Jedzenie kompulsywne

Jedzenie kompulsywne jest zaburzeniem odżywiania, polegającym na niekontrolowanym spożywaniu znacznych ilości pokarmu bez odczuwania fizycznego głodu. Kompulsywne objadanie się wiąże się z utratą kontroli nad ilością spożywanych posiłków oraz szybszym tempem jedzenia. Zaburzenie odżywiania ma podłoże psychologiczne, a czynność ma miejsce w samotności i w ukryciu przed światem.

Objadanie się

Jak każde zaburzenie odżywiania, objadanie się ma podłoże psychologiczne. Problemy, z którymi chory sobie nie radzi, są po prostu „zajadane”. Pozornie...

Przyczyny zaburzenia jedzenia

Powody, przez które ludzie zaczynają się chorobliwie objadać, mają złożony charakter. Dzięki nadmiernemu wchłanianiu pokarmów chorzy „zabijają” emocje. Negatywne odczucia, takie jak strach, złość, podenerwowanie – rozładowywane są poprzez atak. Nieudane próby zapanowania nad nim często skutkują dodatkowym poczuciem winy. Z obawy przed nadmiernym tyciem, chorzy często stosują różnego rodzaju diety restrykcyjne. 
Podłożem zaburzenia odżywiania mogą być pewne utrwalone nawyki związane z jedzeniem, np. spożywanie czegoś słodkiego w chwilach złego nastroju.

Z bulimii można się wyleczyć

Stopniowe przybieranie na wadzepowoduje coraz większe zaabsorbowanie problemami związanymi z jedzeniem oraz własnym wyglądem zewnętrznym, pogłębiając zły stan psychiczny. 
Bardzo często jedzenie kompulsywne występuje razem z innymi problemami. Są to na przykład:

 • nadużywanie alkoholu,
 • impulsywne, nieprzemyślane zachowania,
 • problemy z kontrolą nad samym sobą,
 • problemy z rozmawianiem o własnych uczuciach.

  Objawy jedzenia kompulsywnego

Po każdym ataku osoba chora czuje obrzydzenie do samej siebie, że nie potrafiła się powstrzymać, może też odczuwać poczucie winy. W elementarnych objawach, kompulsywne objadanie się przypomina inne zaburzenie - bulimię. Różnica polega na tym, że cierpiące na to uzależnienie od jedzenia osoby nie stosują środków przeczyszczających po napadzie. Podobny jest zaś objaw uzależnienia - objadanie się, przede wszystkim wysokokalorycznymi produktami. Następuje po tym przybieranie na wadze, brak energii, znużenie oraz zmęczenie.

Charakterystyczne objawy zaburzenia jedzenia:

 • utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia,
 • jednorazowe spożywanie zbyt dużych ilości,
 • spożywanie posiłków w sposób wyraźnie szybszy niż podczas normalnego jedzenia,
 • spożywanie pokarmów aż do wystąpienia objawów przejedzenia,
 • jedzenie w samotności.

  Leczenie jedzenia kompulsywnego

Leczenie kompulsywnego objadania się jest prowadzone w formie psychoterapii. Celem jest odzyskanie kontroli nad nawykami odżywiania, zrozumienie ukrytych mechanizmów uzależnienia oraz odzyskanie świadomości własnych emocji i potrzeb. Terapia psychologiczna polega na odbywaniu regularnych rozmów z terapeutą, często przez wiele lat. Celem leczenia jest przywrócenie pacjentowi bardziej realistycznego stosunku do własnego ciała. Wsparcie psychologa z zakresu odżywiania się pozwala na opracowanie prawidłowego planu codziennego jedzenia. Cennym czynnikiem wspomagającym leczenie jest uczestnictwo w specjalnych stowarzyszeniach skupiających ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami.

Jedzenie kompulsywne to poważne zaburzenie odżywiania, które może prowadzić do wielu powikłań, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. 


