Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się opryszczki?

Opryszczkę dzielimy na różne rodzaje w zależności od miejsca, w którym się pojawi. I tak istnieje opryszczka na ustach (wargowa), która może pojawić się też w okolicach nosa lub w jamie ustnej, a także opryszczka narządów płciowych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Leczenie opryszczki

Wirus opryszczki nie może zostać całkowicie usunięty z organizmu. Można jednak przeciwdziałać jego objawom. Niezależnie od rodzaju opryszczki (a raczej miejsca, gdzie się pojawiła), zalecane jest pójście do lekarza, szczególnie przy opryszczce wywołanej wirusem HSV2 (głównie opryszczka narządów płciowych).

W aptekach są dostępne maści na opryszczkę, mające działanie antywirusowe. Pomogą one pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Opryszczka pojawiająca się wokół ust może też przejść sama po około 10 dniach.

2. Jak pozbyć się opryszczki na dobre?

U jednej czwartej pacjentów po leczeniu opryszczki zdarzają się nawroty nieprzyjemnych objawów. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zminimalizować to ryzyko.

  • Zdrowa dieta i suplementy diety pomogą zapobiec pojawieniu się objawów, jeśli już masz wirusa HSV. Poprawienie odporności zmniejszy ryzyko ponownego "obudzenia" opryszczki, jeśli została już zaleczona.

  • Zdrowy tryb życia - czyli codzienna aktywność fizyczna, wystarczająca ilość snu i niewielka ilość stresu - pomogą ci uniknąć nawrotów opryszczki. Unikaj używek, takich jak alkohol czy papierosy.

  • Lizyna i inne aminokwasy spowolnią rozwój wirusa. Równie korzystnie podziała witamina C.

  • Jedz surowy czosnek. Wystarczą 1-2 ząbki dziennie, aby zmniejszyć aktywność wirusa opryszczki w organizmie.

  • Metoda lodowych okładów: przykładaj zimne okłady z lodu na skórę. Złagodzą one objawy opryszczki, takie jak swędzenie narządów płciowych i ich okolic.

  • Metoda okładów z olejku i oliwy: używając wacika, przyłóż do zmienionych chorobowo miejsc olejek z drzewa herbacianego zmieszany z oliwą z oliwek. Złagodzi to objawy opryszczki i przyspieszy gojenie wysypki lub pęcherzyków.

  • Uważaj na słońce! Niektóre badania wykazują, że promienie UV mogą spowodować nawrót objawów opryszczki.

  • Zapobieganie przenoszeniu się wirusa HSV jest bardzo ważne, gdyż jeden rodzaj wirusa może przenieść się na różne części ciała. Po dotknięciu zainfekowanego miejsca zawsze myj ręce, najlepiej specjalnymi płynami dezynfekującymi.

Pamiętaj: to, jak pozbyć się opryszczki, w przypadku opryszczki narządów płciowych zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.