Jak odbudować ząb?
Zdrowy uśmiech to wizytówka każdego z nas. Co zrobić, gdy jeden z zębów zepsuje się lub ukrywszy? Jest na to sposób. Co ważne, jego leczenie jest bezinwazyjne.
1. Bonding, czyli odbudowa zęba
Bonding to jedna z metod, dzięki której odbudujemy uszkodzony w jakiś sposób ząb. Co ciekawe, wykorzystuje się ją także jako sposób na poprawienie koloru zębów, ponieważ z sukcesem usuwa się dzięki niej wszelkie przebarwienia i nierówności. Zaletą tejże metody jest jej bezinwazyjność, bowiem wymaga minimalnej ingerencji w postaci preparacji zęba. W bondingu używa się jedynie kompozytów z żywicy.
2. Odbudowa zęba – dla kogo?
Odbudowa zęba metodą kompozytową jest dość uniwersalna i poleca się ją w wielu różnych sytuacjach. Pacjenci wybierają ją nie tylko ze względów sposobu wykonywania odbudowy zęba, ale także ze względów ekonomicznych. Bonding kompozytowy kosztuje o wiele mniej niż chociażby wykonanie licówek.
Odbudowę zęba metodą kompozytową zaleca się także tym, którzy potrzebują wykonać zabieg szybko. Możliwe bowiem jest wykonanie jej jednego dnia, zatem jeśli kogoś czeka podróż lub uroczystość, to z powodzeniem może wykonać odbudowę zęba i następnego dnia wyjechać, nie martwiąc się o ubytki w zębach. Zabieg taki nie wymaga już poprawy, jest trwały.
Metodę kompozytową stosuje się także jako tymczasowe rozwiązanie w długiej terapii, po to, by pacjent czuł się komfortowo między kolejnymi wizytami u dentysty. Ci, którzy nie zgadzają się na leczenie protetyczne prawdopodobnie będą mięli alternatywę w postaci odbudowy zęba metodą kompozytową.
3. Odbudowa zęba – na czym polega?
Odbudowę zęba metodą kompozytową przeprowadza się w kilku krokach. Przede wszystkim należy przygotować ząb do zabiegu poprzez wytrawienie szkliwa. Następnie nakłada się kompozyt z żywicy, by w końcowej fazie dodać kompozyt właściwy.
Aby móc odbudować ząb należy zlikwidować nieco jego przedniej części, tak by kompozyt wpasował się i nie wyglądał sztucznie. Następnie wytrawia się ząb przy użyciu specjalnego kwasu. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przejść do aplikacji kompozytu z żywicy, który powinno się dopasować kolorystycznie do uzębienia. Zabieg kończy się odpowiednim ułożeniem kompozytu, tak, by wyglądał jak najbardziej naturalnie. Po nadaniu kształtu, kompozyt się utwardza i poleruje. W taki sposób – szybki i bezinwazyjny, możemy odbudować ząb.
Choć bonding stosuje się także w celu poprawienia koloru uzębienia, to nie jest on tożsamy z wybielaniem. Ten ostatni przeprowadza się w inny sposób, stawiając przede wszystkim na wydobycie naturalnej barwy. Odbudowa zęba owszem poprawia jego kolor, ale poprzez nałożenie na stałe sztucznej powłoki.
Mimo wielu zalet, odbudowa zęba metodą kompozytową ma swoje wady – jego trwałość jest raczej krótka. Ponadto zęby są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a także tracą swoją pierwotną barwę.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.