Przejdź na WP

Jak działa BCAA?

BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, które są popularnymi składnikami odżywek na masę. Działanie aminokwasów BCAA polega na pobudzaniu syntezy białek oraz zwiększeniu wydzielania hormonów anabolicznych. BCAA mają szerokie zastosowanie w kulturystyce. Muszą być dostarczane z posiłkami, gdyż organizm ludzki sam ich nie zsyntetyzuje. BCAA dostarczają też energii mięśniom, gdy te są narażone na długotrwały i intensywny wysiłek.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Jak działają aminokwasy BCAA?

BCAA, czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach są częstym składnikiem odżywek dla kulturystów. Podawane razem z węglowodanami zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej, a jednocześnie nie wpływają na wydolność fizyczną. Aminokwasy BCAA powinny być dostarczane w posiłkach, ponieważ organizm ludzi ich nie syntetyzuje. Odżywki na masę mogą być wykorzystywane jako źródło energii w sytuacji, gdy mięśnie są poddawane długotrwałemu wysiłkowi. Odżywki zawierające aminokwasy BCAA pobudzają syntezę białek, a także zwiększają ilość uwalnianych niektórych hormonów anabolicznych, w tym hormonu wzrostu. Przeprowadzane badania dowodzą, że osoby zażywające regularnie aminokwasy BCAA mogą pochwalić się zwiększeniem siły chwytu oraz przyrostem tkanki mięśniowej i szkieletowej. Odżywki na masę z dużą ilością aminokwasów rozgałęzionych razem z konsumpcją węglowodanów powodują gwałtowne i znaczne zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Wydolność fizyczna zostaje przy tym taka sama.

Jaka dawka aminokwasów jest potrzebna do uzyskania maksymalnych efektów? Zalecane jest przyjmowanie minimalnej dawki, to jest 10 gramów. Aminokwasy rozgałęzione mogą być traktowane jako dodatek do kreatyny, glutaminy i witamin antyutleniających.

Do BCAA zaliczamy trzy rozgałęzione aminokwasy EAA: walinę, leucynę i izoleucynę. Stanową one 1/3 białka mięśniowego. Ustalono, że BCAA pomagają zapobiegać rozpadowi mięśni podczas intensywnych ćwiczeń. Stanową one podstawę dla dwóch innych aminokwasów – glutaminy i alaniny – które uwalniają się w większych ilościach podczas dużego treningu tlenowego. Dodatkowo przynoszą one korzyści stosującym program utraty tkanki tłuszczowej sportowcom, którzy spożywają „nieodpowiednie” węglowodany.

2. Co warto wiedzieć o BCAA?

Zanim zdecydujesz się na stosowanie suplementów z aminokwasami BCAA, zapoznaj się z poniższymi faktami:

  • Wpływ odżywek na masę mięśniową z aminokwasami BCAA został dokładnie zbadany. Dożylne ich podawanie przyczynia się do zmniejszenia rozpadu mięśni. Udowodniono, że także doustne podanie tych suplementów jest skuteczne.
  • Regularne stosowanie odżywek z BCAA zwiększa siłę chwytu oraz beztłuszczową masę ciała.
  • Badania wykazały, że podawanie suplementów z tymi aminokwasami zwiększa utratę tłuszczów w czasie diet odchudzających. Rezultat zależy od ilości spożywanych BCAA.
  • Istnieją przesłanki, że przyjmowanie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach powoduje zmniejszenie subiektywnego odczuwania zmęczenia. Ma to automatyczne przełożenie na czas ćwiczeń. Im dłużej czujemy się silniejsi i niezmęczeni, tym dłużej możemy ćwiczyć. W rezultacie trening jest skuteczniejszy i szybciej udaje się nam osiągnąć wymarzoną, muskularną sylwetkę.
Jak działa BCAA?
Jak działa BCAA? (Zdjęcie autorstwa Hammerin Man / CC BY 2.0)

BCAA, czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, to odpowiedź na nadzieje osób ćwiczących na skuteczne odżywki na masę mięśniową. Liczne badania potwierdziły skuteczność BCAA. Aminokwasy te stymulują syntezę białek i zwiększają ilość hormonów anabolicznych. Systematyczne stosowanie BCAA pomaga zwiększyć siłę, spalić dużo tkanki tłuszczowej i spowodować wzrost masy mięśniowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy