane i mimo tego, że choroba jest uleczalna to rośnie liczba zgonów.

Niestety, ale w większości przypadków objawy gruźlicy wykrywane są przypadkowo. Jednak choroba ta powoduje objawy gruźlicy, które powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza. Przede wszystkim objawy gruźlicy, które mogą się pojawić, to wyraźne osłabienie, senność. Objawy gruźlicy to także nawracający stan podgorączkowy i nocny pot.

Może pojawić się też suchy kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie flegmy, a w ostatnim etapie choroby następuje plucie krwią. Objawy gruźlicy, które powinny zaniepokoić to szybka utrata wagi bez diety czy intensywnego treningu. Oczywiście choroba objawia się także ucisk w klatce piersiowej.

2. Objawy gruźlicy – przyczyny

Objawy gruźlicy mogą wystąpić z różnym natężeniem, dlatego zarażony nie zawsze decyduje się na wizytę u lekarza. Gruźlica jest chorobą zakaźną i wywołują ją prątki Kocha. Jest to choroba, której leczenie jest trudne, ponieważ objawy gruźlicy są odporne na antybiotyki.

Bakterie w przyjaznym dla nich środowisku mogą przetrwać nawet kilka lat takim środowiskiem jest kurz czy gleba. Prątki Kocha giną w promieniach słonecznych, a bardzo wysoka temperatura powoduje, że nie giną, ale stają się zupełnie nieszkodliwe. Bakterie rozmnażają się w wolnym tempie, bo co 20 godzin.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach...

zobacz galerię

3. Objawy gruźlicy – rodzaje

W większości przypadków objawy gruźlicy pojawiają się bardzo późno od zakażenia. Choroba może przebiegać bez objawów. Tak jest w przypadku gruźlicy pierwotnej, której objawy są podobne do grypy. Najczęściej objawy gruźlicy pierwotnej ustępują samoistnie, a o tym, że osoba była chora świadczyć może zdjęcie RTG i zwapnienie płuc, które na nim wyjdzie. Innym rodzajem gruźlicy jest gruźlica prosówkowa.

To też warto wiedzieć

Gruźlica prosówkowa to najcięższa postać schorzenia, ponieważ prątki rozsiewają się do wszystkich organów tworząc ogniska gruźlicze. W tym przypadku objawy gruźlicy są poważniejsze, bo chory ma problemy z oddychaniem, pojawiają się duszności, wysoka gorączka, silne bóle głowy. Inne typy gruźlicy to gruźlica popierwotna i pozapłucna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy