Trwa ładowanie...

Ile osób miało niepożądane skutki szczepionki? Są już najnowsze dane

Avatar placeholder
28.10.2021 11:56
Ile osób miało niepożądane skutki szczepionki? Są już najnowsze dane
Ile osób miało niepożądane skutki szczepionki? Są już najnowsze dane (Getty Images)

W Polsce nadal nie brakuje osób, które zwlekają z przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19. Często tłumaczą to obawami przed skutkami ubocznymi. Czy jednak jest czego się bać? Te liczby mogą pomóc zmienić zdanie.

spis treści

1. Ile osób zgłosiło NOP po szczepionce?

Tegoroczna jesienna fala pandemii koronawirusa w Polsce rozpędza się, ale na razie jest znacznie łagodniejsza niż rok temu. Eksperci nie mają wątpliwości, że to przede wszystkim zasługa szczepionek przeciw COVID-19. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby więcej Polaków w ten sposób zabezpieczyło się przed koronawirusem - na razie szczepienia Polaków utknęły na poziomie 52,6 proc. (stan na 26.10.21).

Część niezaszczepionych przyznaje otwarcie, że obawia się skutków ubocznych po przyjęciu jednego z preparatów, które są dopuszczone do użytku.

Zobacz film: "Dr Dzieciątkowski o testach na koronawirusa w Polsce"

Jakie jednak jest ryzyko, aby mieć tzw. NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny? Okazuje się, że bardzo niewielkie. Potwierdzają to liczby, które zaprezentował PAP, opierając się na rządowych statystykach.

Na ponad 38,8 mln szczepień mieliśmy zaledwie 15 769 niepożądanych odczynów. NOP może mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Zdecydowana większość z nich to jednak była postać łagodna.

Najczęściej osoby zaszczepione skarżyły się na zaczerwienie lub chwilowy ból w miejscu, w którym otrzymały szczepionki. Zdarzały się także zawroty i bóle głowy, omdlenia, duszności, czy gorączka.

Ile osób miało niepożądane skutki szczepionki? Są już najnowsze dane
Ile osób miało niepożądane skutki szczepionki? Są już najnowsze dane (Getty)

2. Szczepionki są bezpieczne

Być może te dane przyczynią się do zmiany zdania u osób niezdecydowanych. Eksperci na każdym kroku zapewniają, że stosowane szczepionki są w pełni bezpieczne. Przede wszystkim chronią nas przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem, który może skończyć się wylądowaniem w szpitalu pod respiratorem, a nawet śmiercią.

Ze statystyk wynika, że po chwilowym przestoju przybywa osób w punktach szczepień. W październiku zdarzały się dni, kiedy szczepionkę przyjęło od 60 do 80 tys. osób.

W Unii Europejskiej stosowane są cztery rodzaje szczepionek. Pfizer, AstraZeneca, Moderna oraz Johnson&Johnson. Każda z nich została wcześniej dokładnie przebadana, zanim trafiła na rynek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze