Przejdź na WP

HBs antygen – charakterystyka, przygotowanie do badania, przebieg, interpretacja wyników

Badanie antygenu HBs jest najszybszym sposobem na wykrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B – HBV. Antygen HBs jest obecny we krwi jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy zakażenia, dlatego pozwala na szybką reakcję w przypadku podejrzenia zarażenia tym wirusem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. HBs antygen – charakterystyka

Antygen HBs to białko strukturalne wirusa zapalenia wątroby typu B. Cechą charakterystyczną jest to, że pojawia się w organizmie jeszcze zanim nastąpią objawy infekcji. Zazwyczaj jest obecny we krwi już po około 30 dniach od zakażenia, ale zdarza się, że uaktywni się dużo wcześniej. Zakażenie HBV jest bardzo poważną infekcją, a wirus wywołujący je atakuje głównie komórki wątroby, które niszczy w pierwszej kolejności. Wirus przenosi się pomiędzy organizmami w płynach ustrojowych. Największe jego stężenie występuje we krwi. Można się nim zarazić w wyniku przetaczania krwi, poprzez uszkodzenie skóry lub błon śluzowych np. w salonie tatuażu czy kosmetycznym, jeśli nie przestrzega się tam zasad higieny, również przez stosunek seksualny z zarażoną osobą. Jeśli antygen HBs zanika po około 4 miesiącach od wystąpienia objawów, oznacza to że rozpoczął się proces zdrowienia. Natomiast nosicielstwo stwierdzane jest, gdy poziom antygenu HBs jest podwyższony i utrzymuje się ponad pół roku.

2. HBs antygen – przygotowanie do badania

Badanie antygenu HBs wykonuje się głównie w celu wykrycia zapalenia wątroby. Jest to również badanie bezwzględnie wykonywane u wszystkich osób, które zgłaszają się jako dawcy narządów lub krwi. Badanie poziomu antygenu HBs wykonywane jest także przed szczepieniami do oznaczeń statusu immunologicznego. Jeśli otrzymamy skierowanie na badanie poziomu antygenu HBs, nie musimy się do niego specjalnie przygotowywać. Nie musi ono być wykonywane na czczo. Oznacz to, że możemy zjeść posiłek bezpośrednio przed badaniem, pamiętać należy, aby było to coś lekkiego, można również wypić kawę czy herbatę. Poziom antygenu Hbs bada się z próbki krwi, którą najczęściej pobiera się rano.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

3. HBs antygen – przebieg

Aby wykonać badanie na obecność antygenu HBs, pobiera się od pacjenta krew. Niewielką ilość krwi pobiera się z żył zlokalizowanych w zgięciu łokciowym. Miejsce pobrania zostaje dokładnie odkażone, następnie przy pomocy igły uzyskuje się odpowiednią ilość krwi do strzykawki. W celu wykonania badania u dzieci wykonuje się niewielkie nacięcie, tak aby uzyskać próbkę krwi. Pobrany materiał odsyłany jest do analizy w laboratorium.

Zobacz także:

4. HBs antygen – interpretacja wyników

Jeżeli w badaniu krwi na obecność antygenu Hbs wynik wychodzi zerowy, oznacza to, że dany pacjent jest zdrowy i antygen HBs nie jest obecny. Natomiast, jeśli antygeny HBs pojawiają się u badanej osoby, może świadczyć to o zakażeniu. Podwyższony poziom antygenu HBs pojawia się w przypadkach, gdy występuje przewlekłe zapalenie wątroby, przewlekłe i aktywne zapalenie wątroby oraz w przypadkach marskości wątroby wywołanej wirusem HBV. Pamiętać należy, aby każdy wynik antygenu HBs konsultować z lekarzem, gdyż daje to możliwość wczesnego wykrycia lub wykluczenia choroby oraz podjęcia odpowiedniego leczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy