Jedzenie kompulsywne

Jedzenie kompulsywne jest zaburzeniem odżywiania, polegającym na niekontrolowanym spożywaniu znacznych ilości pokarmu bez odczuwania fizycznego głodu. Kompulsywne objadanie się wiąże się z utratą kontroli nad ilością spożywanych posiłków oraz szybszym tempem jedzenia. Zaburzenie odżywiania ma podłoże psychologiczne, a czynność ma miejsce w samotności i w ukryciu przed światem.

Objadanie się

Jak każde zaburzenie odżywiania, objadanie się ma podłoże psychologiczne. Problemy, z którymi chory sobie nie radzi, są po prostu „zajadane”. Pozornie...

Przyczyny zaburzenia jedzenia

Powody, przez które ludzie zaczynają się chorobliwie objadać, mają złożony charakter. Dzięki nadmiernemu wchłanianiu pokarmów chorzy „zabijają” emocje. Negatywne odczucia, takie jak strach, złość, podenerwowanie – rozładowywane są poprzez atak. Nieudane próby zapanowania nad nim często skutkują dodatkowym poczuciem winy. Z obawy przed nadmiernym tyciem, chorzy często stosują różnego rodzaju diety restrykcyjne. 
Podłożem zaburzenia odżywiania mogą być pewne utrwalone nawyki związane z jedzeniem, np. spożywanie czegoś słodkiego w chwilach złego nastroju.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Stopniowe przybieranie na wadzepowoduje coraz większe zaabsorbowanie problemami związanymi z jedzeniem oraz własnym wyglądem zewnętrznym, pogłębiając zły stan psychiczny. 
Bardzo często jedzenie kompulsywne występuje razem z innymi problemami. Są to na przykład:

 • nadużywanie alkoholu,
 • impulsywne, nieprzemyślane zachowania,
 • problemy z kontrolą nad samym sobą,
 • problemy z rozmawianiem o własnych uczuciach.

  Objawy jedzenia kompulsywnego

Po każdym ataku osoba chora czuje obrzydzenie do samej siebie, że nie potrafiła się powstrzymać, może też odczuwać poczucie winy. W elementarnych objawach, kompulsywne objadanie się przypomina inne zaburzenie - bulimię. Różnica polega na tym, że cierpiące na to uzależnienie od jedzenia osoby nie stosują środków przeczyszczających po napadzie. Podobny jest zaś objaw uzależnienia - objadanie się, przede wszystkim wysokokalorycznymi produktami. Następuje po tym przybieranie na wadze, brak energii, znużenie oraz zmęczenie.

Charakterystyczne objawy zaburzenia jedzenia:

 • utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia,
 • jednorazowe spożywanie zbyt dużych ilości,
 • spożywanie posiłków w sposób wyraźnie szybszy niż podczas normalnego jedzenia,
 • spożywanie pokarmów aż do wystąpienia objawów przejedzenia,
 • jedzenie w samotności.

  Leczenie jedzenia kompulsywnego

Leczenie kompulsywnego objadania się jest prowadzone w formie psychoterapii. Celem jest odzyskanie kontroli nad nawykami odżywiania, zrozumienie ukrytych mechanizmów uzależnienia oraz odzyskanie świadomości własnych emocji i potrzeb. Terapia psychologiczna polega na odbywaniu regularnych rozmów z terapeutą, często przez wiele lat. Celem leczenia jest przywrócenie pacjentowi bardziej realistycznego stosunku do własnego ciała. Wsparcie psychologa z zakresu odżywiania się pozwala na opracowanie prawidłowego planu codziennego jedzenia. Cennym czynnikiem wspomagającym leczenie jest uczestnictwo w specjalnych stowarzyszeniach skupiających ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami.

Jedzenie kompulsywne to poważne zaburzenie odżywiania, które może prowadzić do wielu powikłań, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. 


Komentarze (6)
~Anna
~Anna 2 miesiące temu

Mam 23 lata. Zawsze byłam dość pulchna. Nie miałam nadwagi, jednak szczególnie będąc w wieku nastoletnim byłam niezadowolona ze swojego wyglądu, nie tylko z powodu wagi ale w ogóle. Miałam i nadal mam pełno kompleksów i brak pewność siebie. Chociaż i tak jest juz dużo lepiej niż kiedyś. W zeszłym roku schudłam. Nie były to żadne głodówki, tylko zmieniłam swój sposób odżywiania, zaczęłam się więcej ruszać, prawie wyeliminowałam słodycze, które zawsze lubiłam i dużo ich spożywałam ( w dużej mierze były one przyczyną kłopotów z wagą). Gdy schudłam, odzyskałam energię, byłam bardziej pewna siebie, moje samopoczucie się poprawiło. Jednak we wrześniu zeszłego roku uzależniłam się od kompulsywnego obżarstwa. W ciągu dnia jadłam normalnie, a wieczorem pochłaniałam wszystko co było pod ręką. Po około miesiącu oprócz tego że jadłam normalnie, to jadłam też ogromne ilości słodyczy (np. kilka czekolad, batony, ciastka, itp.) Obżarstwo to był rytuał. Szczególnie gdy ktoś mnie zdenerwował, byłam zestresowana, nudziło mi się, wtedy szłam do sklepu, kupowałam ogromne ilości słodyczy, gdy wróciłam do domu jadłam w tajemnicy przed rodziną. Gdy kupowałam czułam się dobrze i byłam wręcz podekscytowana, gdy zaczynałam jeść też. Jednak później czułam się bardzo ociężała fizycznie i psychicznie. Miałam trudności trawienne, spadła moja pewność siebie, gdyż sporo przytyłam. Zauważyłam że mam problem, jestem uzależniona. Jednak nie mogłam uwierzyć, jak to się stało. Wiele razy próbowałam rzucić nałóg, jednak zawsze do niego wracałam. Nałóg sprawił że straciłam zdrowi, figurę, pewność siebie, pieniądze, czas. Nie mogłam przez nałóg realizować swoich marzeń. W mojej rodzinie od zawsze były trudne relacje. Z tego wynika mój brak pewności siebie oraz to że wpadłam w nałóg. Jednak wiem, że jestem również silną i wartościową osobą, a rodzina pomimo skomplikowanych relacji chce dla mnie dobrze. Chociaż jedna osoba jest wampirem emocjonalnym i szczególnie kontakty z nim są stresujące, jednak coraz lepiej wiem jak sobie radzić z takimi osobami. Mimo wszystko podejmuję wyzwanie-rzucam nałóg raz na zawsze i wracam do poprzedniej wagi ( tej gdy schudłam). Pokonanie nałogu i jednak sprawa najważniejsza. 20.08.2017. Gdyby nie udało mi się samej pokonać nałogu, skorzystam z pomocy specjalisty, jednak podejmę tę walkę. Wszyscy, którzy macie problemy z którymi nie potraficie sobie poradzić- nie bójcie się korzystać z pomocy. I pamiętajcie Wszyscy jesteśmy silni, wyjątkowi, wartościowi i zasługujemy na to by czuć się dobrze w swoim ciele. Powodzenia Wszystkim w walce !

Odpowiedz
~Jaga
~Jaga ponad rok temu

A ja dziękuję za artykuł :) Od at cierpie na nieokreślone zaburzenia odżywiania. Raz potrafię się obżerać bez wyraźnej przyczyny, innym razem głodzić nawet kilka miesięcy, innym znów razem po spożyciu czegokolwiek zazywac różne środki na przeczyszczenie (mieszając je ze sobą też). Być może wynika to właśnie z potrzeby bliskości. Przez swoje trzydziestoparoletnie życie mialam 2-3 partnerów, z którymi związki też nie miały sensu. Potrzebę bycia z kims ma każdy normalnie rozwijający się człowiek a ja mam jedynie setki kompleksów.

Odpowiedz
~alice main
~alice main ponad rok temu

dziekuje nie pisze dlaczego to zaburzeni powstaje, skad ono sie bierze i jakie jest jego źródło. Gdybysmy docierali do tego szalenstwa w srodku do jego przyczyn, o wiele łatwiej by nam się zdrowialo. Dziekuję za artykół.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jedzenie kompulsywne
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Jedzenie kompulsywne
Jedzenie kompulsywne

Czy cierpisz na zaburzenia odżywiania?

znane zaburzenia odżywiania się, jak kompulsywne jedzenie czy ortoreksja. Obawiasz się, że możesz mieć kłopot z jadłowstrętem psychicznym (...) Zaburzenia odżywiania są plagą naszych czasów. Najbardziej popularne i najczęstsze...

Jedzenie kompulsywne

Jedzenie może uzależniać!

może nam zaszkodzić. Co sprawia, że zdarzają się nam napady kompulsywnego jedzenia? Dowiedziono, że mózg osób uzależnionych od jedzenia zachowuje się podobnie (...) osoby mogą mieć problem z wagą w...

Jedzenie kompulsywne

Jedzenie kompulsywne - leczenie

Jedzenie kompulsywne - leczenie

Zaburzenia odżywiania to coraz bardziej powszechny problem. Jednym z nich jest jedzenie kompulsywne, które polega na niekontrolowanych napadach (...) . Zobacz, jak wygląda leczenie jedzenia kompulsywnego?...

Jedzenie kompulsywne

Kompulsywne objadanie się - nowe zaburzenie psychiczne

Kompulsywne objadanie się - nowe zaburzenie psychiczne

abcZdrowie.pl psychodietetyk. Uzależnieni od jedzenia Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego kompulsywne objadanie jest najczęstszym (...) z programem, zastępujemy słowa „alkohol" i „alkoholik" słowami...

Jedzenie kompulsywne

Objadanie się

Objadanie się

Jak każde zaburzenie odżywiania, objadanie się ma podłoże psychologiczne. Problemy, z którymi chory sobie nie radzi, są po prostu „zajadane". Pozornie tłumione są niechciane, negatywne emocje, a stres chwilowo ustaje.

Słodycze

Czekolada a stres

Czekolada a stres

Czekoladowe przekąski powodują wydzielanie hormonu działającego antydepresyjnie. Dlatego zdenerwowani ludzie tak często sięgają po czekoladę. Mało kto potrafi oprzeć się słodyczom, dlatego tak ciężko jest nam z nich zrezygnować.

Dieta w depresji

Jedzenie poprawiające nastrój

Jedzenie poprawiające nastrój

Dobry wpływ jedzenia na samopoczucie Samopoczucie można sobie poprawić w różny sposób. Jedzenie jest również doskonałym sposobem - należy tylko wybierać odpowiednie produkty.