Trwa ładowanie...

Imbir chroni przed nowotworem prostaty!

Avatar placeholder
05.09.2013 14:30
Imbir chroni przed nowotworem prostaty!
Imbir chroni przed nowotworem prostaty!

Imbir jest znaną na całym świecie przyprawą kuchenną oraz rośliną leczniczą. Wykazuje zróżnicowane działanie prozdrowotne, wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, przeziębienia, a także rozgrzewa organizm. Ponadto kłącze imbiru jest uważane za afrodyzjak. Najnowsze badania wskazują, że spożywanie imbiru zapobiega nowotworowi gruczołu krokowego.

1. Rak prostaty a imbir

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u mężczyzn. Na świecie średnio co 2,4 minuty osoba płci męskiej zapada na to schorzenie. Nowotwór gruczołu krokowego rozwija się bardzo wolno (20-30 lat). W związku z tym w zapobieganiu jego występowania ogromną rolę odgrywa profilaktyka, w tym właściwy sposób odżywiania.

Najnowsze badania donoszą, że spożywanie imbiru chroni przed rozwojem raka prostaty oraz wspomaga proces leczenia. Kłącze imbiru zawiera wiele bioaktywnych związków – polifenoli. Ich właściwości antyoksydacyjne sprawiają, że ekstrakt z imbiru usuwa wolne rodniki, których nadmiar w organizmie jest przyczyną licznych schorzeń oraz procesu nowotworzenia. Ponadto właściwości przeciwzapalne imbiru wspomagają leczenie wielu chorób, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyniki badań wskazują, że ekstrakt z imbiru nie tylko zapobiega wystąpieniu raka prostaty, ale również wspomaga procesy leczenia. Aktywne związki występujące w imbirze powodują apoptozę (śmierć) komórek nowotworowych oraz zapobiegają podziałom komórkowym, w wyniku czego nowotwór nie zwiększa swojej objętości oraz nie występują przerzuty do innych narządów. Przeprowadzone doświadczenie na myszach z nowotworem prostaty wykazało, że spożywanie ekstraktu imbiru w ilości 300 mg/dobę spowodowało zmniejszenie objętości guza o ponad 50%. Co więcej, ekstrakt z imbiru w przeciwieństwie do leków przeciwnowotworowych nie powoduje toksycznego działania wobec szybko dzielących się komórek organizmu (komórek szpiku kostnego, komórek układu pokarmowego).

2. Imbir w diecie

Imbir jako przyprawa stosowany jest od 2,5 tysiąca lat ze względu na charakterystyczny, ostry, lekko cytrynowy aromat oraz ostry smak. Kłącze imbiru w niektórych państwach (Indie, Tajlandia) wykorzystywane jest jako niezastąpiony składnik wielu potraw oraz napojów. Tam jego spożycie wynosi około 10 gramów na dobę. Imbir jest rośliną znaną z właściwości leczniczych. Często jest stosowany w zaburzeniach trawienia, w tym przy niestrawności, nudnościach, wymiotach, a także zapaleniu błony śluzowej żołądka i jelit. Ponadto przeciwdziała biegunkom. Surowy imbir dodaje świeżości produktom o mało wyraźnym smaku (owoce morza, kaczka, wieprzowina). Z kolei mielone kłącze imbiru będzie doskonałym składnikiem potraw słodkich – sałatek owocowych, ciasteczek, a także pieczonych jabłek. Dodatek imbiru do potraw oraz napojów sprawia, że stają się łatwiej strawne i nie powodują wzdęć oraz uczucia pełności. W okresie jesienno-zimowym warto dodawać imbir do gorących napojów, zwłaszcza po spacerze oraz podczas przeziębienia i grypy, ponieważ świetnie rozgrzewa organizm, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przyspiesza powrót do zdrowia. Natomiast jako dodatek do chłodnych napojów działa orzeźwiająco.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Przeprowadzone badania wykazują, że nie tylko warzywa i owoce przeciwdziałają rozwojowi nowotworów, ale także przyprawy, a wśród nich imbir. Kłącze imbiru nie tylko wykazuje działanie przeciwnowotworowe wobec raka prostaty, ale także piersi, układu pokarmowego oraz oddechowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze