Jedzenie na pocieszenie!

Kiedy jesteś smutna, z pewnością zdarza ci się sięgnąć po czekoladę, lody lub chipsy w nadziei, że poprawią ci nastrój. Nie ma w tym nic dziwnego. Badania wykazały bowiem, że słodycze mają takie właściwości. W ich składzie często znajdują się kwasy tłuszczowe, które – jak się okazuje – mają zbawienny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na samopoczucie. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością jedzenia na pocieszenie, ale rozsądne porcje nie tylko nie odbiją się nam na wadze, ale mogą skutecznie rozgonić smutki. Jak słodycze działają na samopoczucie?

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Kwasy tłuszczowe a nastrój

Belgijscy naukowcy zastosowali rezonans magnetyczny w celu sprawdzenia, jak obszary mózgu smutnych ludzi o wadze w normie reagują na podanie bezpośrednio do żołądka kwasów tłuszczowych lub roztworu soli. Uczestnicy badania słuchali smutnej lub neutralnej muzyki i oglądali towarzyszące muzyce zdjęcia twarzy. Ponadto poproszono ich o określenie sytości, głodu oraz nastroju przed i w trakcie badania rezonansem magnetycznym. Badani nie wiedzieli, jaki płyn jest im podawany, ale ci, którzy otrzymali kwas tłuszczowy, czuli się o połowę mniej smutni niż osoby otrzymujące roztwór soli.

Naukowcy podkreślają, że przeprowadzone przez nich badania pomagają zrozumieć zależności pomiędzy emocjami, głodem, spożyciem jedzenia i doznaniami smakowymi, co może przysłużyć się w leczeniu wielu zaburzeń, na przykład otyłości, zaburzeń odżywiania i depresji. Badacze przyznają, że zaczynając badania, nie wiedzieli, czy umieszczenie tłuszczu w żołądku bez możliwości delektowania się jedzeniem i czucia jego smaku może wpłynąć na emocje. Wyniki badań są jednak jednoznaczne: mózg odbiera sygnały płynące z żołądka. Obszary mózgu aktywowane na skutek emocji były pod wpływem kwasów tłuszczowych, które zredukowały odczuwany przez badanych smutek.

Czy jedzenie na pocieszenie to dobry pomysł?

Niestety, nawet najlepsze jedzenie nie jest w stanie rozwiązać problemów, które przyczyniają się do uczucia smutku. Jedzenie w trudnych sytuacjach pomaga nam radzić sobie z emocjami, stresem i depresyjnym nastrojem. Jednak jest to droga donikąd. Spożywając duże ilości słodyczy lub innych produktów i dań, które poprawiają nam chwilowo nastrój, skazujemy się na nadwagę i otyłość. Niewielka porcja ulubionego przysmaku może pomóc, gdy mamy akurat nieco gorszy dzień, ale trzeba uważać, by z jedzenia na pocieszenie nie zrobił się nieodłączny punkt dnia. Jeśli codziennie czujesz, że bez batonika lub paczki chipsów nie dasz rady uporać się ze wszystkim, wskazana jest pomoc specjalisty. Wizyta u psychologa lub psychiatry to nie wstyd. Problemy należy rozwiązywać, a nie zajadać je pączkami lub ciastkami.

Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe, obecne między innymi w niektórych słodyczach, mogą być lekarstwem na smutek. Nie oznacza to jednak, że każdy spadek nastroju należy wynagradzać sobie paczką ciastek. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na porcję ulubionych słodyczy, ale niekontrolowane spożywanie ich każdego dnia nie jest dobrym pomysłem.

Komentarze (2)
~Joko
~Joko ponad rok temu

Proszę o pomoc. Mój 3,5 roczny syn je duże porcje i wciąż prosi o dokładkę. Ma alergię i je13 produktów. Może to stąd się bierze. Chcę by on sam regulował sobie jedzenie a ja godziny i składniki produktów. Zdarza się, że zjadając dużą porcją z ryżem czy kaszą gryczaną za 35 min. przychodzi i mówi, że jest głodny. Po zobaczeniu w bajce, że bohater je, on natychmiast przychodzi i mówi, że jest głodny. Nie wiem, co mam robić,mówić jednocześnie chcąc nauczyć go by sam kontrolował jedzenie i skończył posiłek, gdy już się naje. W Jego otoczeniu wszyscy komentują do mnie, że jest "żarty", itp. Za dużo już jest zamieszania wokół tego.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Słodycze
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Słodycze
Słodycze

Czekolada a stres

Czekolada a stres

Czekoladowe przekąski powodują wydzielanie hormonu działającego antydepresyjnie. Dlatego zdenerwowani ludzie tak często sięgają po czekoladę. Mało kto potrafi oprzeć się słodyczom, dlatego tak ciężko jest nam z nich zrezygnować.

Słodycze

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Skład masła orzechowego Masło orzechowe na polske półki trafło z Ameryki i bardzo szybko zostało przyjęte jako zdrowy zamiennik wszelkch słodkch przekąsek. Należy do produktów stosunkowo mało przetworzonych, a w jego składzie znajduje się zawyczaj około...

Słodycze

Czekolada

Czekolada

słodyczom (cukier, tłuszcz) i jednocześnie nie ma zalet odpowiadających czekoladzie (składniki mineralne, przeciwutleniacze). Jakie dobre składniki (...) lub mamy zamiar zjeść danego dnia. Jeżeli nie spożywamy innych słodyczy,...

Słodycze

Najbardziej szkodliwe słodycze (WIDEO)

Najbardziej szkodliwe słodycze (WIDEO) Odtwórz wideo

Ranking najgorszych słodyczy Pollizobutylen, czyli substancja do produkcji rur i izolacji elektrycznych, znajduje się także w gumach do żucia (...) są także żelki i landrynki. Sprawdź, dlaczego. Zobacz także: W ten sposób powstrzymasz...

Słodycze

Czekolada wpływa na wzrok

Czekolada wpływa na wzrok

Ostatnie badania naukowe wykazały, że ciemna czekolada może poprawić jakość widzenia w niekontrastującym otoczeniu, np. w czasie niekorzystnej pogody. Poza tym czekolada wspomaga procesy myślowe.

Słodycze

Rozsądne zakupy

Rozsądne zakupy

Umiejętne robienie zakupów pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Świadomy wybór produktów wpływa także na zdrowe odżywianie się.

Słodycze

Letnie sorbety

Letnie sorbety

Owocowe sorbety są lekkie i niskokaloryczne. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza w słoneczne, upalne dni.

Słodycze

Biała czekolada na cenzurowanym

Biała czekolada na cenzurowanym

wzbogacony owocowym nadzieniem lub bakaliami. Wielu zwolenników ma również biała czekolada, która jest swego rodzaju fenomenem wśród słodyczy. Dlaczego (...) proc. tego tłuszczów nasyconych, a te cieszą się złą sławą i to zasłużenie....

Słodycze

Co się stanie, gdy zrezygnujesz z cukru?

Co się stanie, gdy zrezygnujesz z cukru?

słodycze. Dlaczego? Nadmiar energii pochodzącej z tłuszczu, także roślinnego (np. oleju palmowego czy kokosowego), odkłada się w postaci trójglicerydów. A (...) do szybszej utraty wagi. Poczujesz ból głowy Odstawienie cukru to walka...