Higiena jamy ustnej – jesteś pewna, że robisz to dobrze?

Wokół tematu prawidłowej higieny jamy ustnej narosło wiele mitów. Wierząc w nie, możemy nieświadomie szkodzić swojemu zdrowiu, dlatego warto raz na zawsze się z nimi rozprawić. Zobacz, jakich błędów unikać, by cieszyć się pięknym uśmiechem.

Mycie zębów po każdym posiłku

Sięganie po pastę i szczoteczkę zaraz po jedzeniu naraża nasze szkliwo na uszkodzenie. Dzieje się tak dlatego, że zawarte w jedzeniu kwasy osadzają się na powierzchni zębów, a szczotkowanie sprawia, że wcieramy je, narażając szkliwo na demineralizację i osłabienie. Aby proces ten zaszedł w sposób naturalny, z myciem zębów należy odczekać ok 20-30 minut, zwłaszcza jeżeli spożywany posiłek był kwaśny. Dotyczy to przede wszystkim soków i owoców cytrusowych, surowych warzyw oraz kiszonek. Zaraz po posiłku możemy sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Poznaj 6 superproduktów dla zdrowych i czystych zębów

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu tego pierwiastka, więc...

Dokładne płukanie jamy ustnej po myciu zębów

Jest to najczęściej popełniany błąd higieny jamy ustnej. W paście znajduje się cenny dla kondycji zębów wapń i fluor, które spełniają bardzo ważną rolę w profilaktyce próchnicy. Intensywne płukanie dużą ilością wody sprawia, że pozbywamy się tych pierwiastków, nie dając im możliwości wniknięcia w szkliwo. Nie sprzyja nam także wypłukiwanie śliny – wraz z nią pozbywamy się zawartej w niej amylazy, przez co wyrównanie poziomu pH w jamie ustnej jest o wiele trudniejsze.

Stosowanie płynu do płukania ust

Oczywiście nie każdy preparat może zaszkodzić. O tym, czy używanie go wywiera pozytywny, czy negatywny wpływ na zęby, decyduje skład. Jeżeli w składzie jest obecny alkohol, lepiej zrezygnować z zakupu. Środek może powodować nadmierne wysuszenie śluzówki jamy ustnej, przyczyniając się do powstawania aft. Na skutek stosowania takiego płynu zęby mogą stać się nadwrażliwe, przez co przyjmowanie ciepłych lub zimnych pokarmów zacznie wywoływać ból. W przypadku, kiedy pojawią się objawy tego typu, warto spróbować rozcieńczyć płyn. Pamiętajmy także, by stosować go zgodnie z zaleceniami – nie dłużej niż pół minuty w niezbyt dużej ilości.

Używanie szczoteczki z twardym włosiem

Choć wydawać się może, że dzięki temu zęby będą czystsze i bielsze okazuje się, że twarde włosie szczoteczki działa jedynie na ich niekorzyść. To właśnie bardziej gibkie i miękkie włókna lepiej czyszczą przestrzenie międzyzębowe i sprawniej docierają do głębokich zakamarków. Nie niszczą przy tym szkliwa i nie powodują podrażnień dziąseł, co często zdarza się podczas mycia zębów szczoteczką z ostrym włosiem.

Leczenie stomatologiczne nie dla ciężarnych

Kobiety spodziewające się dziecka nie muszą rezygnować z wizyt u dentysty. Kiedy pojawi się problem, podjęcie leczenia jest wręcz konieczne. Zaniedbania w tej kwestii mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i porodu. Przed przystąpieniem do zabiegu należy poinformować lekarza o swoim stanie, by mógł on dobrać odpowiedni sposób leczenia. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o leczenie kanałowe, przede wszystkim przez wzgląd na konieczność wykonania prześwietlenia. W tym czasie niewskazane jest także usuwanie zębów.

Na stan naszego uzębienia wpływa wiele innych czynników. Ważna jest odpowiednia dieta, ograniczenie spożywania szkodzących im napojów, np. kawy czy mocnej herbaty, które pozostawiają osad, a także zrezygnowanie z używek, zwłaszcza palenia papierosów.

Masz problem z zębami? Skorzystaj z porad naszych użytkowników.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby

Wszelkie zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Higiena jamy ustnej

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie należy obawiać się tego, że stomatolog nas skarci za ubytki. (...) się złych wieści na temat stanu ich uzębienia. Niemniej jednak, regularne wizyty u stomatologa zapobiegają powstawaniu...

Higiena jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy sześć podstawowych zasad prawidłowej (...) higieny jamy ustnej. 1....

Higiena jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Jak pielęgnować jamę ustną? Jama ustna wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji, odpowiednich narzędzi i preparatów.

Higiena jamy ustnej

Dbanie o zęby

Dbanie o zęby

Kobiety w okresie postmenopauzalnym są narażone na wypadanie zębów. Higiena jamy ustnej pozwala zachować na dłużej zdrowy i piękny uśmiech.

Higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) używać pasty o mniejszej ścieralności, odwrotnie w przypadku palącej...