Komentarze (5)
~Jaga
~Jaga ponad rok temu

A ja dziękuję za artykuł :) Od at cierpie na nieokreślone zaburzenia odżywiania. Raz potrafię się obżerać bez wyraźnej przyczyny, innym razem głodzić nawet kilka miesięcy, innym znów razem po spożyciu czegokolwiek zazywac różne środki na przeczyszczenie (mieszając je ze sobą też). Być może wynika to właśnie z potrzeby bliskości. Przez swoje trzydziestoparoletnie życie mialam 2-3 partnerów, z którymi związki też nie miały sensu. Potrzebę bycia z kims ma każdy normalnie rozwijający się człowiek a ja mam jedynie setki kompleksów.

Odpowiedz
~alice main
~alice main ponad rok temu

dziekuje nie pisze dlaczego to zaburzeni powstaje, skad ono sie bierze i jakie jest jego źródło. Gdybysmy docierali do tego szalenstwa w srodku do jego przyczyn, o wiele łatwiej by nam się zdrowialo. Dziekuję za artykół.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jedzenie kompulsywne
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Jedzenie kompulsywne
Jedzenie kompulsywne

Czy cierpisz na zaburzenia odżywiania?

znane zaburzenia odżywiania się, jak kompulsywne jedzenie czy ortoreksja. Obawiasz się, że możesz mieć kłopot z jadłowstrętem psychicznym (...) Zaburzenia odżywiania są plagą naszych czasów. Najbardziej popularne i najczęstsze...

Jedzenie kompulsywne

Jedzenie kompulsywne - leczenie

Jedzenie kompulsywne - leczenie

Zaburzenia odżywiania to coraz bardziej powszechny problem. Jednym z nich jest jedzenie kompulsywne, które polega na niekontrolowanych napadach (...) . Zobacz, jak wygląda leczenie jedzenia kompulsywnego?...

Jedzenie kompulsywne

Jedzenie może uzależniać!

Bardzo często nie możemy się powstrzymać przed zjedzeniem czegoś słodkiego bądź słonego. Nie zwracamy uwagi nawet na to, że dany posiłek może nam zaszkodzić. Co sprawia, że zdarzają się nam napady kompulsywnego jedzenia?...

Jedzenie kompulsywne

Kompulsywne objadanie się - nowe zaburzenie psychiczne

Kompulsywne objadanie się - nowe zaburzenie psychiczne

abcZdrowie.pl psychodietetyk. Uzależnieni od jedzenia Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego kompulsywne objadanie jest najczęstszym (...) z programem, zastępujemy słowa „alkohol" i „alkoholik" słowami...

Jedzenie kompulsywne

Objadanie się

Objadanie się

Jak każde zaburzenie odżywiania, objadanie się ma podłoże psychologiczne. Problemy, z którymi chory sobie nie radzi, są po prostu „zajadane". Pozornie tłumione są niechciane, negatywne emocje, a stres chwilowo ustaje.

Słodycze

Czekolada a stres

Czekolada a stres

Czekoladowe przekąski powodują wydzielanie hormonu działającego antydepresyjnie. Dlatego zdenerwowani ludzie tak często sięgają po czekoladę. Mało kto potrafi oprzeć się słodyczom, dlatego tak ciężko jest nam z nich zrezygnować.

Diety od A do Z

Pokarmy szczęścia. Jedzenie, które poprawia nastrój

Pokarmy szczęścia. Jedzenie, które poprawia nastrój

, ale również serotoniny. Awokado zawiera też potas i kwas foliowy, które pozytywnie działają na układ nerwowy. Regularne jedzenie tego produktu (...) depresyjnych. Z kolei dopamina to substancja, która wydziela się pod wpływem przyjemnych...

Ciąża i dziecko

5 zachcianek, które świadczą o problemach ze zdrowiem

5 zachcianek, które świadczą o problemach ze zdrowiem

. Jedne z ostatnich badań potwierdzają, że kompulsywne jedzenie lodu zwiększa przepływ krwi do mózgu, a dzięki temu zwalcza ospałość i ogólne wyczerpanie (...) do wzmożonego łaknienia produktów bogatych w tłuszcz, węglowodany...