Higiena jamy ustnej

Badania wykazują, że ponad 80 proc. Polaków ma próchnicę. Co dziesiąta kobieta i niemal co trzeci mężczyzna nie myją w ogóle zębów, przy czym należy pamiętać, że już po 2-3 tygodniach braku pielęgnacji może pojawić się próchnica zębów i choroby przyzębia. Aby tego uniknąć konieczne jest codzienne szczotkowanie zębów i dziąseł. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej? Dentyści są zgodni, że najważniejsza jest systematyczność i dokładne czyszczenie zębów miękką szczoteczką.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jak prawidłowo myć zęby?

Podstawą jest dokładne mycie zębów miękką lub średnio- miękką szczoteczką i pastą, która nie powoduje podrażnień przyzębia. Szczoteczkę należy wymieniać około co dwa miesiące, tak aby jej włosie mogło dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe. Dodatkowo pomocne są nici dentystyczne i płyn do płukania jamy ustnej oraz wodne irygatory.

Dla osób z uzębieniem stałym wskazane jest mycie zębów ruchami pionowymi, wymiatającymi – w kierunku od dziąseł do brzegów siecznych lub żujących. Zaleca się także czyszczenie języka przy użyciu specjalnych skrobaczek. Zęby należy myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie - po śniadaniu i po kolacji. Zaniechanie podstawowej pielęgnacji jamy ustnej może doprowadzić do stanów zapalnych zębów i przyzębia, co może być też przyczyną chorób ogólnoustrojowych (np. zapalenie stawów, choroby serca, nerek i przewodu pokarmowego).

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Profilaktyka próchnicy

Oprócz mycia zębów należy regularnie odwiedzać dentystę, najlepiej co pół roku. Przegląd zębów jest konieczny, aby wykryć ewentualne ubytki i można też zastosować zabiegi profilaktyczne przeciwpróchnicze. Wskazane jest także systematyczne usuwanie kamienia nazębnego oraz osadu, ponieważ jest to płytka bakteryjna, która może doprowadzić do stanów zapalnych tkanek przyzębia oraz do próchnicy w okolicy szyjek zębowych.

Dbanie o zęby to także właściwa dieta bogata w wapń, który można znaleźć w nabiale, rybach, roślinach strączkowych oraz w fosfor znajdujący się między innymi w pestkach dyni i słonecznika. Warto ograniczyć spożycie słodyczy, a po spożyciu słodkich, lepkich pokarmów dokładnie umyć zęby.

Higiena jamy ustnej dziecka

Dawniej zalecane było podawanie dzieciom od 7 miesiąca życia tabletek lub kropelek z fluorem – aktualnie zdania są podzielone. Rodzice powinni myć ząbki swoim pociechom najpierw samą wodą, a później, gdy dziecko potrafi już samo wypluwać - pastą przeznaczoną dla dzieci. U starszych dzieci można wykonać profesjonalną fluoryzację w gabinecie stomatologicznym wszystkich zębów oraz lakowanie bruzd w zębach trzonowych i przedtrzonowych.

Można uniknąć chorób zębów i przyzębia dzięki właściwej higienie jamy ustnej. Wystarczy codziennie kilkakrotnie myć zęby, regularnie odwiedzać dentystę i zadbać o właściwą dietę. Aby twoje zęby były zdrowe i białe, to z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna. Jeśli twoje zęby są czyste i nie ma pomiędzy nimi resztek pokarmu, dziąsła są różowe i nie krwawią podczas nitkowania i szczotkowania, a twój oddech jest świeży – znaczy to, że prawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej. Jeżeli jednak któryś z tych wyznaczników dobrego stanu jamy ustnej wskazuje na nieprawidłowości, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Być może masz ubytek próchnicowy lub stan zapalny przyzębia - wówczas konieczna jest interwencja dentysty.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena jamy ustnej
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) używać pasty o mniejszej ścieralności, odwrotnie w przypadku palącej...

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Naturalne sposoby na nieświeży oddech

Naturalne sposoby na nieświeży oddech

zdrowia dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej może mieć wpływ na nieświeży oddech. Produkty spożywcze bogate w witaminę C, takie jak pomarańcza i jagody (...) przyczyn tej przypadłości zaliczamy bakterie, które rozkładają...

Higiena jamy ustnej

Wybierz pastę do zębów, która spełni twoje oczekiwania

Zakup pasty do zębów może być czasami dużym problemem. Producenci dysponują bogatą ofertą past przeznaczonych dla dzieci oraz osób dorosłych. Jak z tej ilości produktów wybrać taki, który w największym stopniu będzie odpowiadać naszym potrzebom? Czytaj...

Higiena jamy ustnej

Na problemy z sercem może pomóc dentysta!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak poważne skutki dla naszego zdrowia mogą mieć choroby jamy ustnej. Na przykład parodontoza zwiększa (...) bakteryjnym zaawansowana parodontoza może powodować bóle głowy, a w następstwie...

Higiena jamy ustnej

Palenie a zęby

do płukania jamy ustnej, ale przede wszystkim używanie odpowiedniej pasty do zębów. Wiele firm farmaceutycznych produkuje specjalne pasty przeznaczone (...) warg i języka. Jak wykazują badania naukowe, istnieje ścisły...

Higiena jamy ustnej

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Pielęgnacja jamy ustnej zapewnia zdrowie zębom i dziąsłom. W trakcie mycia zębów usuwamy płytkę bakteryjną i osady nazębne z powierzchni zębów (...) . Dzięki temu chronimy swoją jamę ustną przed głównym...