Trwa ładowanie...

Impotencja kobiet

Na zaburzenia seksualne cierpi aż 4 na 10 kobiet. Chociaż zazwyczaj impotencję uważa się za problem męski, kobieca impotencja również istnieje. Problemy natury seksualnej mogą mieć niszczący wpływ na związek. Zaburzają relacje między partnerami, prowadzą do oddalenia i utraty poczucia bliskości. Gdy kobieta nie chce to poważny problem, który wymaga potraktowania ze zrozumieniem i wyrozumiałością ze strony mężczyzny. Właściwa postawa partnera może pomóc kobiecie odnaleźć przyczynę oziębłości i poradzić sobie z tym problemem.

spis treści

1. Objawy impotencji u kobiet

Impotencja u kobiet zazwyczaj nazywana jest oziębłością. Jednakże zaburzenia seksualne kobiet to nie tylko brak zainteresowania seksem. Do ich objawów należą: problemy z osiągnięciem stanu podniecenia oraz utrzymaniem go, trudności z osiągnięciem orgazmu, ból oraz uczucie dyskomfortu towarzyszące odbywaniu stosunku, obniżenie potrzeby uprawiania seksu oraz jej brak. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, a dzielą się one na te o podłożu fizycznym, psychicznym i hormonalnym.

Zobacz film: "Narkotyki i seks"

Impotencja kobiet
Impotencja kobiet

Książka "Małżeństwo doskonałe" Theodora Hendrika Van de Velde'a całkowicie zmieniła myślenie o seksie

zobacz galerię

2. Impotencja kobiet na podłożu fizycznym

Życie seksualne kobiet mogą zaburzyć różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Należą do nich:

W takim przypadku rozwiązanie problemu dysfunkcji seksualnej wymaga wcześniejszego wyleczenia dolegliwości będącej jej przyczyną. Stwierdzenie, iż kobietę boli głowa powinno być potraktowane przez partnera ze zrozumieniem, a jeżeli bóle utrzymują się przez dłuższy czas, powinien on nalegać na konsultację partnerki ze specjalistą.

3. Przyczyny hormonalne impotencji u kobiet

Na pewnych etapach życia kobiety zaburzenia równowagi seksualnej mogą prowadzić do braku zainteresowania seksem oraz dolegliwości podczas stosunku. Podczas menopauzy spada poziom estrogenu, który pomaga w utrzymaniu elastyczności wyściółki pochwy oraz utrzymywaniu jej nawilżenia. Z tego względu suchość pochwy jest jednym z problemów wynikających z przechodzenia menopauzy. Z kolei po urodzeniu dziecka oraz w okresie karmienia piersią może nastąpić spadek libido. W takim czasie ważne jest, aby mężczyzna wykazał nieco cierpliwości i zrozumiał, że to, co się dzieje w organizmie kobiety jest stanem przejściowym, niezależnym od jej woli.

4. Impotencja kobiet na podłożu psychicznym

Niepokój, długotrwały stres, niezdiagnozowana depresja, zmartwienia dnia codziennego – wszystko to wpływa na życie seksualne zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Problemy mogą odwrócić zainteresowanie kobiety od spraw seksu. W tej sytuacji nieoceniona jest rozmowa. Komunikacja między partnerami pomoże odkryć przyczynę impotencji i wskaże, jak należy się zmierzyć z problemem.

Impotencja u kobiet to często tymczasowa niedyspozycja, którą można wyleczyć podejmując odpowiednie kroki. Najważniejsze z nich to szczera rozmowa z partnerem oraz odszukanie przyczyn problemu. Często pomaga również zwrócenie się do specjalisty. Nie należy nigdy lekceważyć tego problemu, gdyż może negatywnie wpłynąć na relacje między partnerami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza