Trwa ładowanie...

Ile kroków dziennie robisz? Tyle zbawiennie wpływa na zdrowie

Avatar placeholder
14.08.2023 17:18
Ile kroków potrzeba, by cieszyć się korzyściami zdrowotnymi? Znacznie mniej, niż przypuszczasz
Ile kroków potrzeba, by cieszyć się korzyściami zdrowotnymi? Znacznie mniej, niż przypuszczasz (Getty Images)

Spacery służą zdrowiu, ale to, ile kroków dziennie należy zrobić, by cieszyć się korzyściami zdrowotnymi, wciąż jest przedmiotem wielu debat. Nowe badanie sugeruje, że znacznie mniej, niż przyjęte 10 tysięcy.

spis treści

1. Spacer dla zdrowia

Liczba kroków, które należy codziennie zrobić, aby zacząć dostrzegać korzyści zdrowotne, jest znacznie mniejsza niż wcześniej sądzono. W rzeczywistości pozytywny wpływ odczuwamy już po przejściu nieco ponad 2000 kroków.

Badanie opublikowane w "European Journal of Preventive Cardiology", wykazało, że co najmniej 3967 kroków dziennie zmniejsza ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, a 2337 kroków dziennie zmniejszało ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.

Jednak nowa analiza, w której ujęto dane 226 889 osób z 17 różnych badań wykazała, że im więcej spacerujemy, tym większe korzyści. Ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny lub z powodu chorób sercowo-naczyniowych znacznie spada z każdymi dodatkowymi 500 krokami.

2. Optymalna ilość kroków

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Zwiększenie liczby kroków o 1000 dziennie wiązało się z 15 proc. redukcją ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, a zwiększenie o 500 kroków dziennie wiązało się z 7 proc. redukcją umieralności z powodu chorób układu krążenia.

Jak zauważają autorzy badania, im więcej chodzimy, tym lepsze mamy samopoczucie. Analizy pokazują, że wystarczy zaledwie 4000 kroków dziennie, by znacząco poprawić stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny. Nawet krótszy spacer redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia.

Siedzący tryb życia nie sprzyja długiemu życiu i przyczynia się do wielu chorób układu krążenia. Niewystarczająca aktywność fizyczna to problem ponad jednej czwartej światowej populacji.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze