Imbir pomaga na stany zapalne jelit

O tym, że korzeń imbiru wspomaga leczenie przeziębienia, działa przeciwbólowo oraz rozgrzewająco wiadomo nie od dziś. Teraz naukowcy potwierdzili jeszcze jedną jego zaletę. Nanocząsteczki pozyskane z korzenia imbiru mogą zmniejszać stany zapalne w przewodzie pokarmowym.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Czy zatem imbir okaże się lekiem na poważne schorzenia jelit i całego układu trawiennego? Naukowcy z Atlanta Veterans Affiars Medical Center oraz Uniwersytetu Georgia w Stanach Zjednoczonych wykazali, że imbir wpływa na regenerację wartwy wyścielającej jelita. Może się to okazać przełomem w walce z wieloma chorobami.

Jak podają Amerykanie, nanocząsteczki imbiru mają działanie łagodzące. Mogą więc wpływać na zmniejszenie objawów choroby Leśniowskiego-Crohna. Imbir może być także remedium na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz raka okrężnicy. Jak to się dzieje?

Podczas badań, naukowcy z laboratorium w pierwszej kolejności zmiksowali korzeń imbiru i zrobili z niego sok. Następnie sok odwirowano z ogromną prędkością. Ostatnim etapem było rozbicie odwirowanego płynu za pomocą ultradźwięków. Uzyskane w ten sposób nanocząstki miały średnicę 230 nanometrów. Były niewidzialne gołym okiem.

Imbir pomaga na stany zapalne jelit
Imbir pomaga na stany zapalne jelit (123RF)

Podczas dalszych badań, eksperci zauważyli, że molekuły szybko docierają do jelita grubego i przenikają do jego struktur, które stanowią wyściółkę układu pokarmowego. Ta łatwość wchłaniania sprawiała, że zmniejszał się w jelitach stan zapalny, a komórki wyściółki szybko się odbudowywały.

Nanocząstki ograniczają produkcję białek, które odpowiadają za stan zapalny. Efektem podawania imbiru w tej postaci było także namnażanie się komórek, z których zbudowana jest wyściółka układu trawiennego.

Za pozytywne działanie aromatycznej przyprawy na układ pokarmowy odpowiedzialne są głównie zawarte w korzeniu lipidy, przede wszystkim kwas fosfatydowy, który jest jednym ze składników błony komórkowej, ale także 6-gingerol oraz 6-shogaol. Substancje te wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Wyniki badań ukażą się we wrześniowym numerze pisma "Bomaterials".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy