Jak dbać o układ nerwowy i dlaczego to ważne?
Jak dbać o układ nerwowy, by cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym, znakomitą kondycją tak mięśni i układu ruchu, jak i mózgu? Okazuje się, że nie jest to specjalnie trudne. Wystarczy realizować w punktach założenia szeroko rozumianego higienicznego stylu życia.
1. Po co dbać o układ nerwowy?
Jak dbać o układ nerwowy, najbardziej skomplikowany system ludzkiego organizmu, którego zasadniczą funkcją jest integrowanie funkcjonowania całego ustroju? Dlaczego trzeba to wiedzieć? Wiedza na temat tego, jak dbać o układ nerwowy, pozwala uniknąć wielu dolegliwości i problemów, takich jak:
- zaburzenia pamięci i koncentracji, osłabienie funkcji poznawczych,
- bóle lub zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi, zaburzenia chodu,
- zaburzenia widzenia, słyszenia,
- osłabienie siły mięśniowej, skurcze mięśni,
- zaburzenia czucia w obrębie kończyn, osłabienie odruchów,
- bezsenność,
- rozdrażnienie, nerwowość i brak cierpliwości.
2. Jak dbać o układ nerwowy – w punktach
Układ nerwowy jest bardzo ważną i skomplikowaną, ale i delikatną strukturą narażaną na wiele bodźców, które mają na niego negatywny wpływ. To choroby i starzenie się organizmu, ale także szybkie tempo życia, duża ilość obowiązków i brak czasu. To czynniki, które mogą prowadzić do przeciążenia układu nerwowego i jego gorszego funkcjonowania.
Co robić, a czego unikać by dbać o układ nerwowy? Specjaliści swoje zalecenie ujęli w kilku punktach, które wpisują się w szeroko rozumiany higieniczny tryb życia. Najważniejsze jest:
- zdrowe odżywianie (zwłaszcza dieta bogata w kwasy omega-3, witaminy i minerały), optymalne nawadnianie organizmu,
- odpowiednia ilość i jakość snu,
- aktywność fizyczna,
- ograniczenie używek,
- stosowanie ziół i suplementów diety,
- unikanie sytuacji stresowych i napięć,
- odpoczynek – tak regeneracja, jak i relaks.
2.1. Jak dbać o układ nerwowy – dieta i nawadnianie organizmu
W dbaniu o układ nerwowy kluczowe znaczenie ma dieta. Ta powinna być zasobna w kwasy tłuszczowe, zwłaszcza wielonienasycone typu omega-3. To substancje niezbędne do budowy i rozwoju mózgu, które:
- odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu stresu oksydacyjnego,
- zapobiegają degeneracji komórek nerwowych (neuronów),
- wykazują działanie przeciwzapalne,
- wzmacniają wydajność poznawczą,
- wpływają na neuroplastyczność komórek nerwowych,
- poprawiają nastrój, stabilizują reakcji emocjonalnych.
Dobrym źródłem kwasów omega-3 są ryby (makrela, łosoś, sardynki, szprotki, tuńczyk, pstrąg, dorsz, śledź), także algi morskie, kawior, tran i owoce morza (np. krewetki).
Dieta ma ogromny wpływ na układ nerwowy, ponieważ z dostarczonego pożywienia wytwarzane są neuroprzekaźniki. To na przykład tryptofan (zawiera go białko jaj, ser żółty, soja czy sezam), to jest aminokwas, który ulega przekształceniu do serotoniny, hormonu szczęścia oraz melatoniny regulującej cykl dobowy.
Dieta dobra dla układu nerwowego musi być bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza:
- witaminy A, C, E i z grupy B,
- żelazo, jod, magnez i cynk.
Kluczem do zdrowia jest także optymalne nawadnianie organizmu. Regeneracji układu nerwowego sprzyja picie około 2 litrów wody dziennie. Warto sięgać także po świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne i herbaty ziołowe.
W dbaniu o układ nerwowy ważne jest stosowanie ziół i suplementów diety na pamięć, koncentrację i inne funkcje. Dbając o układ nerwowy nie można zapomnieć o takich roślinach jak miłorząb japoński, ziele męczennicy, kozłek lekarski, korzeń różeńca górskiego, żeń-szeń koreański, lebiodka ziele, kora kaliny koralowej, kwiat tarniny.
2.2. Jak zadbać o układ nerwowy – regenerujący sen
Na kondycję układu nerwowego wpływa także sen. Podczas odpoczynku nocnego ciało i umysł samoczynnie się regenerują, co pozwala na zachowanie odpowiedniej kondycji psychicznej i wydajności umysłowej.
O czym pamiętać? Warto zadbać o odpowiednią liczbę godzin snu (np. dorośli powinni przeznaczać na sen około 8 godzin) oraz jego higienę. Co to znaczy? Należy:
- kłaść się spać i wstawać codziennie o podobnej porze,
- ograniczać ekspozycję na promieniowanie niebieskie, które emitują sprzęty elektroniczne,
- zadbać o relaks przed położeniem się spać,
- nie najadać się bezpośrednio przed zaśnięciem,
- nie pić kawy czy napojów z kofeiną przed położeniem się do łóżka,
- przed odpoczynkiem wywietrzyć sypialnię.
2.3. Jak dbać o układ nerwowy – aktywność fizyczna
Dbając o zdrowie tak fizyczne, jak i psychiczne, nie można zapomnieć o roli ruchu. Aktywność fizyczna wykazuje działanie neuroprotekcyjnie (kontroluje procesy neurodegeneracyjne), stymuluje także uwalnianie neurotrofin w ośrodkowym układzie nerwowym.
Jakie aktywności pozytywnie wpływają na układ nerwowy? To zarówno ćwiczenia aerobowe, takie jak jogging, jazda na rowerze czy szybki marsz, jak i joga czy pływanie. Duże znaczenie ma także spacerowanie, kontakt z przyrodą, unikanie sytuacji stresowych i napięć, ale i technika mindfulness, medytacja, tai chi, Qi Gong.
Ważnym zagadnieniem jest także trening umysłu: czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, granie w szachy. Nieocenione są wszelkie aktywności społeczne – spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, które pozytywnie wpływają na nastrój, zdrowie psychiczne i fizyczne.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.